محققین توسط ربات هایی با ظاهری شبیه به ماهی قادر به مطالعه جنبه های راز آلود زندگی ریز دریا شدند

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 9 فروردین 97 ساعت: 21:00:00

SoFi رباتی شبیه به ماهی است. این ربات قدر است مانند ماهی حرکت کند و بنا به گفته¬ی سازندگان این ربات در آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT، این ربات در نوع خود بهترین و سازگار ترین است. این ربات توسط دوربینی که دارد می¬تواند زندگی زیر آب را برای مطالعات علمی ثبت کند و در عین حال باعث ترساندن موجودات دریایی و ایجاد اختلال در زندگی زیر آب نشود. این ویژگی امکان مطالعات دقیق تر علمی را فراهم خواهد کرد. 
SoFi اولین ربات ساخته شده برای مطالعات علمی محسوب نمی شود ولی ویژگی اصلی آن جمع آوری خصوصیات تمام نمونه های قبلی در خود می باشد. 
بدنه این ربات توسط پلاستیک پرینت شده ساخته شده است که موجب ارزان قیمت شدن و ساخت سریع آن می¬شود.  درون این ربات محفظه ای پر از هوای فشرده می باشد که به عنوان نیروی بالابر عمل می کند و قادر است عمق حرکت ربات را تنظیم کند. این ربات مجهز به سیستم کنترلی¬ای می¬باشد که قادر است دستورالعمل ها را از اپراتور به ربات منتقل کند. ربات SoFi نیمه اتوماتیک است و قادر است در مسیر خاصی که برای آن تعریف شده حرکت کند اپراتور نیز توسط کنترل کننده¬ای می¬تواند ربات را در این مسیر به سمت چپ و راست یا بالا و پایین هدایت کند. 
مهم ترین قسمت این روبات سیستم پیشرانه آن می¬باشد. این سیستم شامل یک سیلندر است که آب را به درون محفظه های داخلی وارد و سپس خارج می کند که این امر سبب می شود دم ماهی عقب و جلو برود. این روش نسبت به مکانیزم حرکتی زیر دریایی مزایایی دارد از جمله بی صدا بودن، کم خطر بودن به علت نداشتن قسمت های تیز و امکان استتار بیشتر روبات. 
بنابر مقاله ای که در مجله Science Robotic درباره روبات SoFi چاپ شده است این روبات قادر است در کنار سایر آبزیان در زیر آب حرکت کند در حالی که بقیه موجودات زنده متوجه حضور یک روبات نباشند. آقای راس نویسنده مقاله می¬گوید: با دیدن شنا کردن روباتمان در کنار سایر موجودات در آب بسیار شگفت زده می¬شویم زیرا موجودات آبی از آن فرار نمی¬کنند در صورتی که این اتفاق هنگام نزدیک شدن انسان به آنها نمی افتد. 
این نوع طراحی روبات¬ها که از شبیه سازی کردن حرکات و شکل سایر موجودات زنده استفاده می¬شود Biomimetics نام دارد و نمونه های مشابه¬ای را می¬توان در ساخت روبات¬های کلونوسکوپی که مانند کرم حرکت می¬کنند، روبات هایی که مانند سوسک به سرعت جا¬به¬جا می¬شوند و در عملیات امداد و نجات مورد استفاده قرار می¬گیرند و بسیاری از روبات های زیر دریایی که مانند لاکپشت دریایی یا عروس دریایی حرکت می کنند را نام برد 
آقای راس و همکارانش در دانشگاه MIT خبر از ارتقای این ربات در آینده دادند. طبق گفته آنها قدم بعدی امکان برقراری پخش زنده ویدیو از زیر آب و ساخت مجموعه بیشتری از ماهی ها برای جمع آوری بیشتر اطلاعات از زیر آب می¬باشد. آقای راس می-گوید: پدیده های زیر دریایی شگفت انگیز بسیاری وجود دارند که ما منتظر دسترسی و مطالعه بر روی آنها هستیم.
 

منبع: theverge

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید