پنج بنیاد اصلی در حوزه نرم افزارهای متن باز

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 12 مهر 94 ساعت: 06:18:02

بنیادهای نرم افزارهای متن باز، مدت زمان زیادی است که نوآوری در جهان متن باز را نیرو بخشیده اند. این موسسه ها سرویس های مختلفی را هم به پروژه های متن باز ارائه می دهند. علاوه بر آن، به شرکت ها و توسعه دهندگان کمک می کنند تا سخت افزار بسازند، قرارداد ببندند و حتی افرادی را استخدام کنند. موسسات متن باز نیز در نقش یک فایروال بازی می کنند و از حقوق و بدهی های قراردادهای شرکت کنندگان، محافظت به عمل می آورند.

بعضی از این بنیادها برای کار بر روی پروژه ها و تکنولوژی های مشخصی بنیان گذاری شدند در حالیکه بعضی بر روی چندین پروژه کار می کند. در اینجا در مورد پنج بنیاد نرم افزار متن باز که در جهان اهمیت بالاتری دارند، صحبت می کنیم.
بنیاد نرم افزار آپاچی
بنیاد نرم افزار آپاچی میزبان بیش از 35 پروژه متن باز است. این موسسه از توسعه دهندگان، حمایت مالی، قانونی و سازمانی می کند. سرور HTTP آپاچی، یکی از اصلی ترین پروژه های بنیاد نرم افزار آپاچی است که جزو نرم افزارهای محبوب وب سرور می باشد. همه پروژه ها در این سازمان، تحت لایسنس آپاچی منتشر می شود.
محافظت از آزادی نرم افزار
بنیاد محافظت از آزادی نرم افزار، مکان و سرویسی برای پروژه های متن باز است. این بنیاد تاکنون 33 پروژه دارد و پروژه های اصلی آن BusyBox، سامبا، گیت و واین است. این بنیاد نیز پروژه های GPL را اجرا می کند. این موسسه شکایتی علیه VMware در دادگاه مطرح کرده است.
بنیاد لینوکس
بنیاد لینوکس اسپانسر اصلی کرنل لینوکس است. این بنیاد پروژه های زیادی را در حوزه های مختلف پشتیبانی کرده است و نیز پروژه های بسیاری را هم با همکاری شرکت های دیگر نظیر گوگل، اچ پی، سیسکو، IBM و اینتل انجام داده است. پروژه های مشترک اصلی، پروژه Kinetic Open Storage، پروژه Xen و ابتکارات زیرساختاری هسته می باشد.
بنیاد اکلیپس
بنیاد اکلیپس یک بنیاد قدیمی است که از انجمن های متن باز پشتیبانی می کند. این موسسه از 200 پروژه در حوزه های مختلف حمایت کرده است. علاوه بر آن، بنیاد اکلیپس توسط سازمان های پیشروی تکنولوژی مانند گوگل، IBM، SAP و اوراکل پشتیبانی می شود. بهترین پروژه حمایت شده توسط این بنیاد، محیط توسعه اکلیپس می باشد. این IDE از محبوبترین محیط های توسعه در بین توسعه دهندگان است.
بنیاد محاسبات ابری
تمرکز بنیاد محاسبات ابری بر روی پروژه های مرتبط با زیرساختارهای رایانش ابری است. این بنیاد، گروهی از سازمان های پیشرو مانند HP، EMC، IBM، SAP و اینتل می باشند. این سازمانها در توسعه این بنیاد کاملا فعال هستند. هرکدام از این شرکت ها صاحب مالکیت معنوی خود هستند. این بنیاد به این سه شرکت کمک می کند تا بدون نگرانی در مورد موقعیت رقابتی خود عمل کنند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید