آیا iPad Pro می تواند بازار تبلت های اپل را از رکود نجات دهد ؟

   
نام نویسنده:
 جمعه 8 آبان 94 ساعت: 04:32:21

البته این ارقام با عرضه آیفون 6 و آیفون پلاس بالاتر نیز می روند . Mac نیز فروش خوبی داشته است . این محصول توانسته است در سه ماه قبلی 5.7 میلیون دلار درآمد برای سازنده خود ایجاد کند . اپل از میزان فروش ساعت های خود اطلاعات چندانی ارائه نکرده است اما می توان دید که دسته ای از محصولات این شرکت که ساعت ها را نیز در بر می گیرند در مقایسه با سال گذشته 1.15 بیلیون دلار افزایش فروش داشته اند .

اما همه محصولات چنین فروش موفقیت آمیزی نداشته اند . بخشی از این محصولات عبارتند از اپل TV ، محصولات Beat ، آی پاد (iPod)  و دیگر تجهیزات اپل . ممکن است اپل از فروش ساعت های خود راضی بوده باشد اما تمایل چندانی به ارائه گزارشات دقیق فروش این محصولات ندارد .

در میان این محصولات ، iPad اپل جالب ترین ارقام فروش را داشته است . در این سه ماه 9.9 دستگاه از این وسیله صادر شده اما این رقم در مقایسه با سال گذشته 19.5 درصد کاهش یافته است . iPad هنوز درآمد خوبی برای اپل ایجاد می کند اما از سال 2011 تا کنون ، این اولین بار است که صادرات این دستگاه به زیر 10 میلیون وسیله رسیده و همچنین اولین بار است که فروش دستگاه های Mac از فروش این وسیله بیشتر بوده است .

آیا iPad با مشکل مواجه شده است ؟ اگر جواب مثبت است ، آیا iPad Pro می تواند راه حل این موضوع باشد ؟

جواب کوتاه این سوال " شاید " و " احتمالا نه " می باشد . iPad Pro نمی تواند راه حلی برای مشکل iPad باشد . میزان فروش iPad در حال افزایش است ، این دستگاه هنوز در مقایسه با Apple kit فروش بیشتری دارد اما جدا از این موضوع ، میزان فروش این دستگاه در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است . مشکل کجاست ؟

فروش iPad در چند فصل اخیر کاهش یافته است . این محصول دیگر در مقایسه با Kindle Fires و Tab سامسونگ فروش بیشتری ندارد . یکی از دلایل این امر وجود گوشی های هوشمند قوی تر و افزایش تعداد لپ تاپ ها می باشد . کاربران کمتری این محصول را با گوشی های هوشمند جایگزین می کنند زیرا مدل های جدید این محصول در مقایسه با مدل های پیشین فرق چندانی ندارند . علاوه بر این کاربران بران خرید چنین محصولاتی از شرکت های تلفنی کمک هزینه خرید دریافت نمی کنند . iPad Pro  نمی تواند راه حلی برای این مشکل باشد زیرا این دستگاه گران برای چنین بازاری مناسب نیست و اگر کاربران متقاعد نشوند که iPad Air 2 را با قیمت £399 بخرند ، مطمئنا فروش iPad Pro سخت تر می شود . البته طرفداران اپل به این محصول علاقمند هستند اما از نظر اکثر کاربران خرید iPad غیرمنطقی می باشد . اپل می داند که میزان فروش iPad ممکن است کاهش نیابد اما مطمئنا افزایشی نیز نخواهد داشت .

نگرش بزرگتری درباره iPad

در زمینه iPad دو گرایش جالب وجود دارد . اولین گرایش مربوط به خریدارانی می باشد که در گذشته هرگز تبلت نداشته اند . به گفته اپل در کشورهای غربی 40 درصد از کاربران در گذشته تبلت نداشته اند ، این رقم در چین به 70 درصد نیز می رسد . گرایش دوم را یکی از مدیران اپل تجزیه (cannibalisation) آی پد (iPad) نام گذاری کرده است که به گفته وی علت بروز چنین روندی وجود محصولات Mac و آیفون ها می باشد زیرا کاربران به قصد خرید iPad به بازار می آیند اما با خرید MacBook و یا آیفون از مغازه ها خارج می شوند . اگرچه این امر هم به نفع اپل است زیرا در این روند اپل می تواند بجای iPad Air 2 و Pad mini 2 که سود فروش کمتری دارند ، به کاربر آیفون6 اس  64GB یا MacBook بفروشد . در واقع تا زمانی که کاربر طرفدار شرکت اپل است ، این طرفداری برای اپل درآمدزا می باشد . اپل تنها زمانی دچار مشکل می شود که مردم به جای خرید iPad به خرید دستگاه های اندروید و ویندوز روی آورند که چنین چیزی نیز به ندرت رخ می دهد .

علت کاهش فروش iPad شاید این باشد که کاربران در مورد این دستگاه اشتباه کرده اند . این وسیله مانند آیفون نیست و بیشتر به رایانه های شخصی و لپ تاپ شباهت دارد . iPad یک محصول خوب است اما برای بسیاری از کاربران این دستگاه جایگزینی برای گوشی های هوشمند محسوب نمی شود . در این رقابت گوشی های هوشمند از هر نظر برتری دارند .

نمی توان گفت که تبلت ها محصولات بدی هستند ، در واقع حقیقت این است که گوشی های هوشمند در هر لحظه بهتر می شوند .

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید