Apple musicیک جعبه ی پاندورا ست!

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
Apple musicیک جعبه ی پاندورا ست!


شركت اپل اخیرا یک آپدیت برای پخش کننده موزیک سابق خود تحت عنوان Apple Musicارائه داده است. یکی از آپشن های این آپدیت این است که به منظور تشویق کاربران اپل برای آپدیت کردن به این نسخه ، به مدت سه ماه خدمات قبل را بطور رایگان ارائه میدهد.
در نسخه ی جدید برای ثبت نام نیاز به اپل آیدی میباشد اما کاربران با وجود این امتیاز ، آن را فریب دهنده میدانند.
رابط کاربری جدید تغییراتی را در روش جست و جوی آهنگ ها ایجاد کرده است که کاربر میتواند با دسته بندی ها و روشهای متفاوتی این کار را انجام دهد ولی هنوز برخی کاربران به روش جست و جوی قبلی عادت دارند و رابط کاربری جدید را نمیپسندند.
هنگام  ثبت نام و ایجاد یک پلی لیست در آی‌تونز (مرکز خرید و پخش موزیک آنلاین اپل) کاربر میتواند حساب کاربری را برای سایر اعضای خانواده به اشتراک گذارد تا آنها هم از آهنگهای او استفاده کنند.
تجربه ی یک کاربر!
کاربری این چنین میگوید که: وقتی آهنگ ها به اشتراک گذاشته میشود،آهنگهای مورد علاقه ی فرزند و همسرم با آهنگهای مورد علاقه ی من درهم میشود و از این وضع اظهار نارضایتی کرده است.ولی اگر با یک حساب کاربری شخصی وارد شود همه چیز عادی است.
بالاخره موفق میشود یک راه حلی بیابد .به این ترتیب که گزینه ی iTunes Matchرا غیرفعال کند.با این روش دیگر خریدها و تنظیمات آیتونز در یک دستگاه مثلا آیپد به دستگاه دیگر کاربر مثلا آیفونش منتقل نمیشود و کاربر هر آهنگی را که بخواهد در گوشی خود بطور کامل دانلود میکند نه اینکه فقط در لیست انتخاب شده ها قرار دهد و آنلاین و اشتراکی گوش دهد.
سپس Apple Musicرا فعال میکند .این کار را مانند باز کردن جعبه پاندورا توصیف میکند!(جعبه ای پر از بلا و شوربختی و بیماری...)
ناگهان با رابط کاربری جدید مواجه میشود که آن را مانند کابوس دیدن توصیف میکند و با حجم زیادی از آهنگ ها که حتی کاربر برخی از آنها را تا بحال گوش نداده است تحت عنوان Songمواجه میشود!
در این حجم از آهنگها پیداکردن آهنگی که از لیست کنونی درحال پخش است دشوار است.و این امکان(پیداکردن همان آهنگ) برای کاربر مهم است.چون او میخواهد که اگر آهنگ مورد علاقه اش نبود ،آهنگ بعدی را گوش کند.
در ادامه کاربر اظهار دارد که اپل امکان FOR YOUرا برای انتخاب نوع آهنگهای مورد علاقه اش گذاشته است اما کمتر از آن استفاده میکندو اپل بجای این کار میتوانست به Libraryمن (جایی که آهنگ را خودم با علاقه ی خودم دسته بندی کرده ام) رجوع کند و علاقمندی های من را بیابد.
(پیداکردن علاقه به سرور اپل این امکان را میدهد که بتواند آهنگهای جدید ولی با همان سبک و نوع به کاربر پیشنهاد دهد)
در نهایت همه ی سختیهایش با انصراف از امکان پیشنهاد زنجیره وار موزیک (Music stream)  به پایان میرسد.
این سرویس جدید موزیک با حذف آلبوم های مورد علاقه همه را غافلگیر میکند.خیلی از آهنگهای تحت عنوان my musicناپدید شدند و دیگر در لیست آهنگها نیستند. و یک سری آلبوم های مشهور که قبلا در لیست او نبودند،مشاهده میشوند!
اما واقعا معلوم نیست چطور باید آهنگها را حذف شود  بدون اینکه از Libraryسایر اعضای خانواده پاک شود.
اکثر افراد حتی آنهایی که با اعضای خانواده حساب کاربری مشترک داشتند هم در تقلا بودند که از Apple musicسر در بیاورند.هزینه ی این سرویس  اهمیت ندارد اما نه بعنوان سرویس شخصی و نه بعنوان سرویس خانوادگی نمیتوانم با این سرویس سازگار شود.
در آغاز کار این سرویس جدید میتواند گول زننده باشد و زنجیره ی آهنگهای پیشنهادی به دلایل متعددی یک مسئله ی پیچیده است.
خیلی از این چیزها ،لیبل ها و خدمات فعلی و سابق اپل میتوانند درخواستهای متعدد کاربران را دیافت کنند. و این برای شرکت اپل مخصوصا سازندگان آیفون بسیار دشوار بوده است. و این استفاده نکردن از تجربه ی کاربران برای اپل نابخشودنی است.
کشش وفاداری به اپل به نادیده گرفتن مشکلات هماهنگ سازی آن غلبه نمیکند.بگذارید تا این درسی برای سایر سازندگان تکنولوژی باشد:"فکرکردن به تجربه ی کاربران و بکارگیری همه ی آنها در صنعت ِ ساخت".
به بیان دیگر این راهی است برای دوری از اینکه خدمات شما تنها ظاهر خوب و ساده داشته باشد.این امر خصوصا زمانی که آنها یک مجموعه ی همبسته از لوازم ،دستگاه ها و خدمات (همه ی اینها برای اپل را یک اکوسیستم مینامند)دارند، برای ترغیب مردم به اکوسیستم‌شان لازم بنظر میرسد.
اما این را در نظر بگیرید که: من عمیقا در دنیای اپل فرو رفته ام . و اگر مشکلات Apple musicحل شود باز هم مسائل دیگری در مورد ِ آن وجود دارد.
هیچ محصول یا خدمتی هیچ کس را خشنود نمیکند . و اینکه شما چطور کاربران ناراضی را  مدیریت میکنید مهم است.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید