سلفی بیش تر از کوسه ها مردم را به کشتن می دهد

   
نام نویسنده:
 شنبه 4 مهر 94 ساعت: 12:10:46

شاید در نظر اول همه این ها شبیه شوخی باشد،سلفی گرفتن این روزها یکی از متداول ترین کارها شده است و در روز تعداد زیادی از اطرافیان ما و خود ما در حال سلفی گرفتن در ژست های متفاوت هستیم.سلفی این روزها به یکی از روتین ترین کارها تبدیل شده است که برای خود تاریخچه هم دارد." خود گرفت" واژه فارسیزاسیون شده ی سلفی است که البته کاربرد زیادی ندارد و از همان واژه ی انگلیسیش در فارسی استفاده می شود.

نگاهی اجمالی به تاریخچه ی سلفی

اولین سلفی به‌ شکل مدرن در اوایل سده ی بیستم توسط جوزف بایرون، مؤسس کمپانی عکاسی بایرون و بن فالک گرفته شده ‌است.البته خود نگاری یا همان سلفی در نقاشی ها هم وجود داشته است مثلا ونگوگ. سلفی M. C. Escher در سال 1935شاید مهم ترین سلفی قرن بیستم باشد. تصویری از یک دست به همراه یک گوی که دارای یک ساختار ترکیبی عجیب از چهره کج و دارای انحنای هنرمند است که در آینه ای محدب که در دستش نگه داشته منعکس شده است که بازوی او که به طور غیر معمولی کوچک شده است را هم نشان می دهد، که شامل همان ویژگی های سلفی های مدرن یعنی نزدیکی، عمق کم و کراپ عجیب عکس است.شاید سلفی گرفتن خیلی روتین و معمول محسوب شود ولی از نظر روانشناسی گرفتن سلفی و این که آن سلفی در چه موقعیت و فرمی گرفته می شود،می تواند اطلاعات بسیاری از شخصیت افراد به ما بدهد الجایی که مقاله های بسیاری در این موضوع و حتی اسیب شناسی آن نوشته شده است.چندی سالی بود که سلفی محبوبیت خاصی نداشت و به ندرت افرادی پیدا می شدند که طرفدار سلفی باشند و حتی برای آن دست به کارهای خطرناک و گاه احمقانه بزنند تا اینکه در شب اسکار 2012 سلفی آل دینجیر مجری اسکار با چهره ی محبوب هالیوود،سلفی را به طور شدیدی زنده کرد و تب سلفی مانند ویروسی مسری در بین مردم به سرعت سرایت کرد.این سلفی پس از گذشت سه سال هنوز هم بیش ترین لایک را دارد و در صف اول محبوب ترین عکس ها قرار گرفته است.

آمار مرگ در اثر سلفی بیش تر از مرگ با آرواره های کوسه

یکی از دلایلی که معمولا کسی که سلفی می گیرد را به خطر می اندازد ترکیبی از غرور،حواس پرتی و غفلت از محیطی که در آن قرار گرفته است می باشد.اخیرا یک پیرمرد 66 ساله ژاپنی در هنگام بازدید از تاج محل دچار حادثه شد و به مرگ او انجامید.این پیرمرد در حال سلفی گرفتن از دروازه ی سلطنتی تاج محل بود که از پله ها سقوط کرد و بر اثر چراحات وارده جان خود را پس از انتقال به بیمارستان از دست داد.در این حادثه دوست وی نیز دچار شکستگی شد.این تنها یکی از داستان های ساده وغم انگیزی است که در مورد سلفی وجود دارد.این داستان در روسیه باعث رویکرد جدید دولت نسبت به سلفی شد. طبق آمار دولت روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون نزدیک به ۱۰ کشته و ۱۰۰ زخمی در نتیجه‌ی گرفتن سلفی در مکان‌های خطرناک اتفاق افتاده است. دولت روسیه با هدف افزایش آگاهی شهروندان اکنون اقدام به انتشار تصاویری آموزشی کرده است. بنابر این تصاویر گرفتن عکس سلفی در مترو، جت‌اسکی، قایق پرسرعت، روی پله یا به همراه سلاح،نزدیک قطار یا مترو،پشت بام و حضور حیوانات خطرناک ممنوع خواهد بود.البته مونوپادها امار مرگ و میر را در سلفی بالاتر برده است.برخورد مونوپاد با سیم برق،ملخ هلی کوپتر و ... حوادث دردناکی را رقم زده است.البته استفاده از مونوپاد در بیش تر مکان های گردشگری مخصوصا موزه ها ممنوع شده است تا از آسیب به آثار هنری جلوگیری شود.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد چرا سلفی همراه سلاح ممنوع اعلام شده است؟ در اوایل سال جاری یعنی 2015،دختری بیست و یک سال در هنگام ژست گرفتن با تفنگ برای سلفی گرفتن به طور اتفاقی به سرش شلیک کرد.البته این دختر روس شانس زیادی داشت و زنده ماند اما مرد اسپانیایی که در مسابقه ماتادورها توسط گاو نر وحشی کشته شد به اندازه ی او خوش شانس نبود.

ترکیب شدن اصل سلفی که واقعه نگاری یا روزنگاری است با غرور و ژست های شجاعانه و حتی چشم و هم چشمی و حرکاتی که تنها برای جلب توجه و گاه از سر خود کم بینی و خودشیفتگی است از سلفی ماشین کشتاری ساخته است که اگر هم باعث مرگ نشود به هر حال آسیب های متفاوتی را برای نگارنده و اطرافیانش و حتی محیط دارد.

از ابتدای سال 2015 تنها هشت حمله توسط کوسه ها به مرگ انجامیده است البته این آماری است که به طور رسمی گزارش و ثبت شده است در حالی که سلفی باعث کشته شدن 12 نفر و یا بیش تر شده است.مسئولان سعی دارد تا با وضع قوانین در برخی مکان ها این آمار را کنترل کرده و به مردم هشدار دهند.این کار از طریق انتشار عکس ها،کاریکاتور،کلیپ های واین vine و حتی به صورت کنایه آمیز در سریال ها و فیلم ها حتی انیمیشن های کودکان گنجانده شده است.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید