فایل APK چیست و چه کار می‌کند؟

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 30 بهمن 96 ساعت: 10:00:00

اگر یک دستگاه اندروید دارید حتماً نام APK را شنیده‌اید و برایتان سوال پیش آمده که چه معنی می‌دهد. در این مقاله به شما می‌گوییم که APK چیست و چرا در سیستم عامل اندروید بسیار مهم است. 

فایل APK چیست؟ 

APK مخفف Android Package Kit و فرمت فایلی است که اندروید برای توزیع و نصب اپلیکیشن از آن استفاده می‌کند. این فایل دارای همه‌ی المان‌هایی است که اپلیکیشن برای نصب صحیح روی دستگاه شما به آن نیاز دارد. 
درست مانند فایل‌های EXE روی ویندوز شما می‌توانید با قرار دادن فایل APK روی دستگاه اندروید خود یک اپلیکیشن را نصب کنید. به نصب اپلیکیشن به صورت دستی با استفاده از فایل APK سایدلود می‌گویند. 
معمولاً وقتی که برای دانلود یک اپلیکیشن به گوگل پلی می‌روید به صورت خودکار APK روی دستگاه شما دانلود و نصب می‌شود. درحالی که شما می‌توانید APKها را از پلی استور استخراج کنید، می‌توانید همچنین آن‌ها را از اپ استورهای دیگر نیز دانلود کنید. 


فایل‌های APK برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟ 

نصب APK به صورت دستی مزایای زیادی دارد. یکی از آن‌ها دسترسی زودرس به اپلیکیشن‌هاست. وقتی که یک اپلیکیشن مهم گوگل (مثل Calendar) منتشر می‌شود ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد که دستگاه شما آن را دریافت کند. با نصب APK  شما دیگر لازم نیست صبر کنید و آپدیت را خیلی سریع دریافت می‌کنید. 
سایدلود APK به شما این امکان را می‌دهد تا اپلیکیشن‌هایی را روی دستگاه خود نصب کنید که روی گوگل پلی موجود نیستند. با این حال باید درمورد منبع دانلود خود احتیاط کنید. درست مانند اپلیکیشن‌های دسکتاپ نباید فایل‌های APK را از منابع ناشناس دریافت کنید. به خصوص سایت‌هایی که در آن‌ها گفته شده که به صورت رایگان اپلیکیشن‌های خریدنی را به شما ارائه می‌دهند. 
فایل‌ APK فرمت هسته‌ای است که اندروید برای توزیع و نصب اپلیکیشن‌ها از آن استفاده می‌کند. این فایل‌ها برای کاربران حرفه‌ای اندروید بسیار پرکاربرد است اما باید همیشه مواظب منبع دانلود خود باشید. 

برای اینکه از تمامی اخبار در اولین فرصت مطلع شوید با کانال تلگرام ما با آی دی faceitmag@ همراه باشید. 

منبع: makeuseof

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید