تهدید آمریکا جدی می‌شود؛ آمریکا در پی صدور فرمانی برای منع خرید تجهیزات هواوی و ZTE

   
نام نویسنده:
 شنبه 8 دی 97 ساعت: 10:00:00

مدتی است که تحریم‌های آمریکا سخت‌تر از قبل در حال اجراست. برای نمونه چندی پیش آمریکا از متحدانش خواست تا از تجهیزات ارتباطی هواوی استفاده نکنند چراکه به اعتقاد آمریکا، هواوی اطلاعات کاربران را جمع‌آوری کرده و به دولت چین می‌فروشد.

حالا که آخرین روزهای سال 2018 را سپری می‌کنیم، رویترز در گزارشی از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره دو شرکت چینی هواوی و ZTE خبر داده است که هر دو در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی فعالیت دارند. گویا ترامپ قصد دارد با قانونی که به زودی و در سال 2019 به اجرا می‌رساند، شرکت‌های آمریکایی را از استفاده از تجهیزات این دو شرکت منع کند. با این وجود مسئولان صنعتی بر سر این موضوع که آیا دولت می‌تواند به صورت قانونی اپراتورها را مجبور کند تا از تجهیزات این دو شرکت استفاده نکنند و یا اینکه نمی‌تواند چنین تصمیم بگیرد، هنوز اختلاف نظر دارند.

به هر ترتیب فرمان اجرایی دونالد ترامپ که هشت ماه مورد بررسی قرار گرفته بوده است، احتمالاً از ماه ژانویه لازم الاجراست. بنا به این فرمان، وزارت بازرگانی ایالات متحده ملزم است تا جلو خرید تجهیزات ارتباطی شرکت‌های خارجی (که امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازد) توسط شرکت‌های آمریکایی را بگیرد. گویا ترامپ با استفاده از "لایحه قدرت‌های بین‌المللی اقتصادی اضطراری" فرمانش را اجرایی خواهد کرد. این قانون به رئیس جمهور اجازه می‌دهد تا با توجه به وضعیت اضطراری ملی که آمریکا را تهدید می‌کند، وضعیت تجارت را تنظیم کند.

البته ناگفته نماند که متن این فرمان هنوز به تأیید نهایی نرسیده است و به نظر نمی‌رسد که مشخصاً نام هواوی و ZTE در این فرمان آورده شده باشد اما انتظار می‌رود که مسئولان وزارت بازرگانی شرکت‌های گفته شده در این فرمان را به دو شرکت هواوی و ZTE تعبیر کنند.

 

بیشتر بخوانید:


خواسته جدید آمریکا: از محصولات هواوی استفاده نکنید

ترامپ اپل را مجبور کرد کارخانه‌های خود را از چین به آمریکا منتقل کند

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام، سروش همراهی کنید.

 

منبع: رویترز

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید