چرا دستمزد مدیرعامل اپل کاهش یافت؟

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
اگر به یاد داشته باشید نزدیک به دو سال پیش عده‌ای از کارشناسان حوزه فناوری اعلام کردند، اپل به واسطه از دست دادن مغز متفکر خود استیو جابز با مشکلات مختلفی همچون کاهش فروش و عدم وجود ایده‌های نوآورانه و جذاب روبرو خواهد شد. استیو وزنیاک چندی بعد اعلام کرد این حرف درست نیست. به دلیل این‌که اپل ثروتمند است و به واسطه این پشتوانه قادر است ایده‌ها و نوآوری‌های مختلفی را به وجود آورده یا حتی افراد برجسته را در این راه استخدام کند. اما به نظر می‌رسد اوضاع به گونه دیگری رقم خورده است.

به نظر می‌رسددر چند سال اخیر با مشکلات جدی روبرو شده است. به طوری که در بعضی از زمینه‌ها دست به یکسری سنت‌شکنی‌ها کرده است. همه می‌دانیم کهشرکتی است که همواره سعی می‌کند حداقل اخبار را در ارتباط با سیاست‌های کاری خود منتشر کند. اما این شرکت در یک سنت‌شکنی بزرگ اعلام کرد که حاضر است نتایج دستاوردهای خود در حوزه هوش مصنوعی را منتشر کند و درست سه هفته بعد اولین مقاله خود در ارتباط با هوش مصنوعی و بینایی ماشینی را منتشر کرد.

در حالی که بسیاری از کارشناسان از این اقدامدر بهت و حیرت به سر می‌بردند، سخن‌گوی این شرکت اعلام کرد: «ما دوست داریم با دنیای فناوری ارتباط نزدیک‌تری داشته باشیم و اطلاعات خود را در اختیار آحاد جامعه به ویژه مراکز آموزشی و دانشگاهی قرار دهیم.» در آن زمان کارشناسان اعلام داشتندبه منظور جذب حداکثری نخبگان برتر هوش مصنوعی تصمیم گرفته است کمی در سیاست‌های کاری خود ملایم‌تر شود، به دلیل این‌که دانشمندان و پژوهشگران این شرکت همواره با مقررات سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با انتشار مقالات روبرو هستند. اما به نظر می‌رسداین‌کار را به دلیل دیگری انجام داده است. آن‌گونه که از شواهد و قراین مشهود استبا معضل بحران نوار قرمز Red-Tape Crisis روبرو شده است و به دنبال آن است تا یک ساختار و فرهنگ‌سازی جدید را پیاده‌سازی کند.
بازار کسب‌وکار و سودآوری ساز مخالف کوک می‌کنند

اگر سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌هایبه خوبی تحقق پیدا می‌کردند، تیم کوک می‌توانست در سال 2016 ثروتمند‌تر از گذشته شود. اما اوضاع به گونه دیگری رقم خورد. تقریبا تمامی افراد فعال در حوزه فناوری متفق‌القول هستند کهدر سال‌های اخیر همچون گذشته پر فروغ ظاهر نشده است. جدیدترین گزارش منتشر شده در این ارتباط نشان می‌دهد که میزان فروش آی‌فون در سال گذشته میلادی و پس از نه سال با افت فروش همراه بوده است. اکنون به نظر می‌رسد این مشکلات اقتصادی بر روند پرداختی‌های مدیران طراز اولنیز تاثیرگذار بوده است، به طوری که دستمزد تیم کوک مدیرعامل این شرکت و تعدادی از مدیران ارشدکاهش پیدا کرده است. کاهش دستمزد این مدیران رده بالا در شرایطی رقم خورده است کهیکی از ثروتمندترین شرکت‌های حال حاضر جهان به شمار می‌رود.

گزارش‌های مالی منتشر شده نشان می‌دهند که مجموع دریافتی‌های تیم کوک در سال گذشته میلادی به رقم 8.7 میلیون دلار رسیده است که نسبت به نمونه مشابه سال قبل که این رقم 10.3 میلیون دلار بود با یک کسری 16 درصدی معادل 1.6 میلیون دلار همراه بوده است. گزارشی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که میزان فروشدر سال مالی 2016 برابر با 215.6 میلیارد دلار بوده است که نزدیک به 3.7 درصد کمتر از پیش‌بینی این شرکت 223.6 میلیارد دلار بوده است. سهام‌دارن این شرکت نیز از کاهش فروش ناخرسند هستند.

آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند که آی‌فون‌های60.3 میلیارد دلار فروش داشته باشد، اما در عمل آی‌فون‌ها با نیم درصد کاهش فروش به رقم 60 میلیارد دلار بسنده کردند. این کاهش فروش حتا بر دستمزدهای پرداختیبه کارکنان ارشد نیز سایه افکنده است.در بیانیه سالیانه خود آورده است: «اپل موفق نشده است به طور کامل به چشم‌اندازها و اهدافی که در زمینه فروش خالص و استراتژی‌ها ترسیم کرده بود دست پیدا کند و بر همین اساس میزان پرداختی‌های مربوط به ردیف‌های انگیزشی (incentive) که در حقوق هر مدیر اجرایی منظور شده کاهش پیدا کرده است.» اما نکته‌ای که در این بین جالب توجه به نظر می‌رسد این است که حقوق پایه تیم کوک از رقم 2 میلیون دلار به رقم 3 میلیون دلار افزایش پیدا کرده و کاهش دستمزدی که به او اختصاص پیدا کرده در ردیف اضافه‌ کارهای حقوق او منظور شده است.

در سال گذشته میلادی شش نفر از کارمندان ارشدکه نام آن‌ها در این گزارش آماده است (به استثنای تیم کوک) در مجموع 100 میلیون دلار دستمزد دریافت کرده‌اند. لوکا مانستری مدیر ارشد مالی، آنجلا آهرندتس مدیر فروش، ادی کو مدیر تیم سرویس‌ها و آی‌تیونز، بروس سول مدیر ارشد حقوقی و دان ریسیو مدیر ارشد تیم سخت‌افزاری افرادی هستند که نام آن‌ها در این گزارش آمده و حقوق آن‌ها کاهش پیدا کرده است. تا قبل از سال 2016 و در چهار سال گذشتههمواره حداکثر پرداختی از درآمدها و سودهای به دست آمده را به مدیران خود پرداخت می‌کرد که به نوعی یک رکورد به شمار می‌رفت.

با این‌ حال، در سال 2016برای اولین بار با یک کاهش درآمد سالانه روبرو شد. کاهش تقاضا برای آی‌پاد و آی‌فون یکی از دلایل اصلی این کاهش درآمد سالانه هستند.و مدیران ارشداعلام داشته‌اند که این شرکت در سال 2017 بازهم به همان شادابی و پویایی خود خواهد رسید، با این وجود کارشناسان گفته‌انددر سال جاری میلادی به اهرمی بزرگ و تاثیرگذار نیاز دارد تا بتواند همچون گذشته در عرضه تجاری پر فروغ ظاهر شود.خود به دنبال آن است تا در سال جاری میلادی تغییرات اساسی را در آی‌پاد،و مک‌ها به وجود آورد.

منبع: shabakeh

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید