سواد رسانه‌ای پایین علت فیلترینگ تلگرام اعلام شد

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 19 دی 96 ساعت: 21:00:00

علت اصلی فیلترینگ تلگرام سواد رسانه‌ای پایین اعلام شد

چند روز پیش چهارمین گردهمایی فعالان سواد رسانه‌ای کشور با حضور اعضای هیئت مدیره، مشاوران، رؤسا، دبیران و مدیران کارگروه و گروه‌های انجمن سواد رسانه‌ای ایران و رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

جالب اینجاست که بحث فیلترینگ تلگرام هم در این گردهمایی مطرح شده بود. به عقیده اعضای شرکت‌کننده در این گردهمایی، مسئله اساسی که در خصوص فعالیت کاربران در انواع شبکه‌های اجتماعی باید به آن توجه شود، افزایش سواد رسانه‌ای مردم است. افزایش سواد رسانه‌ای در جامعه باعث می‌شود فضای مجازی سالم، مفید و امنی در اختیار همگان قرار بگیرد. یکی از مواردی که در لیست آموزش‌های مهم از آن نام برده شد، آموزش نحوه ریپورت کردن کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات اجتماعی بود که محتوای نامناسبی دارند.

در همین خصوص سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت توانمندسازی مخاطبان برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تأکید کرد و گفت:

اینکه بخشی از کاربران که کسب‌وکارهای دیجیتال داشتند با مسدودسازی تلگرام دچار مشکل شدند، مربوط به این می‌شود که خودشان باید نسبت به ایمن‌سازی فضای کسب‌وکارشان اقدام می‌کردند و اگر طرح شامد با کمک فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال در کشور به طور کامل اجرا شده بود دیگر نیازی به فیلتر تلگرام نبود.

رصد دارک وب اهمیت دارد

در این مدت بحث رصد شبکه‌های اجتماعی هم به اندازه بحث فیلترینگ تلگرام داغ بود که رفع فیلتر شدن پیام‌رسان وی‌چت بیشتر به آن دامن زد. سید مرتضی موسویان؛ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال درباره رصد شبکه‌های‌‌اجتماعی ضمن بیان اینکه مردم به اشتباه تصور می‌کنند یک فضا بیشتر رصد می‌شود و یک فضا کمتر، گفت:

مردم باید بدانند اشراف اطلاعاتی اگر بخواهد وجود داشته باشد، فرقی ندارد کجا باشد و دولت روی تلگرام اشراف کامل اطلاعاتی داشت اما هیچگاه دولت به دنبال رصد کاربران عمومی در فضای مجازی نیست و اتفاقا آن بخشی که دولت احساس می‌کند باید آن را رصد کند و جرایم سازمان یافته در آن بخش اتفاق می‌افتاد دارک وب است که اساسا توسط مردم عادی قابل استفاده نیست.

اگر سواد رسانه‌ای بالا بود هیچگاه تلگرام فیلتر نمی‌شد

در ادامه این جلسه، امید علی مسعودی؛ عضو هیئت مدیره و سخنگوی انجمن سواد رسانه‌ای ایران با اشاره به اهمیت موضوع کسب‌وکارهای دیجیتال گفت:

قطع شدن برخی از پیام‌رسان‌ها در روزهای اخیر، کسب‌وکارهای دیجیتال را تحت تأثیر قرار داده است و اگر سواد رسانه‌ای عموم مردم، مسئولان و اصحاب رسانه در فضای مجازی افزایش پیدا کرده بود به احتمال زیاد هیچگاه نیازی به فیلتر تلگرام وجود نداشت.

رفع فیلتر اینستاگرام غیرقانونی اعلام شد 

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید. 

منبع: تسنیم

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • امیرحسین
  2018-01-13 11:34:53

  خخخخخخخخخوب اومدی لایک

  پاسخ دادن
 • امیرحسین
  2018-01-13 11:33:09

  خدا وکیلی الان سواد رسانه ای رفت بالا که ملت با فیلترشکن میان بابا جم کنید خودتون رو بجای فرهنگ سازی میاد فیلتر می کنید خدایا یه پولی به ما بده یه عقل سالم به مسئولین

  پاسخ دادن
 • صابر
  2018-01-11 01:15:40

  بابا شما با فرهنگ . دلت خوش شد . افلین خب حالا رفع فیلترش کن بدو یالا که ماشین ازت میره هااااااااااااااااااااااااااا

  پاسخ دادن
 • Milad
  2018-01-10 19:36:07

  خدا شاهده در به در دنبال یه خرده پولم تا برای همیشه از اینجا برم. بسه دیگه این همه اعصاب خوردی

  پاسخ دادن
 • ali
  2018-01-10 18:26:35

  تو اون جلسه از حاضران فقط 1 نفر باز کردن اکانت جیمیل بلد باشهمن شغل برنامه نویسی مو میزارم کنار :)مشکل ایرانیها اینه که کسی بالاسری و رئیس شده که نسبت به اون حوضه چیزی نمی دونه

  پاسخ دادن
 • saman
  2018-01-10 18:15:12

  آره جون عمتون شما ها اشراف کامل دارید

  پاسخ دادن
 • محسن
  2018-01-10 09:26:37

  دولت روی تلگرام اشراف کامل اطلاعاتی داشت اما هیچگاه دولت به دنبال رصد کاربران عمومی در فضای مجازی نیست !!!!!!!!!!!واقعا خنده داره !!عمه ی من بود که هر روز میرفت در خونه ی پاول دوروف بیچاره و میگفت یا سرورهاتو میفرستی تو ایران یا از وسط به 17 قسمت مساوی تقسیمت میکنم !

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید