آیا fitness trackerها بر اختلالات خوردن اثر منفی دارند؟

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 6 مرداد 98 ساعت: 21:00:00

ردیابی میزان ورزش، تعداد قدم‎هایی که برمی‎داریم و میزان کالری مصرفی با استفاده از دستگاه‎های هوشمند پوشیدنی مانند دستبند هوشمند، مچبند هوشمند و اپلیکیشن‌های مخصوص به یک سبک زندگی تبدیل شده است. دفعه بعد که به پارک و یا باشگاه ورزشی می‎روید توجه کنید و ببینید که چند نفر فیتنس ترکرها (fitness tracker) به بازو یا مچ خود بسته اند. 
تعداد دستگاه‎های پوشیدنی در دنیا هم اکنون به 74 میلیون می‎رسد و انتظار می‎رود که این رقم تا سال 2022 به یک میلیار برسد. بیشتر این دستگاه‎ها مرتبط با سلامتی و فیتنس هستند. حتی بعضی از دستگاه‎های پوشیدنی مثل اپل واچ که به طور خاص برای سلامتی ساخته نشده‌اند نیز قدم شمار، کالری شمار و ابزار مخصوص ردیابی ورزش دارند. درنتیجه حتی اگر هدف شما از خرید این دستگاه سلامتی و فیتنس نبوده اما باز هم این اطلاعات درمورد شما ذخیره می‎شود. 
متأسفانه تحقیقات جدید نشان می‎دهد که دستگاه‎های پوشیدنی لزوماً به همه برای سالم‎تر شدن کمک نمی‎کند بلکه این وسیله‎ها لذت ورزش را از بین برده و ممکن است باعث بی اثر شدن آن شوند. علاوه بر آن دسترسی سریع به این اطلاعات درمورد سلامتی ممکن است باعث ایجاد اضطراب و ایجاد اختلالات خوردن و ورزش در بعضی از افراد شود. 
با توجه به گسترش تکنولوژی پوشیدنی و این موضوع که دستگاه‎هایی که روی سلامتی تمرکز دارند توسط باشگاه‎های ورزشی و برنامه‎های سلامتی معرفی شده‎اند مهم است بفهمیم که این دستگاه‎ها چطور می‎توانند به جای بهبود اوضاع آن را بدتر کنند. 

 

رابطه‎ی بین fitness tracking و اختلالات خوردن 

دکتر کرولاین پلاتو، استاد روانشناسی در دانشگاه لافبرو درمورد تأثیر فیتنس ترکرها (fitness tracker) و همچنین اپلیکیشن‎های سلامتی روی کاربران معمولی این ابزارها تحقیق می‎کند. آخرین تحقیقات دکتر پلاتو روی پژوهش در تفاوت بین اختلال خوردن، اختلال ورزش و سلامت روان بین افرادی است که از فیتنس ترکر و اپلیکیشن‎های سلامتی برای کنترل ورزش و غذا خوردن خود استفاده می‎کنند و کسانی که از این وسایل استفاده نمی‎کنند. 
دکتر پلاتو می‎گوید:« تحقیقات ما نشان میدهد که در بین کسانی که از ترکر برای کنترل غذا و ورزش خود استفاده می‎کنند اختلالات بیشتری در غذا و ورزش وجود دارد. غذا نخوردن و ورزش‎های بیش از حد سنگین بیشتر در این افراد دیده می‎شود. آماندا پرل، روانشناسی که به طور خاص درمورد اختلالات خوردن فعالیت می‎کند در این باره می‎گوید :«شمارش کالری، رژیم‎های غذایی سخت و ورزش‎های بیش از حد سنگین همه از نشانه‎های اختلالات خوردن هستند. دستگاه‎های ترکر این علایم را تشدید می‎کنند. این دستگاه‎ها می‎توانند به فرد احساس شکست و عدم کنترل روی وضعیت سلامتی خود را بدهند.» 
البته دکتر پلاتو می‎گوید که نمی‎توانیم بگوییم که به طور حتم ترکرها باعث ایجاد اخلالات خوردن می‎شوند و تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت گیرد. او می‎گوید :« ممکن است کسانی که خودشان اختلالات خوردن و ورزش دارند تمایل بیشتری به کنترل فیتنس و غذای خود داشته باشند.» با این حال پلاتو می‎گوید که عوامل مختلفی می‎تواند باعث ایجاد اختلالات خوردن و مشکلات روانی شود. 

 

از خودتان بپرسید چرا به فیتنس ترکر نیاز دارید؟ 

شاید تکنولوژی متمرکز روی سلامتی باعث وخیم‎تر شدن اوضاع اختلالات روحی بعضی شود، اما ممکن است کسی دیگر با آن اهداف واقع گرایانه تنظیم کرده و سلامتی خود را بهبود بخشد. دکتر پلاتو در این زمینه توضیح می‎دهد که خیلی از افرادی که از فیتنس ترکر استفاده می‎کنند با آن عادات غذایی و ورزشی خود را بهبود می‎بخشند و زندگی سالم‎تری دارند. 
این که تشخیص دهیم فیتنس ترکرها برای کسی مفید یا مضر هستند کار سختی است. به همین دلیل دکتر پلاتو توصیه می‎کند که همیشه پیش از استفاده از این دستگاه‎ها و اپلیکیشن‎ها از خود بپرسیم که آیا اهدافی که برای خود تنظیم کرده‎ایم واقع گرایانه هست یا خیر و این که این دستگاه‎ها چه تأثیری روی سلامت روان ما دارند. 
پلاتو می‎گوید که باید اول از خود بپرسیم که چرا قصد استفاده از این دستگاه‎ها را داریم. اگر دلیل آن تنها کاهش وزن و یا ظاهر است بیشتر این احتمال وجود دارد که دچار اختلالات خوردن شویم. اما کسانی که به هدف ردیابی و درک بهتر شرایط سلامت خود و شاید بهبود آن برای سالم‌تر شدن استفاده می‎کنند به مشکلی برنمی‎خورند و حتی ممکن است با گذر زمان و بهبود عادات غذایی و ورزشی بیشتر به اهداف خود برای فیتنس و تناسب اندام نزدیک شوند. 

 

بیشتر بخوانید:

Miband 4 شیائومی با قیمت پایه 24 دلاری رونمایی شد

بررسی گلکسی واچ؛ آخرین ساعت هوشمند سامسونگ

تصویر سامسونگ گلکسی واچ اکتیو 2 لو رفت

دستبند هوشمند آنر بند 5 رونمایی شد؛ رقیبی جدی برای می بند 4 شیائومی

 

منبع: techradar

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید