همه چیز درمورد پهپاد GoPro Karma

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 22 خرداد 96 ساعت: 21:15:00

پهپادهای گوپرو مناسب برای فیلم برداری حرفه ای است. 

باران پهپاد!

گوپرو قبل تر در اکتبر سال 2016 کارما را منتشر کرد. یک مشکل در طراحی باتری باعث می شد که ناگهان این دستگاه خاموش شده و از آسمان به زمین بیوفتد. این اشتباه خجالت آور و البته خطرناک باعث شد که این شرکت همه پهپادهای کارما را جمع آوری کند. گوپرو مکانیزم باتری را دوباره طراحی کرده و این پهپاد را منتشر کرده است، اما آیا این اشتباه قابل جبران است؟ 

گوپرو


کارما تنها یک دوربین پرنده نیست. نه تنها شما یک پهپاد خواهید داشت، اما این بسته همراه با یک دوربین هیرو 5 ( Hero 5) و یک دسته کارما گریپ (  karma grip) برای تثبیت به صورت دستی است. 
در این مقاله سه بخش را بررسی می کنیم: پهپاد، دوربین و تثبیت کننده. در حالی که کارما پیش از هرچیزی یک پهپاد است اما قابلیت ها آن را به یک سیستم فیلم برداری خیلی پیشرفته تبدیل کرده است. 

پهپاد

با قیمت 1100 دلار با یک دوربین هیرو 5، یا 800 دلار بدون آن، کارما بسیار گران قیمت است. اگر هیچ گاه با پهپادها کار نکرده باشید این که ببینید همه پولتان در حال پرواز در آسمان است کمی ترسناک به نظر می رسد، اما جی پی اس پیشرفته، قطب نما و قابلیت بازگشت به خانه به شما اطمینان می دهد که به این زودی ها این دستگاه را از دست نمی دهید. 

گوپرو


کارما باله ای به اندازه تقریباٌ 16X12 اینچ بدون ملخ دارد. بلندی آن تنها 4.6 اینچ است که باعث می شود این پهپاد نسبتاٌ بزرگ باشد. یکی از قابلیت های بسیار خوب کارما بازوهای خم شونده است. هرکدام از این بازو ها خم می شوند و دنده فرود جمع می شود. این امر باعث می شود که جای چرخ های آن باقی نماند و آنقدر کوچک می شود که درون یک محفظه در کوله پشتی قرار گیرد. 
این پهپاد بسیار کوچک تر از  DJI Phantom 4 اما بسیار بزرگ تر از  Yuneec Breeze 4k باشد. 

گوپرو


باتری کارما تا 20 دقیقه کار می کند. اما حقیقت این است که در زمان پرواز تنها 15 دقیقه کار می کند. باتری آن خیلی خوب طراحی شده و مشکلی ندارد. این دستگاه یک چراغ وضعیت دارد که شارژ باقی مانده را نشان می دهد. اما باتری این پهپاد مشکلات دیگری دارد!
ممکن است باتری از جای خود بیرون بیاید و پهپاد خاموش شود. اگر این اتفاق زمانی که در چند متری زمین هستید بیوفتد می تواند بسیار خطرناک باشد. گوپرو ادعا کرده که جای باتری را دوباره طراحی کرده است، اما به نظر می رسد که هنوز هم با مشکل مواجه است. در نتیجه شما همیشه دراضطراب هستید که شاید امروز روزی است که پهپاد شما از آسمان به زمین می افتد. 
کارما به صورت هوشمند قابلیت بازگشت به خانه دارد. با فشار یک دکمه پهپاد به سوی شما و یا جایی که از آن بلند شده است می آید. شما  می توانید مسیر را کنترل کنید. برای مثال می توانید مسیر را از بین درختان پیدا کنید، اما از آنجایی که این پهپاد قابلیت اجتناب از منابع را ندارد این کار خطرناک است. زمانی که باتری در حال تمام شدن است، کارما خیلی بلند اعلام می کند که در حال بازگشت به خانه است. 
یک قابلیت هوشمند دیگر کارما تیک آف و فرود خودکار است. این موضوع خیلی کار را راحت کرده است چرا که تیک آف و فرود آمدن می توانند خطرناک ترین بخش پرواز باشند. 
کارما توسط یک کنترل گر تاشو بزرگ کنترل می شود که شامل یک صفحه نمایش لمسی و چندین دکمه برای کنترل دستی است. البته این طراحی کمی از مد افتاده و زمخت است، اما تغییر بزرگی نسبت به بسیاری از پهپادهاست که نیاز به گوشی موبایل دارند. 

کنترل گر گوپرو


این پهپادها ثبات بسیار خوبی دارند. حتی در باد به سختی حرکت می کنند و به خاطر حلقه های مکانیکی این دستگاه، ثبات فیلم برداری بسیار بالاست. این تصاویر آنقدر ثابت و خوب هستند که نمی توانید تشخیص دهید که توسط یک پهپاد گرفته شده اند. 
حلقه ها از موتورهای بدون جارو استفاده می کتند تا هر حرکتی را از طرف پهپاد خنثی کنند و این طراحی واقعاٌ جواب داده است. این حلقه ها در مقابل پهپاد گسترده می شوتد، در نتیجه ملخ ها در فیلم نمی افتند. مشکلی که در بیشتر پهپادها دیده می شود. 
کارما پهپاد بسیار خوبی است. شاید سریع ترین، ارزان ترین یا حتی کوچک ترین پهپاد موجود نباشد اما استفاده از آن بسیار راحت و جذاب است. 


دسته کارما گریپ

کارما گریپ راهی به شما ارائه می دهد تا از حلقه پهپاد استفاده کنید، البته روی زمین. تنها کافی است که حلقه و دوربین را چرخانده و جدا کنید و آن را درون دسته جای دهید. وقتی که این کار را انجام دادید این تثبیت کننده دقیقاٌ مانند زمانی که روی پهپاد است عمل می کند. موتورهای بدون جارو بسیار سریع و بدون صدا هستند و فیلم هایی که با آن گرفته می شوند بسیار با کیفیت و خوب هستند. 

تثبیت کننده


کارما گریپ دستگاهی بسیار عالی است. با وجود دکمه های کنترل دوربین یک مشکل عجیب وجود دارد: نمی توانید فیلم برداری خود را ببینید. 
دسته ها، موتورها و اجزای زیادی هستند که باعث می شوند حلقه کار کند اما جلو شما را می گیرند و مانع از این امر می شوند که بتوانید فیلمی که می گیرید را ببینید.  تقریباٌ 50 درصد صفحه گوپرو گرفته شده است. در نتیجه تنها کاری که می توانید بکنید این است که امیدوار باشید از چیزی که می خواهید فیلم گرفته باشید. 

دوربین هیرو 5


اگر به دنبال یک حلقه جداگانه هستید، موارد جایگزین ارزان تری نیز در بازار موجود است. اما این که از این حلقه می توان در دسته و پهپاد استفاده کرد قابلیت بسیار منحصر به فردی است که در محصولات دیگر وجود ندارد. 

دوربین

دوربین هیرو 5 یک دوربین فیلم برداری بسیار عالی است. اما شاید بهترین دوربین برای پهپاد نباشد. این دوربین در هوای خوب و نور زیاد خیلی خوب فیلم برداری می کند اما در سایه یا درون ساختمان کیفیت خوبی ندارد. برعکس مدل های قبلی این دوربین ضد آب است اما کیس اکسترنال ندارد. در نتیجه باید همه درگاه ها و سوراخ ها را با درپوش های کوچک ببنیدید. 
هیرو 5 قابلیت دریافت 240 تصویر در ثانیه (FPS) را دارد اما وقتی که میزان تصاویر دریافتی بالا می رود کیفیت پایین می آید. فیلم برداری با 60 FPS بسیار جذاب است اما انتظار نداشته باشید بتوانید با این دوربین افکت های اسلوموشن به سبک مایکل بی به فیلم خود بدهید. فیلم برداری در 240 FPS رزولوشن را تا 720P کاهش می دهد و با وجود این که امکان فیلم برداری با کیفیت 4K وجود دارد، اما این قابلیت به 30 FPS محدود است. مانند همه دوربین های گوپرو این دوربین نیز در محیط های درون ساختمان خوب عمل نمی کند، به خصوص اگر نور زیادی داخل ساختمان باشد. 

هیرو5


اگر بیرون از ساختمان فیلم برداری می کنید همه چیز عالی است. اما اگر شرایط کمی از ایده آل خارج شود کیفیت به شدت پایین می آید. 
چند نمونه را ببینید. این تصاویر از یک ویدئو گرفته شده اند. این تصویر خیلی خوب است: 

هیرو 8


اما کمتر از بیست ثانیه اوضاع عوض می شود: 

هیرو 5


اتفاقی که در اینجا افتاد سایه یک ابر بود. تصویر تاریک شد در نتیجه گوپرو همه چیز را بر اساس شرایط تنظم کرد. شما می توانید برای کنترل بیشتر روی تنظیمات قابلیت Protune را فعال کنید، اما به جایی می رسید که می بینید بیشتر در حال تنظیم شرایط هستید تا پرواز کردن. 
البته شما می توانید ویدئوها و تصاویر را ویرایش کنید اما اگر این کار را بلد نباشید حسابی بدشانسی آورده اید. توصیه ما به شما این است که یک روز تابستانی آفتابی پرواز را تجربه کنید و حتماٌ عینک آفتابی با خود ببرید. 

پرواز بر فراز آسمان 

گوپرو کارما

 

گوپرو کارما پهپاد بسیار خوبی است. شاید مشکلاتی داشته باشد که می توان با آن ها ساخت. در اصل این که می توانید یک دوربین و تثبیت کننده به صورت همزمان داشته باشید بسیار عالی است. این پهپاد شاید خیلی کوچک نباشد اما قابلیت تاشو بودن حمل و نقل آن را بسیار ساده کرده است. 
نمره ای که ما به گوپرو کارما می دهیم هشت از ده است. اگر می خواهید اینقدر روی یک پهپاد سرمایه گذاری کنید حتماٌ باید بدانید که انتظار چه قابلیت هایی را دارید. اگر یک پهپاد کوچک می خواهید و یا کیفیت خیلی برای شما مهم است کارما مناسب شما نیست. اگر چیزی می خواهید که به راحتی پرواز کند و قابلیت های اضافی برای فیلم برداری داشته باشد این پهپاد برای شماست. 

با کانال تلگرام فیسیت همراه باشید

منبع: makeuseof

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید