تولید کوالکام اسنپدراگون 820 با دو تکنولوژی متفاوت 10nm LPE و 14nm LPP سامسونگ

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 22 مهر 94 ساعت: 14:02:10

با عملکرد ناامید کننده اسنپدراگون 810، همه چشمها به سیستم روی تراشه بعدی کوالکام یعنی اسنپدراگون 820 دوخته شده است. به نظر می رسد این شرکت با تولید اسنپدراگون 820 در راه جدیدی قدم گذاشته است. این تراشه بجای استفاده از هسته های Cortex آرم که در اسنپدراگون 810 به کار برده بود، از هسته های جدیدی استفاده خواهد کرد. گفته می شود هسته های کریو (Kryo) استفاده شده در این پردازنده کارآیی بهتری نسبت به هسته های آرم دارند که پیش از این در اسنپدراگون ها به کار می رفت.
پیش از آنکه به اسنپدراگون 820 بپردازیم، پردازنده هایی که اخیرا وارد بازار شده اند، بررسی می کنیم. اپل، امسال، گوشی های آیفون 6s و آیفون 6s پلاس را با پردازنده A9 عرضه کرد. A9، پردازنده ای است که با استفاده از دو تکنولوژی پردازشی مختلف با نام های  سامسونگ 14nm و  تکنولوژی 16nm FinET تولید شده است. با آنکه شرکت ادعا می کند هر دو پردازنده سطح کارآیی یکسانی دارند ولی تفاوت هایی بین آن دو وجود دارد. کوالکام نیز چنین تکنولوژی مشابهی را در اسنپدراگون 820 پیش گرفته است.
بر اساس گزارش های رسیده، شرکت بزرگ سازنده تراشه در آمریکا نیز از دو تکنولوژی پردازش مختلف یعنی تکنولوژی 14nm LPE سامسونگ و تکنولوژی 10nm LPP در پردازنده های خود استفاده خواهد کرد. از آنجایی که LPE، پیش از LPP به بازار آمده است، در نتیجه تکنولوژی دوم یعنی LPP کارآیی بهتری نسبت به قبلی خواهد داشت که شامل کاهش نشت انرژی، بهره وری قدرت بهتر و بهبود اجرای وظایف می شود.
انتظار می رود که اسنپدراگون 820 مدل 14nm قبل از مدل 10nm آن به بازار آید که اگر شما اندکی با دنیای سخت افزارهای موبایل آشنا باشید، چنین امری واضح و مسلم است. سامسونگ، احتمالا تولید تراشه بر روی فناوری 14nm خود را تا پایان امسال یا در ابتدای سال آینده شروع خواهد کرد و بعد از آنکه چنین پردازنده ای وارد بازار شد، مدل دیگر یعنی 10nm، با توجه به اطلاعات امروز ما، تولید خواهد شد.
اگر اطلاعات امروز درست باشد، دو سوال اساسی به ذهن می رسد؟ از آنجایی که سامسونگ به شدت در تولید اسنپدراگون 820 درگیر بوده است، حال کدام یک از پردازنده ها را در گوشی هوشمند گلکسی S7 خود استفاده خواهد کرد؟ با توجه به اینکه انتظار می رود گلکسی S7 در سه ماهه اول سال 2016 به بازار آید، آیا سامسونگ از تکنولوژی پایین تر 14nm استفاده خواهد کرد در حالیکه شرکت های دیگر مسلما گوشی هایی با پردازنده های قوی تر در سال 2016 عرضه خواهند کرد یا عرضه دستگاه گلکسی S7 را به تاخیر خواهد انداخت تا پردازنده های 10nm به صورت کامل آماده شود؟

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید