گوگل مپ ایرانی در راه است

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 7 آبان 97 ساعت: 10:00:00

این روزها همه جا حرف از تولیدات ملی است، از ماشین گرفته تا لوازم منزل، پوشاک و حتی نرم افزارها و سرویس‌های اینترنتی. حالا به نظر می‌رسد نوبت به گوگل مپ ایرانی رسیده است. به گفته محسن شفیعی، رئیس سازمان نقشه برداری کل کشور، چند استارتاپ ایرانی مقدمات تولید یک نقشه بومی را فراهم کرده‌اند و در حال حاضر از مناطق گسترده‌ای از داخل کشور عکس برداری شده است. بنابراین به احتمال زیاد تا یک یا دو سال آینده، اپلیکیشن ایرانی جایگزین گوگل مپ در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

شفیعی در باب صحبت درباره اهمیت داشتن یک نقشه بومی معتقد است که در حال حاضر بیش از 80 درصد برنامه‌ها و شبکه‌های مجازی از داده‌های مکانی استفاده می‌کنند. یکی از مشکلات نداشتن یک نقشه بومی و استفاده از نقشه‌های دیگر اینجاست که داده‌های مکانی در اختیار شرکت‌هایی است که هر زمان که بخواهند می‌توانند این داده‌ها را به ما ندهند. از سوی دیگر مشخص نیست که از داده‌های مکانی ما چه استفاده‌هایی می‌شود.

همه این مسائل اهمیت داشتن یک نقشه بومی را نشان می‌دهد. در این بین سازمان نقشه برداری، یک سازمان حاکمیتی است که می‌تواند داده‌های مکانی، نقشه‌های آبی، زمینی و هوایی را تولید کند و به این شکل راه تولید یک نقشه بومیِ جایگزین گوگل مپ یا گوگل ارت را باز کند. به گفته شفیعی این سازمان قادر است تا با دقتی زیر یک متر داده‌های ماهواره‌ای را تولید کند.

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • aaaa
  2018-10-31 08:30:22

  از فردا منتظر فیلتر شدن گوگل مپ باشید

  پاسخ دادن
 • Milad
  2018-10-30 22:37:11

  کی خلاص میشیم از دستتون؟؟

  پاسخ دادن
 • سعید فا
  2018-10-30 16:41:09

  بعله، بعد از راه اندازی گوگل مپ ایرانی (که فقط خود ایران رو پوشش میده و کشور دیگه ای زیر پوشش نمیره "جز عراق و عربستان که مکان زیارتیه") خود گوگل مپ رو فیلتر میکنن! که پس از اون، مشکلات و ضرر های زیادی گریبان گیر توسعه دهنده ها و کسانی که از نقشه ها و فعال کردن لوکیشن برای اپلیکیشن ها میشود!دولت فقط ضرر رسونده تا الان، سودی ندیدیم ازشون

  پاسخ دادن
 • یه بنده خدا !
  2018-10-30 12:21:00

  گوگل مپ جدید نه ، فیلترینگ بیشتر در راهه !

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید