باگی در واتس‌آپ باعث می‌شود که دیگران از چت دو کاربر با یکدیگر مطلع شوند

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 19 مهر 96 ساعت: 15:27:45

تقریباً اوایل ماه ژانویه بود که واتس‌آپ (WhatsApp) اعلام کرد که اپلیکیشن پیام‌رسانش روزانه بیش از 1 میلیون کاربر فعال دارد که امنیت آن‌ها از طریق رمزنگاری پیام‌های کاربران فراهم شده است. واتس‌آپ (WhatsApp) مدعی است که حتی تیم توسعه‌دهنده این اپلیکیشن هم نمی‌توانند به محتوای پیام‌های ارسالی کاربران دسترسی داشته باشند. جزییات خبر را می‌توانید از این لینک بخوانید.

اما حالا یک مهندس نرم‌افزار به نام رابرت هیتون توانسته است آسیب‌پذیری جدیدی در این اپلیکیشن پیام‌رسان محبوب پیدا کند که به‌واسطه‌ی آن می‌توان متوجه شد که دو کاربر در حال چت با یکدیگر هستند و چه زمانی از واتس‌آپ (WhatsApp) خود استفاده نمی‌کنند.

تاکنون با استفاده از قابلیت آخرین بازدید می‌توانستیم الگوی رفتاری کاربران برای آنلاین شدن را پیش‌بینی کنیم اما با استفاده از تنظیمات واتس‌آپ، کاربر می‌توانست اطلاعات حساب کاربری خود از جمله آخرین بازدید و تصویر پروفایل و وضعیت را پنهان کند اما آنلاین بودن کاربر به هیچ عنوان قابل مخفی کردن نبوده و نیست.

این مهندس نرم‌افزار با نوشتن یک افزونه‌ی کروم که تنها چهار خط کد جاوا اسکریپت دارد و با استفاده از همین موضوع که وضعیت آنلاین بودن کاربر به هیچ وجه قابل محدود کردن و مخفی کردن نیست، می‌تواند با نظارت روی آنلاین بودن کاربران و تهیه گزارش از این وضعیت، الگوی رفتاری کاربران را تشخیص داده و با مقایسه الگوی دو کاربر، حدس بزند که آن‌ها در حال چت با یکدیگر هستند.

این مسئله آسیب‌پذیری پیام‌رسان واتس‌آپ اگرچه برای کاربران آن جنبه منفی محسوب می‌شود و حریم خصوصی آن‌ها را به خطر می‌اندازد، اما برای افرادی که از پیام‌رسان‌ها به عنوان ابزاری برای تبلیغات استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد.

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید.  

منبع: phonearena

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • محمد رضا
    2017-10-13 19:16:04

    سلامیه بار روی متن این پست فکر کنید.اول گفتین مشکلی در واتس اپ پیدا شده که می توان متوجه شد که دو کاربر در حال چت با یکدیگر هستند، ولی بعد گفتین از روی زمان های آنلاین شدن کاربران می توان این رو فهمید. و بعد گفتین که چون آنلاین شدن کاربران عمومیه، می شه حدس زد دو نفر با یکدیگر چت می کنند.یکم راجع به این پست فکر کردین؟اگه اسپم نیست پس چیه؟ صرفا چون اسم واتس اپ توش وجود داره، و باگ داخل اون کاربرا رو می خواید جذب خوندنش کنید؟لطفا قبل از گذاشتن هر پستی یکم فکر کنید.

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید