کشف 39 اپلیکیشن آلوده شده بدافزار در اپل استور چینی ها

   
نام نویسنده:
 شنبه 28 شهریور 94 ساعت: 20:24:28

تهدیدات زیادی در برابر کارایی و پایداری سیستم های کامپیوتری و نرم افزارها وجود دارد.یکی از آن ها Malware یا بدافزار است. بدافزار در واقع یک نرم افزار مخرب است و از طریق اینترنت منتشر می شوند.در ویکیپدیا آمده است: بدافزار (به انگلیسی: Malware)، برنامه ‌های رایانه ‌ای هستند؛ به علت آنکه معمولاً کاربر را آزار می‌دهند یا خسارتی به وجود می‌آورند، به این نام مشهورند. برخی از آنان فقط کاربر را می‌آزارند. مثلاً وی را مجبور به انجام کاری تکراری می‌کنند. اما برخی دیگر سیستم رایانه‌ای و داده‌های آن را هدف قرار می‌دهند که ممکن است خساراتی به بار آورند. در عین حال ممکن است هدف آن سخت‌ افزار سیستم کاربر باشد.یک نرم ‌افزار برپایه ی نیت سازنده آن به عنوان یک بدافزار شناخته می‌شود. در قانون گاه بدافزار را به عنوان یک آلودگی رایانه ‌ای می ‌نامند.

Malware یا بدافزار از دو واژه تشکیل شده است ، Mal مخفف Malicious یا مخرب و Ware مخفف Software یا نرم افزار است. ، این کد ها می توانند شامل ویروس ها ، کرم ها ، اسب های تروجان ، adware ها ، Scare ware ها ، روتکیت ها و سایر نرم افزارهای ناخواسته باشند. هر نوع کد نرم افزاری که بر روی سیستم شما قرار بگیرد و عملیاتی ناخواسته را انجام دهد به عنوان بدافزار شناخته می شود ، برای مثال Spyware ها نرم افزارهای جاسوسی هستند که بدون اینکه کاربر متوجه شود کلیه اطلاعات شخصی وی را دریافت کرده برای شخص نویسنده بدافزار ارسال میکند ، worm ها یا کرم های اینترنتی بدافزارهایی هستند که خودشان را در شبکه تکثیر کرده و عملیات های مختلف تخریبی انجام میدهند ، برای مثال فایل های شما را پاک میکنند ، فایل های اضافی بر روی سیستم شما ایجاد می کنند و در نهاید فعالیت سیستم شما را دچار اختلال می کنند ، ویروس ها نیز جزو بدافزارهایی هستند که مشابه کرم ها عمل می کنند با این تفاوت که از طریق شبکه منتشر نمی شوند و اساس کار آنها تکثیر با استفاده از رسانه هایی مثل حافظه های فلش و سی دی ها است. برای حذف می توان از نرم افزارهای ضد بدافزار یا Antimalware استفاده کرد، برخی از این نرم افزارها مثل PCKeeper و MalwareBytes را می توان به صورت رایگان بر روی سیستم خود نصب کنید ، این نرم افزارهای سیستم را مانیتور کرده و از دانلود و نصب هرگونه بدافزار بر روی سیستم جلوگیری می کنند ، کار دیگری که این نرم افزارهای انجام می دهند این است که قابلیت اسکن کردن سیستم را برای بدافزارهایی که قبل از نصب این Antimalware بر روی سیستم نصب شده اند را نیز دارند.(برگرفته از انجمن تخصصی فناوری ایران)

سیستم عامل ios قبلنا هم مورد تهاجم این بدافزارها قرار گرفته است و توسعه دهندگان اپل را دچار مشکل کرده است.ظاهرا بدافزاری که تازه به استور حمله ور شده است به عمد استور را مورد تهاجم قرار داده است.این بدافزار بسیار زیرکانه و مخفی وارد استور اپل شده است و مسئولان فنی و توسعه دهندگان ازاین تهاجم اطلاع پیدا نکرده اند.این بدافزار توسط برنامه ی Baidu به کل استور منتقل شده است و توسعه دهندگان اپل با حذف Baidu از سرورها این مشکل را حل کرده و تغییراتت و پاکسازی را انجام خواهند داد.هکرها می توانستند از طریق این بدافزار برای کاربران این 39 اپلیکیشن مشکلات بزرگی به وجود آورند.لازم به ذکر است بیش تر برنامه های آلوده شده مربوط به سرورهای چینی است و کلا این بدافزار از طریق چینی ها منتشر شده است.

ayaz22

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


  • مهرناز احمدی
    2016-04-25 11:33:24

    خانم ایاز نویسنده خوبی بود دیگه با ایشون کار نمیکنید؟ متن ها روان و جذاب بودن

    پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید