تجربه‌ی 20 سال زندگی در خانه‌ی هوشمند

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 6 آبان 94 ساعت: 17:26:00


بِن از اواسط سال 1990 در خانه‌ای به مساحت 1100 فوت مربع زندگی می‌کند؛ خانه‌ای که به سیستم هوشمند مجهز است.X10 پروتکل ارتباط سیمی برای سیستم‌های خودکار خانگی است؛ که از خطوط انتقال استفاده می‌کند تا دو دستگاه را برای برقراری ارتباط با هم فعال کند. در ادامه به آنچه بن از تجربه‌ی خانه‌ی هوشمند آموخت اشاره شده است. در واقع این پروتکل، یک قرارداد برای برقراری ارتباطات بین دستگاه‌های الکترونیکی است؛ دستگاهایی که برای اتوماتیک‌کردن زندگی خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این پروتکل از خطوط انتقال برای سیگنالینگ و کنترل استفاده شده است. به عبارتی می‌توان گفت که این پروتکل برای کنترل از راه دور دستگاه‌های خانگی طراحی و پیاده‌سازی شده است. به علاوه این پروتکل، پروتکل محبوبی است.

Smart home 1 one single annoyance


•    برای شروع تنها از یکی از امکانات فراهم شده در سیستم خانه‌ی هوشمند استفاده کنید.
اولین مورد به چراغ روشنایی ساده‌ به همراه یک فرستنده اشاره دارد که این امکان را فراهم می‌کرد تا چراغ‌های حیاط پشتی را بدون دسترسی مستقیم، از راه دور، خاموش و روشن کرد. قیمت انجام تنظیمات و راه‌اندازی این چراغ 30 دلار بود. کیت به کار رفته در مورد این چراغ، شامل یک گیرنده‌ و یک فرستنده می‌شد.
•    افراد مبتدی باید در سیستم خانه‌ی هوشمند ابتدا به سراغ گزینه‌های ساده بروند تا اینکه بخواهند از حسگرها و سیستم‌های پیچیده استفاده کنند.
مورد بعدی به اتوماتیک‌کردن نورپردازی محیط مربوط می‌شود. در خانه‌ی هوشمندی که بن در آن زندگی می‌کرد، پنج یا شش چراغ روشنایی بود. در این مورد از چراغ‌های روشنایی سیمی و دو فرستنده استفاده شده بود. البته از یک گیرنده هم استفاده شده بود تا فرکانس رادیویی را که از سمت یکی از دو فرستنده ارسال می‌شد، ترجمه کند. تنظیمات لازمه در این مورد پیچیده و دشوار نبود و همگی از طریق دکمه‌های تعبیه‌شده روی فرستنده امکان‌پذیر بود.
•    همیشه حس‌گر حرکت را با یک زمان‌سنج جفت کنید.
مورد بعدی یک حسگر حساس به حرکت است؛ برنامه‌ریزی این حس‌گر به صورت مستقل و یا به کمک یک هاب که توسط کامپیوتر برنامه‌ریزی شده است امکان‌پذیر است. به عنوان مثال:
در صورتی که این حس‌گر حرکتی کشف کند چراغ حمام باید روشن شود در غیر این صورت پس از هشت دقیقه چراغ حمام خاموش می‌شود.

Smart Home 2 start with One button
•    به کمک تنظیماتی خاص سیستم خانگی هوشمند می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.
مورد بعدی به کنترل چراغ‌های خانه اشاره دارد؛ به این ترتیب که به کمک کامپیوتر، تلفن همراه هوشمند و یک کنترل‌کننده بدون دسترسی مستقیم می‌توان چراغ‌های روشنایی را روشن و خاموش کرد. علاوه بر این می‌توان یک فرستنده را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که در به کمک تنها یک دکمه تمام چراغ‌های روشنایی خاموش و یا روشن شوند. مثلاً این گزینه هنگام خواب بسیار مناسب است.
•    به کمک سیستم خانگی هوشمند، امنیت بیشتر احساس می‌شود.
در این قسمت به بحث امنیت خانه‌ی هوشمند پرداخته می‌شود؛ صاحبان خانه می‌دانندکه فراهم‌سازی امنیت خانه به سادگی نصب یک قفل نیست؛ بلکه به وشرایط حساس مربوط می‌شود، به اینکه زنگ هشدار چگونه عمل کند و اینکه خانه تا چه اندازه امن است وقتی کسی در خانه نیست.
در مورد خانه‌ی بن، به عنوان مثال، چراغ روشنایی تعبیه شده است که صبح روشن می‌شود و شب هنگام، ساعت یازده خاموش می‌شود؛ به این ترتیب چنین به نظر می‌رسد که خانه خالی نیست.

Smart Home 5 security
•    بااستفاده از پروتوکل X10 برای پیاده‌سازی سیستم خانگی هوشمند، می‌توانید سیستمی ارزان راه‌اندازی کنید.
در میان سیستم‌های هوشمند خانگی که کامل و جامع هستند، سیستم‌های هوشمند خانگی که با پروتکل X10 کار می‌کنند از نظر اقتصادی جز به صرفه‌ترین‌ها هستند.
•    سیستم‌هایی که با خطوط انتقال و شبکه‌ی سیمی کار می‌کنند، مشکلاتی دارند. (البته سیستم‌ها و شبکه‌های بی‌سیم هم همین طور هستند.)
چه بخواهید از یک سیستم خانگی هوشمند سیمی بر پایه‌ی خطوط انتقال استفاده کنید و یا اینکه از یک سیستم خانگی هوشمند بی‌سیم استفاده کنید، بدانید که هر دو مشکلاتی دارند.

 


 


 

 

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید