5 فاکتور که می توانند تاثیرات مهمی بر سرعت مرورگر شما داشته باشند

   
نام نویسنده:
 شنبه 9 آبان 94 ساعت: 05:49:18


البته باید گفت که پیش از پرداختن به این 5 مورد بهتر است تا از برخی چیزهای مشهود نیز آگاهی پیدا کنید : مثلا باید حواستان باشد که تعداد تب های جانبی که باز کرده اید بیش از حد نباشد ، مرورگر شما به روز باشد ، همچنیننرم افزار های مخرب و یا ویروس ها هم چیز هایی هستند که باید به آنها توجه بکنید . حالا اگر همه این موارد را چک کرده اید ولی هنوز مشکل سرعت پایین و بدی عملکرد مرورگر شما برطرف نشده است آنگاه بهتر است 5 گام زیر را در نظر داشته باشید .
گسترش بیش از حد مرورگر ( استفاده از تب های جانبی مختلف ) :
احتمالا پیش از این هم با این مورد آشنایی جزئی داشته اید . اما باور کنید این مورد به اندازه ای دارای اهمیت است که ارزش چند بار گفته شدن را هم دارد . گسترشبیشازحدمرورگردرسیستم که سبب استفادهبیشازحدتوسطتبهایمختلف می شود می تواند به طور چشم گیری سرعت مرورگر شما را پایین بیاورد . اولین قدمی که در این شرایط لازم است تا بردارید این است که مستقیما به سراغ لیست تب های قرار داده شده در این قسمت بروید و آنهایی را که اصلا نیاز ندارید را حذف نمایید . این گام ممکن است تاثیرات بسیار خوبی بر روی سرعت مرورگر شما بگذارد . باز هم اگر یک بار این کار را بکنید و دوباره متوجه سرعت پایین مرورگر خود بشوید این سری بهتر است تا نگاه دقیق تری به آن دسته از برنامه هایی بکنید که مستقیما از منابع استفاده می نمایند .
بر روی مرورگر Chrome اینگونه باید باشد که با رفتن به مسیر Menu > More Tools > Task Manager و مشاهده جزئیات تب های مربوط به مرورگر و اینکه هر کدام از آنها چه اندازه از حافظه را درگیر خود می کنند به تاثیر هر یک از تب ها هم در پایین آوردن سرعت اینترنت پی ببرید . حالا اگر در این قسمت متوجه مواردی شدید که بیش از حد اندازه از مموری استفاده می نمایند دیگر تصمیم با خود شما است که اگر آنها ارزش این استفاده را دارند آنها را نگه دارید ولی در غیر این صورت می توانید آنها را ببندید و بدین ترتیب سرعت مرورگر خود را ارتقاء بدهید . اما در مرورگر Firefox برای بدست اوردن همین اطلاعات مجبور خواهید بود تا about:add-onsmemory extension نصب کرده و سپس از طریق آن اقدام نمایید . جالب است بدانید که در مرورگر Safari و مرورگرInternet Explorer هیچ راهی برای مشاهده این اطلاعات وجود ندارد . بنابراین در این دو مرورگر شما چاره ای ندارید مگر اینکه برای بررسی تاثیر یک تب بر سرعت مرورگر خود آن را اجرا نمایید سپس با توجه به تاثیری که مشاهده می کنید در مورد اثر آن تصمیم گیری بکنید .
اگر پی بردید که یکی از این موارد بیش از حد معمول مموری مورد استفاده قرار می دهد و شما هم نمی خواهید آن را حذف نمایید ، می توانید دنبال یک مورد دیگر باشید که به نوبه خود مموری بیشتری را استفاده می نماید ولی می توانید از استفاده از آن چشم پوشی نمایید . و حتی می توانید در این گونه موارد از یک جایگزین مناسب هم استفاده نمایید . ( مانند استفاده از Evernote Clearly به جای AdBlock Plus )

chrome task manager
نرم افزار های آنتی ویروس مزاحم :
نرم افزار های آنتی ویروس ناکارآمدی که در سیستم شما هستند می توانند سرعت کل کامپیوتر شمار را تا حد زیادی پایین بیاورند اما به هنگام استفاده از یک مرورگر ، توجه به این آنتی ویروس های مزاحم از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در مورد پکیج های آنتی ویروسآزمایش های مختلفی بوده اند که به صورت غیر مستقیم انجام شده اند و یکی از مهمترین مواردی که این تست ها نشان می دهند در واقع میزان مموری است که این آنتی ویروس ها مورد استفاده قرار می دهند . هر دو AV-TEST و AV-Comparatives تست های گسترده ای را انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند که نرم افزار های آنتی ویروس متنوع می توانند مقادیر متفاوتی از مموری را اشغال کرده و مورد استفاده قرار بدهند .
برای مثال AV-TEST یک کار کپی داده را مورد آزمایش قرار داد که در آن OS X به منظور کپی کردن 26.6 GB از داده ها مورد استفاده قرار گرفته است . در این ازمایش اگر هیچ آنتی ویروسی فعال نباشد ، زمانی که برای این کار صرف می شود معادل 66.1 ثانیه می باشد . حال آنکه هنگامی که نرم افزار Bitdefender فعال باشد زمانی معادل 66.8 ثانیه برای انجام دادن همین کار صرف خواهد شد . در مورد نرم افزار Avast این زمان 72.2 ثانیه است ، Sophos هم زمان 87.7 ثانیه را لازم دارد . اما آزمایش و تست های AV-Comparatives که بر روی ویندوز انجام شده است نشان داده است که نرم افزار های Avast ، Kaspersky ، McAfee بسیار سریع بوده اند در حالی که Avira و Sophos مقداری کندتر نشان داده اند .
پیشنهاد ما این است که شما نیز اگر با چنین مساله هایی رو به رو هستید نتایج این تحقیقات را در کامپیوتر شخصی خود به کار بگیرید و ببینید که آیا این موارد در کامپیوتر شما هم سبب پایین آمدن سرعت می شوند یا نه . حال اگر پاسخ مثبت بود سعی کنید تا با نرم افزار آنتی ویروس جدیدی کار بکنید . زیرا به غیر از نرم افزار آنتی ویروسی که بر روی سیستم خود دارید بسیاری از آنتی ویروس های مفید دیگری هم وجود دارند که می توانید از آنها بهره ببرید ( حال در این بین اگر بخواهید کمی هم هزینه  بکنید و یکی از آنتی ویروس های خوب را بخرید که چه بهتر ) .
پلاگین های مخرب :
به احتمال قوی کاربران به پلاگین های مرورگر خود توجه چندانی ندارند ، البته دلیل آن هم این است که عملیات آنها به صورت اتوماتیک انجام می گیرد . به هر حال اگر اینها به صورت ناکارآمد به فعالیت خود ادامه دهند سبب پایین امدن سرعت مرورگر شما خواهند شد . برای مثال Flash را می توان به عنوان یکی از این پلاگین های ناکارآمد نام برد . اما از دیگر پلاگین هایی که در این بازه قرار می گیرند می توان به Microsoft Silverlight و PDF readers اشاره نمود که هر کدام به نوبه خود و در حد خود سبب کاستن از سرعت مرورگر یک کاربر می شوند .
اما بهترین گزینه برای خلاص شدن از دست این مزاحم ها این است که گزینه click-to-play را برای تمامی پلاگین های خود فعال بکنیم . در این صورت آنها همواره برای فعالیت خود نیازمند اجازه ما کاربران خواهند بود . در یک کلام می توان گفت که با اجرای این کار حتی در زمان بالا آمدن دوباره سیستم هم این پلاگین ها همچنان برای فعالیت خود نیازمند اجازه کاربر خواهند بود . با این کار شما از فعالیت بی دلیل و بدون اجازه آنها و در پی آن اشغال بیجای مموری و استفاده از منابع سیستم ممانعت به عمل آورده اید و تنها زمانی که به آنها نیاز داشته باشید از آنها استفاده می نمایید .
تنظیمات مخصوصی هم وجود دارند که می توانید آنها را در نرم افزار های مرورگر Chrome ( درست مانند Firefox ) فعال بکنید و نیز در مورد نرم افزار Safari هم همین کار ها و تنظیمات توسط گزینه ClickToPlugin صورت می گیرد . استفاده از این راه کار ها می تواند در بالا بردن سرعت مرورگر به شما کمک مناسبی بکند ، البته اگر پلاگین ها برای شما دردسر ساز شده اند می توانید از این راه کار ها استفاده نمایید .
DNS(Dynamic Name Server)مخرب :
یک DNS یا همان(Dynamic Name Server) همانند یک دفتر تلفن برای اینترنت است و به کامپیوتر شما می گوید که برای یافتن URL ی که در کادر وارد نموده اید کجا را باید جست و جو نماید تا ادرس را پیدا کند . شاید حتی ذره ای هم به فکر شما نرسد که این مورد ارتباطی با سرعت کار کردن مرورگر شما داشته باشد اما بهتر است بدانید که این مورد به ظاهر بی ربط ، تاثیرات شگرفی بر روی سرعت مرورگر شما دارد .

av test speeds
اندازه بزرگ داده های ذخیره ای :
آیا می دانید که مرورگر شما همواره در حال ذخیره سازی یک سری داده های بسیار حجیم در مورد مکان ها و آدرس های جست و جو شده و مشاهده توسط شما می باشد ؟! و از سوی دیگر این امر به دلیل حفاظت از حریم شخصی شما همواره سعی دارد تا سرعت مرورگر را به میزان قابل توجهی کاهش بدهد . خوشبختانه این موردی که در حال توضیح آن هستیم چیزی نیست که برای اصلاح آن دردسر زیادی متوجه شما شود : به راحتی از قسمت تنظیمات مرورگر خود به منوی History بروید و گزینه “delete browsing history” را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید . در کل می خواهیم بگوییم که بهتر است برای خلاص شدن از همه این مشکلات تمامی تاریخچه جست و جو ها و کوکی ها و تاریخچه دانلود ها و همه ی چیز های به درد نخور را حذف کنید . با این که نمی توان انتظار داشت که این کار سرعت مرورگر شما را به میزان بسیار زیادی افزایش خواهد داد ولی با این وجود خواهید دید که حذف این موارد تجربه بهتری را در استفاده از مرورگر ها به شما خواهد داد .
حالا می توانید به سرعت مرورگر خود ببالید :
خب ، پس از انجام این تغییرات و تنظیمات به احتمال قوی مرورگر شما سرعت قابل قبولی خواهد داشت . اما در هر حال اگر علیرغم ایجاد این تغییرات سرعت مرورگر شما بازز هم تغییری نکرد ، ممکن است مشکل کمی جدی تر و کلا از جای دیگری باشد ، شاید هم در نهایت متوجه شوید که کلا به یک کامپیوتر جدید تریی نیاز دارید .

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید