وارد انجمن بزرگ گیت هاب شوید. (جلسه سوم)

   
نام نویسنده:
 شنبه 4 مهر 94 ساعت: 08:21:29

در سایت گیت هاب می توانید به آسانی از پروژه ها استفاده کنید ولی اگر می خواهید در کامپیوتر شخصی خود بر روی پروژه های خود کار کنید، باید نرم افزار گیت را نصب کنید. در واقع گیت هاب بر روی کامپیوتر شخصی شما کار نخواهد کرد مگر اینکه شما نرم افزار گیت را نصب کرده باشید. نرم افزار گیت برای لینوکس، مک و ویندوز را از طریق این سایت دانلود کرده و نصب کنید.

Nikkhah34
حال باید خود را به گیت معرفی کنید. در خط فرمان (در لینوکس و مک در ترمینال و در ویندوز در Git bash) کد زیر را تایپ کنید:
Git config - -global user.name “Your name Here”
بجای “Your name here”، نام خود را بنویسید. در اینجا نام اصلی، یا هر نام دیگری می توانید برای خود بنویسید. گیت از این نام برای شناخت ثبت کننده و تغییردهنده پروژه ها استفاده می کند.
در مرحله بعد، باید ایمیل خود را وارد کنید. اطمینان حاصل کنید که این ایمیل، همان ایمیلی است که برای ثبتنام در سایت گیت هاب وارد کرده اید.
git config - -global user.email “your_email@youremail.com

Nikkhah35

حال شما می توانید از گیت در کامپیوتر خود استفاده کنید. از آنجایی که یک حساب در گیت هاب ایجاد کرده اید، شاید چندان نیازی به مدیریت پروژه های خود به صورت محلی نداشته باشید، ولی اگر بخواهید از گیت استفاده کنید، دیگر نیازی به وارد شدن به گیت هاب در هر زمان نیست.


ایجاد یک مخزن (Repository) آنلاین
با ثبت نام در گیت هاب، مکانی به شما اختصاص داده شده است تا در آنجا با پروژه های خود کار کنید. در گیت و گیت هاب به این مکان، مخزن، Repository یا repo می گویند که یک مسیر دیجیتال یا فضای حافظه است که در آنجا می توانید به پروژه خود، فایل ها و تمام نسخه هایی که گیت ذخیره کرده است، دسترسی داشته باشید.
به سایت گیت هاب برگردید و بر روی آیکن کوچک کتاب در کنار نام کاربری خود کلیک کنید یا به صفحه New Repository page بروید. برای مخزن خود یک نام کوتاه و قابل بخاطرسپاری انتخاب کنید.

nikkhah36
چک باکس مربوط به Initialize this repository with a README را نیز کلیک کرده و سپس دکمه سبز “Create Repository” را کلیک کنید. حال شما یک فضای آنلاین برای پروژه های خود خواهید داشت.


ایجاد یک مخزن محلی
فضای آنلاینی را برای پروژه های شما ایجاد کردیم ولی این فضا، جایی نیست که در آنجا بتوان بر روی پروژه ها کار کرد. بیشتر کار شما بر روی کامپیوتر خودتان انجام خواهد شد. بنابراین نیاز است تا مخزنی نیز بر روی کامپیوتر شخصی شما ایجاد شود. برای ساخت مخزن باید از دستورات خط فرمان استفاده کنید که بخشی از آموزش گیت به شمار می رود.
در ابتدا تایپ کنید:
Mkdir ~/MyProject
Mkdir، کوتاه شده make directory است. این دستور، در واقع دستور مختص گیت نمی باشد و یک دستور عمومی برای ساخت پوشه یا مسیر در کامپیوتر است. ~/، به این معنی است که مخزن در بالاترین سطح کامپیوتر شما ساخته خواهد شد و زیرمجموعه پوشه یا مسیر دیگری نخواهد بود.
در اینجا نام مخزن MyProject انتخاب شده است که در مخزن گیت هاب نیز همین نام انتخاب شده بود. توجه داشته باشید که نامهایی که انتخاب می کنید با یکدیگر سازگاری داشته باشند.
حال، تایپ کنید:
cd ~/MyProject
cd مخفف change directory است و این نیز یک دستور حرکتی است. ما یک مسیر ایجاد کردیم و حال می خواهیم که با استفاده از این دستور به آن مسیر برویم که با استفاده از دستور تایپ شده این کار را انجام خواهیم داد.
سرانجام، باید از یک دستور گیت استفاده کنیم. تایپ کنید:
Git init
Init کوتاه شده initialize است. در دو دستور قبلی مخزن ساخته شد و با استفاده از این دستور این مسیر به عنوان مخزن محلی گیت شناخته خواهد شد.
حال کامپیوتر شما این پوشه را به عنوان مخزن گیت می شناسد، بنابراین می توانید دستورات گیت را وارد کنید. در حال حاضر شما یک مخزن آنلاین و نیز یک مخزن محلی برای گیت دارید. در جلسه بعد به شما آموزش خواهیم داد که چگونه بر روی مخازن گیت هاب و مخزن محلی، تغییرات را ثبت کنید و دستورات دیگر را اجرا کنید.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید