اَبر دِراک از سرویس قوانین سفارشی خود رونمایی کرد

اَبر دِراک از سرویس قوانین سفارشی خود رونمایی کرد

اَبر دِراک از سرویس قوانین سفارشی خود رونمایی کرد. با معرفی این سرویس همراه فیسیت باشید.

سرویس قوانین سفارشی اَبر دِراک بر روی پنل اَبر دِراک رونمایی شد. پیشتر نیز سرویس مقابله با حملات DDoS اَبر دِراک رونمایی شده بود.

پیش تر در مورد اَبر دِراک و سرویس توزیع محتوای آن توضیح داده بودیم، یک سرویس توزیع محتوا به همراه DNS اَبری که اردیبهشت ماه سال جاری رونمایی شد. سرویس‌های توزیع محتوا CDN نمونه‌ای از سرویس‌های اَبری هستند که با هدف افزایش سرعت بارگذاری صفحات و محتوای وب برای کاربران به وجود آمدند. زیرساخت‌های امنیتی و جلوگیری از حملات DDoS از دیگر سرویس‌های اَبر دِراک برای کاربران CDN دِراک است.

قوانین سفارشی ابر دراک

سرویس قوانین سفارشی ابر دراک

 

اما امروز طی خبری سرویس قوانین سفارشی اَبر دِراک در دسترس عموم قرار گرفت. این سرویس امکان مدیریت محتوای وب به صورت “صفحه به صفحه” را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مدیریت صفحه به صفحه به این معنا است که کاربر بتواند نحوه بارگذاری، Caching، سطح امنیت و... را به ازای هر صفحه از وب‌ سایت به صورت کاملا جداگانه انجام دهد.

بسیاری از امکانات این سرویس ازدغدغه‌های همیشگی کاربران بوده، چرا که گاهی انجام این فرآیندها توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی با دریافت هزینه از سوی آنان همراه است.

قوانین سفارشی یک مجموعه ابزار قدرتمند جدید در پنل کاربری دِراک است که به کاربر امکان کنترل صفحه به صفحه را در سایتش می‌دهد. این سرویس برای بسیاری از کاربرانی که با مدیریت موارد امنیتی از جمله HTACCESS زیاد سروکار دارند جذاب است، چرا که تمام نیازهای آن‌ها را برآورده خواهد کرد.

قسمت قوانین سفارشی اَبر دِراک از دیروز در پایین قسمت Navigator منوی تنظیمات در پنل اَبر دِراک برای همه کاربران قابل دسترسی است.

اولین قدم در استفاده از Page Rules تعریف الگویی است که هنگام شروع استفاده از قوانین سفارشی انجام می‌دهیم. این الگوها در ساده‌ترین حالت می‌توانند تنها یک URL ساده باشند و یا عبارتی پیچیده شامل Wildcardهای مختلف.
در ساده‌ترین حالت می‌توانیم یک زیر دامنه یا Path اضافه کنیم و Caching را برای آن غیرفعال و یا فعال کنیم. این کار را می‌توان به ازای تک ‌تک آدرس‌ها و یا مجموعه‌ای از آدرس‌ها (Wildcard) انجام داد.

قوانین سفارشی ابر دراک

 

 

بررسی بخش‌های مختلف سرویس قوانین سفارشی ابر دراک

سطح Cache

با استفاده از قوانین سفارشی می‌توان به ازای هر صفحه یا URL خاص، سطح Cache را انجام داد. در این قسمت به بررسی کاربردهای قوانین سفارشی برای مدیران وب‌سایت‌ها می‌پردازیم.

بسیاری از موارد مسیر محتوای استاتیک وب‌سایت ما از محتوای داینامیک آن جداست. تشخیص محتوای استاتیک راه‌های مختلفی دارد مانند:

  • ایجاد دایرکتوری مخصوص برای محتوای استاتیک (مثلا پوشه‌ی محتوای عکس‌ها یا فیلم‌ها)

*example.com/static/* [/static/ subdirectory for static pages]

 

  • اضافه کردن یک پسوند منحصر به فرد در انتهای آدرس صفحات استاتیک

*example.com/*.shtml [.shtml file extension to signify HTML that is static]

 

  • اضافه کردن یک پارامتر پرس و جو (Query String) برای علامت‌گذاری به عنوان محتوای استاتیک باشد

*example.com/*?*static=true* [adding static=true query parameter]

 

این‌ها نمونه‌هایی از الگوهایی بودند که نیاز داریم تنها آن‌ها Cache شوند. گاهی اوقات مسیرهایی هستند که نیاز هست به صورت خاص Cache نشوند. مثلا زمانی که می‌خواهیم مطمئن شویم که صفحاتی همچون صفحات مدیریتی Cache نمی‌شوند. مانند:

example.com/wp-admin.

در صورت لزوم، می‌توان چندین قانون ایجاد کرد تا به تنظیمات مورد نظر خود از سطح Cache برسیم.

 

سطح امنیت صفحات

امکان تعیین سطح امنیت متفاوت برای صفحات متفاوت امکان‌پذیر شده است. از اصلی‌ترین خدمات CDN مقابله با حملات DDoS و دیگر مخاطرات امنیتی در سطوح مختلف است. بسیاری از سرویس‌های توزیع محتوا این خدمت را ارائه می‌دهند. مشکل اصلی در این مقابله، فعالسازی قابلیت Under Attack برای تمامی صفحات وب‌سایت است، در حالیکه ممکن است تنها یک صفحه یا مجموعه‌ای از صفحات تحت حمله قرار گرفته باشند نه تمام وب‌سایت. در پنل قوانین سفارشی می‌توان این مجموعه از صفحات را مشخص کرد و تنها برای آن‌ها حالت Under Attack یا تحت حمله را فعال کرد. این موضوع باعث عدم تغییر تجربه کاربر در هنگام استفاده از دیگر صفحات وب‌سایت و کند شدن بارگذاری برای عبور از صفحه چالشی خواهد شد. برای مثال زمانی که صفحه admin تحت حمله Brute Force قرار گرفته باشد.

 

تنظیمات شبکه

تعیین اندازه‌های مختلف برای آپلود فایل بر روی صفحات مختلف همواره یکی از چالش‌های اصلی برای مدیران وب‌سایت‌ها هست. تنظیماتی مثل php.ini و یا تنظیمات مرتبط با وب‌ سرورها، این کار را در سطح کل وب‌سایت انجام می‌دهند و به صورت خاص نمی‌توان روی یک صفحه یا مجموعه‌ای از صفحات اجرا کرد. تنظیمات شبکه در قوانین سفارشی قابلیت تعریف اندازه‌های مختلف برای حجم آپلود در صفحات مختلف را دارا می‌باشد.

 

تغییر مسیر URL

ریدایرکت یا تغییر مسیر صفحات یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که قوانین سفارشی در اختیار ما می‌گذارد. خیلی وقت‌ها نیاز به این هست که یکی از آدرس‌های URL روی وب‌ سایت ما به یک آدرس URL دیگر (چه روی وب ‌سایت و چه خارج از آن) تغییر مسیر داده شود.
مثلا فرض کنید که صاحب یک سایت و دو دامنه هستید و می‌خواهید هر دو دامنه شما به یک سایت وارد شوند. مثلا دامنه اصلی شما https://mydomain.com هست و می‌خواهید همزمان دامنه دیگر شما (https://mydomain.org) نیز به دامنه اصلی شما ریدایرکت شود.

قابلیت ویژه اَبر دِراک عدم تغییر Query Stringها در زمان تغییر مسیر دامنه است. مانند مثال زیر:

mydomain.com/*?*query=true*   به  mydomain.org/*?*query=true*

برای این کار کافی است URL دامنه دوم یا mydomain.org، در قسمت تغییر مسیر قوانین سفارشی به دامنه اصلی ارجاع دهید.

این تغییر مسیر با برگرداندن کدهای وضعیت ۳۰۱، ۳۰۲ و ۳۰۷ برای سرور اصلی اتفاق خواهد افتاد و آمارهای مرتبط با آن در قسمت تجزیه و تحلیل داشبورد مدیریتی قابل دسترس خواهد بود کدهای تغییر مسیر عموما کاربردهای متفاوتی دارند:

  • کد ۳۰۱: به معنی تغییر مسیر دائمی یک صفحه به یک صفحه دیگر است. به این صورت که تقریبا Ranking Power یک صفحه در موتورهای جستجو به صفحه مقصد منتقل می‌گردد.
  • کد ۳۰۲: کد ۳۰۲ در نسخه HTTP 1.0 به معنی انتقال موقت صفحه به صفحه دیگر بود که در نسخه HTTP 1.1 به یافت شد تغییر پیدا کرد.
  • کد ۳۰۷: بعد از تغییر مفهوم انتقال موقت از کد ۳۰۲ در HTTP 1.1 کد ۳۰۷ برای انتقال موقت جایگزین آن گردید.

 

SEO و کدهای تغییر مسیر

موتورهای جستجو زمانی که با یک کد ۳۰۱ برای تغییر مسیر مواجه می‌شوند، محتوای صفحه جدید را به عنوان محتوای URL اولیه در نظر می‌گیرند و Ranking Power آن را برای URL اولیه در نظر می‌گیرد. مثال کاربردی این کار تغییر مسیر صفحه www دامنه (www.example.com) به example.com است بدون اینکه در رتبه وب سایت با www نسبت به صفحه اصلی در موتورهای جستجو همچون گوگل تغییری ایجاد شود.

پیاده‌سازی این کار به راحتی در قسمت قوانین سفارشی پنل دِراک ممکن است.

سرویس قوانین سفارشی ابر دراک

سرویس قوانین سفارشی ابر دراک

 

Headerها

منظور از Headerها، پیام‌هایی هستند که در ابتدای پاسخ‌های ارسالی در پروتکل HTTP یا HTTPS برای درخواست‌ دهنده ارسال می‌شوند. ابر دراک قابلیت انجام چندین کار بر روی Headerهای ارسالی به کاربران نهائی را برای وب‌ سایت‌ها ایجاد می‌کند. 
Headerهایی که از سمت سرور اصلی به سمت کاربر نهایی ارسال می‌شوند را می‌توان پنهان کرد و از بسته‌ ارسالی حذف نمود. علاوه بر این می‌توان هدرهای دیگری برای مصارف دیگر (مانند استفاده در APIها) تنظیم کرد و در بسته ارسالی قرار داد و برای کاربر نهائی ارسال کرد.

 

نحوه اعمال قوانین سفارشی ابر دراک

با ارسال یک درخواست، ابتدا تمام Ruleهای تنظیم شده در قسمت قوانین سفارشی به ترتیب از بالا به پایین چک شده و اعمال می‌شوند، سپس چنانچه درخواست ارسالی در هیچ‌کدام از قوانین صدق نکند، قوانین پیش‌فرض دامنه برای درخواست اجرا خواهند شد.

 

عملکرد بر اساس اولویت

تمامی قوانین وارد شده در قسمت قوانین سفارشی براساس اولویت از بالا به پایین عمل می‌کنند. بناَبراین به راحتی می‌توان چندین و چند قانون را که هر یک زیر مجموعه دیگری هستند وارد کرد و عملکردهای مختلفی بر روی آن‌ها تعریف کرد.

با بالا و پایین کردن تک تک قانون‌ها می‌توان اولویت آن‌ها را تغییر داد. البته باید به این نکته توجه کرد که این تغییر اولویت ممکن است باعث ایجاد تغییرات در نحوه عملکرد وب‌ سایت گردد.

 

سرعت انتشار قوانین سفارشی ابر دراک

قوانین نوشته شده به‌ وسیله کاربر پس از کامپایل، در کسری از ثانیه بر روی شبکه سرورهای اَبر دِراک منتشر و اعمال می‌شوند. تمامی سرورهای لبه اَبر دِراک در زمانی کمتر از دهم ثانیه، از قوانین اعمال شده توسط یک کاربر اطلاع پیدا کرده و آن را بر روی تنظیمات خود اجرا می‌کنند.

 

هر حساب کاربری می‌تواند به صورت رایگان ۱۰ قانون سفارشی بر روی هر کدام از دامنه‌های خود تنظیم کند.

 

اخبار مرتبط:

رونمایی از بستر ارائه خدمات ابری اَبر دِراک در شیراز

Untitled-1 copy.jpg

واحد تبلیغات

فیسیت در بخش تبلیغات، در کنار شما و کسب و کارتان خواهد بود تا هر چه بیشتر دیده شوید. برای تبلیغات در فیسیت کافی است به آدرس info@faceit.ir ایمیل ارسال کنید و یا اینکه به شماره تلگرام 09306573092 بیام بدید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر