مدیریت زمان به سبک Pomodoro

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 18 تیر 96 ساعت: 00:07:40

مشغله زیاد، حواس پرتی،  تسک های طولانی مدت و در نتیجه خستگی ذهن از عواملی هستند که مانع به اتمام رساندن کارهایمان در زمان مقرر میشوند. روش های مدیریت زمان مختلفی برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از این روش ها، روش Pomodoro (گوجه فرنگی) است.

pomodor

در دهه 1980 میلادی Francesco Cirillo این روش را ابداع کرد و امروزه جزو پرطرفدارترین روش هاست. این روش برای افراد علاقه مند به روش های نظام مندِ ساده بسیار مناسب است.

Pomodoro بر اساس ایجاد حداکثر تمرکز و خسته نکردن ذهن می باشد. در این روش با تقسیم کردن وظایف به بازه های زمانی 25 دقیقه ای و استراحتی کوتاه مابین هر بازه، از خستگی ذهن جلوگیری میکند بنابراین در ادامه ذهنی خلاق و آماده به کار خواهید داشت.

 

 

قواعد اجرا

  • در این روش متعهد بودن به خودتان و قواعد اجرای Pomodoro امری بسیار ضروری است.
  • ابتدا کارهای خود را مشخص کرده و جایی یادداشت کنید.  
  • زمانبندی انجام آن ها را به بازه های 25 دقیقه ای تقسیم کنید. به هر بازه  25 دقیقه ای یک pomodoro گفته میشود.
  • حال شروع به انجام کارها کنید و پس از اتمام هر pomodoro، یک علامت به معنای اتمام 25 دقیقه، در جلوی آن بگذارید. در این 25 دقیقه فقط باید روی همان کار تمرکز کنید و از انجام هر کار دیگری بپرهیزید. ولی اگر مطلبی را به یاد آوردید که بسیار مهم و ضروری بود، آن را جایی یاد داشت کنید تا فراموشتان نشود و سریع به ادامه کارتان برگردید.
  • در انتهای هر pomodoro یک استراحت کوتاه 3 الی 5 دقیقه ای داشته باشید. در این زمان میتوانید حرکات کششی انجام دهید، جواب پیام دوستتان را بدهید یا شبکه های اجتماعی خود را چک کنید، به شرط اینکه خود را کنترل کنید و زمان استراحت بیش از 5 دقیقه طول نکشد.
  • پس از چهارمین pomodoro یک استراحت 15 الی 20 دقیقه ای داشته باشید.
  • این سیکل را آنقدر ادامه دهید تا کارتان تمام شود و یا زمانبندی روزانه تان برای انجام آن کار در آن روز به اتمام رسد.

این روش به افرادی که تمام طول روز مشغول به کار هستند و همزمان به امور مخلتفی میپردازند کمک میکند تا تمرکز بیشتری داشته باشند و کارهایشان سریعتر و با ذهنی بازتر انجام گیرد. تاثیرات این روش  در همان روزهای ابتدایی کاملا مشخص است اما تسلط و سازگاری کامل با آن به چند هفته زمان نیاز دارد. 

معرفی نرم افزارهای کمکی

در روش سنتی برای پیاده سازی روش pomodoro به کاغذ، قلم و ساعت نیاز دارید. ولی به لطف پیشرفت تکنولوژی کافیست شما نرم افزاری را روی کامپیوتر و یا موبایل خود نصب کنید تا به شما در این روش کمک کنند. این نرم افزارها نه تنها وسایل را کمتر کرده اند بلکه موجب میشوند دیگر شما نگران زمان نباشید و به محض اتمام زمان با زنگ هشدار به شما خبر میدهند.

نرم افزارهای مختلفی برای پیاده سازی این روش به صورت رایگان و پولی وجود دارد که چند مورد از آنها را به شما معرفی میکنیم.

 

برای موبایل های  با سیستم عامل اندروید:

 

برای موبایل های با سیستم عامل iOS:

 

برای کامپیوتر های با سیستم عامل  Windows و Mac:

 

اکستنشن برای  مرورگر Google Chrome:

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید