استیم ماشین آلین ور (Alienware Steam Machine)

   
نام نویسنده:
 شنبه 16 آبان 94 ساعت: 08:01:00


این قدمی بزرگ برای استیم ماشین، که یک پلت فرم بازی جدید از Valve ، شرکت بازی های کامپیوتری که پشت فروشگاه های بازی ویندوز و مک فعالیت می کند، و همچنین سازنده بازی های محبوبی چون Portal, Left 4 Dead و Half-Life می باشد.

steam
طرح اولیه استیم ماشین به سال 2013 باز می گردد. نمونه اولیه این سخت افزار یک گیرنده دیجیتالی آلین ور می باشد که با چند طرح از نوآوری های پیشین از جمله گیم پد ، کنترل گر استیم ساخته شده است .
پس از تاخیرات، تغییر طرح ها و موانع ، استیم ماشین از یک ایده به محصولی واقعی تبدیل شده است. نکته جالب این است که سخت افزار اصلی این محصول دقیقا همانی است که دو سال پیش دیده بودیم.

steam5
اساس استیم ماشین با Steam OS شروع می شود، که یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکساز Valveاست. Valveاز شرکت های سازنده کامپیوتر بسیاری خواست که سخت افزار هایی بسازند که Steam OS و بازی های آن را اجرا کند و چنین نمونه هایی، از دستگاه های مانند کنسول گرفته تا کامپیوترهای رومیزی می تواند هزاران دلار قیمت داشته باشد.
اما با چنین پیکربندی، آلینور استیم ماشین ، که توسط شرکت Dell ساخته شده است، توانسته به هدف اصلی استیم ماشین برسد: قیمت آن به اندازه یک کنسول بازی است، اما قابلیت های یک کامپیوتر شخصی بازی را دارد.
البته برای چنین دستگاهی که مانند کامپیوتر شخصی عمل می کند انتخاب بازی تا حدی محدود است. تقریبا 100 بازی را پشتیبانی می کند در صورتی که برای ویندوز بیش از 4500 بازی موجود می باشد.
اگر در شبکه خانگی خود لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی دیگری نیز دارید، این سیستم می تواند دیگر بازی های کامپیوتر شخصی را به " جریان" بیاندازد—اما اگر شما از قبل یک دستگاه بازی خیلی خوب دارید احتمالا به فکر خریدن یک استیم ماشین نخواهید افتاد.

stea4
این نسخه با همان سخت افزار آلینور در سال 2014 ساخته شده است. دقیقا مانند قبلی است، ساختار استیم را دارد ولی ویندوز را اجرا می کند و آلینور آلفا (Alienware Alpha) نامیده می شود. مانند نسخه استیم ماشین، قیمت این دستگاه بسیار مناسب است.
هر دو نسخه محصولات آلین ور دارای سخت افزارهای عمدتا یکسان می باشند. مدل پایه برای هر دو با یک پردازنده اینتل Core i3 ، GB500 فضای ذخیره سازی و یک تراشه گرافیک سفارشی انویدیا بر اساس کارت GeForce 860M شروع می شود. تنها تفاوت، به جز سیستم عامل، این است که نسخه ویندوز دارای یک کنترل گر استاندارد Xbox 360 به جای گیم پد جدید استیم ماشین می باشد.

با کنترل گر استیم آشنا شوید
این کنترل گر استیم است که پلت فورم اسیتم ماشین را با کامپیوترهای بازی استاندارد متمایز می کند. این که بتوانند کنترل گر را آنطور که باید بسازند، اصلی ترین دلیلی است که استیم ماشین تقریبا یک سال از برنامه اصلی خود برای ساخت این دستگاه عقب است. هدف سیستم عامل استیم این است که حس یک دستگاه کنسول بازی را به جای یک کامپیوتر به کاربر بدهد. به بیان دیگر، این که به جای این که مدت ها جلوی یک کامپیوتر خم شوید می توانید روی مبل خود، جلوی یک تلویزیون بزرگ لم دهید و از بازی کردن لذت ببرید.
البته عادت کردن به این کنترل گر جدید کمی سخت است، و دلیل روشنی وجود دارد که گیم پد به سبک Xbox حتی برای بازی با کامپیوتر نیز انتخاب جهانی تری است. استیک های معمولی جای خود را به پد های لمسی داده اند که با انگشت شست کنترل می شود. البته هر چیزی قابل یادگیری است و بعضی از بازی ها با گیم پد راحت تر می باشند.
یک سری منو تنظیمات وجود دارد که به شما اجازه می دهد که نوع رفتار دکمه ها و پد های کنترل گر را تغییر دهید. اما برای کسانی که به دنبال یک چیز آشنا هستند، همیشه امکان تغییر به یک کنترل گر ایکس باکس وجود دارد.

steam2

بازی با استیم ماشین
چیزی در حدود 1000 بازی از 4500 بازی Valve برای پلت فورم استیم موجود می باشند. بیشتر بازی های استیم روی ویندوز نصب می شوند و این شامل بازی های بسیار محبوب ویندوز از جمله Call of Duty و Dragon Age می شود. تعداد کمتری نیز روی Mac OS X اپل و لینوکس نیز نصب می شوند.
از آنجایی که سیستم عامل استیم بر پایه لینوکس ساخته شده است، بهترین راه برای فهم این که چه بازی هایی می توان انجام داد این است : اگر بازی لینوکس را پشتیبانی می کند، می توانید آن را روی استیم ماشین نیز بازی کنید، البته اخیرا Valve یک لوگو کوچک سیستم عامل استیم را در بازی هایش نشان می دهد.

steam6
این که بگوییم آرشیو بازی استیم محدود است کمی بی انصافی است! از بین 20 بازی که در وبسایت استیم به عنوان پر فروش ترین ها یاد شده است فقط سه تا از آن ها فقط قادر به پشتیبانی از سیستم عامل استیم می باشند. از بین بازی های خیلی معروف Grand Theft Auto V و سری Assassin's Creed موجود نمی باشند. البته می توان این بازی ها را با تلویزیون و استیم ماشین انجام داد، اما باید یک گیم ران روی یک کامپیوتر بازی دیگر در شبکه خانگی خود داشته باشید و خروجی را توسط اترنت و یا وای فای به استیم ماشین متصل کنید، و یا دستگاهی  به نام Steam Link را که Valve برای اهداف خاص به صورت جداگانه می فروشد تهیه کنید.
البته با این وجود هنوز بازی های بسیار عالی بسیاری در آرشیو سیستم عامل استیم وجود دارد. البته شاید جدید ترین بازی ها نباشند ولی ارزش امتحان کردن را دارند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید