نرم افزار و خدمات شبکهBiz

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 27 اردیبهشت 94 ساعت: 06:19:51


به جز چند مورد استثناء، در ادامه به معرفی 15 مورد از خدمات رایگان شبکه (به ترتیب حروف الفبا) پرداخته می¬شود که توانایی مدیریت شبکه را برای دوره¬های نامحدود دارا هستند.حتی آن تعداد محدودی نیز که رایگان نیستند با توجه به قابلیتهایی که عرضه می¬نمایند بسیار ارزان می¬باشند
با وجود محدودیتهایی که نسخه¬های رایگان این نرم افزارها دارند، هنوز هم می¬توانند بسیار موثر و کارآمد باشند. همچنین برخی از ارائه دهندگان این نرم افزارها به ازای عرضه¬ی خدمات، خواستار اطلاعات تماس (از جمله شماره تلفن) مشتریان خود می¬باشند.


15 نرم افزار یک شبکه¬ی کوچک بازرگانی
Angry IP Scanner (ویندوز، مک و لینوکس  رایگان)
برخلاف نام عجیب و نامعقول آن، این اسکنر دارای عملکرد بسیار سریعی می¬باشد.در عرض چند دقیقه(یا در بعضی موارد چند ثانیه) Angry IP Scanner شبکه را جهت یافتن آدرس¬های فعال IP و هر ادرس مرتبط با MAC ، نام سرور میزبان ، اطلاعات NETBIOS، درگاه های اشغال شده و غیره را ارزیابی نموده و نتایج را در قالب¬های متفاوتی ذخیره می¬نماید.

angryip
شکل 1: Angry IP Scanner   هر آدرس فعال IP  را به سرعت در یک شبکه جستجو می¬کند.


Anturis  (ویندوز و لینوکس رایگان)
Anturis   بعنوان پشتیبان سرور عمل می¬کند و پارامترهای گوناگون را بصورت لحظه¬ای چک نموده و از طریق ایمیل کاربر را از بروز هرگونه مشکلی مطلع می¬نماید. Anturis  قادر است که فضای خالی RAM  و دیسک و نحوه¬ی کار-آیی CPU، سرور ایمیل، در دسترس بودن وب سایت و زمان پاسخگویی و برنامه¬های بیشمار دیگری را پویش نماید (لازم به ذکر است که خدمات رایگان Anturis  محدود به 5 مانیتور می¬باشد). گزارش انجام شده در مورد Anturis را مطالعه بفرمایید.


DNS Jumper (ویندوز رایگان)
DNS موجب افزایش سرعت اینترنت می¬گردد، به گونه¬ای که بدون آن دسترسی به وب سایت امکان¬پذیر نخواهد بود. با این حال در صورت بروز اشکال در سرور DNS  یک شرکت یا ISPها از سرعت اینترنت کاسته و بطور کامل متوقف می¬گردد. در صورت بروز چنین رخدادی، نرم افزار DNS Jumper  را می¬توان از میان چندین سرور DNS  عمومی معتبر مانند (Google ، OpenDNS)، یا از سرورهای شخصی برگزیند.


FastResolver  (ویندوز رایگان)
معمولاً اولین گام در سنجش اتصال شبکه پینگ نمودن آدرس IP می¬باشد، اما لازم به ذکر است که دستور پینگ در هر مرتبه تنها یک آدرس را در ویندوز پینگ می¬نماید و این عمل بعد از 4 مرحله پینگ متوقف می¬گردد.
از سوی دیگر، نرم افزار FastResolver  قادر به پینگ کردن چندین آدرس شامل بازه¬ی IP به صورت همزمان می-باشد(که می¬توان آن را از یک فایل وارد نمود)، این عملیات به صورت پیوسته تا زمان ورود دستور توقف ادامه می¬یابد. هم چنین نتایج در قالب نمودارهای ساده و خوانای HTML ذخیره می¬گردد.


InSSIDer (مک و ویندوز 20 دلار)
این نرم افزار رایگان نمی¬باشد. اما تنها با صرف هزینه 20 دلار، InSSIDer می¬تواند بعنوان نرم افزاری ارزشمند در رونمایی پوشش Wi-Fi و مسائل مربوط به اختلال اینترنت مورد استفاده قرار گیرد. InSSIDer نموداری از تمامی شبکه¬ها (شاملac 802.11 و GHz 5 در صورت وجود سخت¬افزار جهت پشتیبانی آنها) ارائه می¬دهد که در آن قدرت سیگنال و کانال¬های در حال استفاده قابل رویت می¬باشد. همچنین، بهترین کانال ارتباطی برای شبکه¬ی مورد نظر را معرفی می¬نماید.

inSSIDer
شکل 2: InSSIDer  روشی بسیار عالی جهت نمایش فعالیت شبکه¬های Wi-Fi در یک منطقه (و همچنین شناسایی شبکه¬هایی که موجب اختلال یکدیگر می¬گردند).


ManageEngine ServiceDeskPlus (لینوکس و ویندوز رایگان)
ارائه¬ی پشتیبانی فنی به کاربران شبکه فرآیندی زمان¬بر است، اما یک نرم¬افزار Help Desk مناسب می¬تواند به کار¬آیی فرآیند پشتیبانی به طور موثری بیافزاید، task¬های تکراری را بطور اتوماتیک اجرا نماید و زمان لازم برای مدیریت برنامه¬ها را کاهش ¬دهد. نرم افزار پیشنهادی ManageEngine ServiceDeskPlus به تعداد بیشماری تکنسین این اجازه را می¬دهدکه فعالیت چندین رایانه و درخواست ها را در سایت¬های مختلف پیگیری نمایند.


NetResView (ویندوز رایگان)
آیا به تمام منابع مشترک شبکه¬ی خود، دسترسی دارید؟ NetResView تمام فولدرهای مشترک، دیسک و پرینترهای شبکه، که محتوی اشتراک¬های مخفی هستند و در ویندوز اکسپلورر نمایش داده نمی¬شوند را می¬یابد و آنها را به همراه آدرس IP و workgroupو domin nameلیست می¬کند.

netresview
شکل3:  NetResViewاسامی و آدرس تمام منابع موجود در شبکه را در یک صفحه نمایش می¬دهد.


Ninite Updater (ویندوز، 10 دلار در سال برای هر رایانه)
نرم افزارهایی که اعتبار محدود دارند مانند Java، Adobe Flashو Adobe Readerخطر امنیتی جدی برای شبکه¬ی شما در پی خواهند داشت. این برنامه¬ها هر از گاهی دچار مشکل می¬شوند به گونه¬ای که ادامه¬ی کار با آنها غیر ممکن می¬گردد. Ninite Updater  بصورت اتوماتیک این برنامه¬ها (و نزدیک به 100 برنامه¬ی دیگر) را به روز رسانی می¬کند و حتی نوارهای جستجوگر و سایر نرم افزارهای اضافی همراه آنها را حذف می¬نماید. به منظور آشنایی با نحوه¬ی عملکرد Ninite Updater، گزارش انجام شده در مورد Ninite Pro (که هزینه¬ی آن 20 دلار در ماه تا سقف 100 رایانه می¬باشد) را مطالعه بفرمایید.


Pertino (ویندوز، مک و لینوکس رایگان)
هرروزه فن¬آوری بیش از پیش در حال پیشرفت می¬باشد، پس چرا این امر در مورد VPN شما صدق نکند؟ Pertino  رایانه¬های شخصی و دستگاه¬های بسیاری را بطور مطمئن و بی¬خطر از طریق بارگذاری و بدون صرف هزینه یا تنظیمات دشوار نرم افزار و سخت افزار VPN به هم پیوند می¬دهد. Pertino  خدمات رایگان خود را به سه دستگاه محدود می¬کند و اگرچه از اندروید پشتیبانی می¬نماید ولی دستگاه ios را تحت پشتیبانی خود قرار نمی¬دهد. برای اطلاعات بیشتر گزارش انجام شده در زمینه¬یPertino  را مطالعه بفرمایید.


RemoteRebootX (ویندوز رایگان)
خاموش کردن و یا راه¬اندازی مجدد تعداد زیادی رایانه معمولاً فرآیندی زمان¬بر و کاری پرزحمت می¬باشد. اما  RemoteRebootX  قادر است که در یک لحظه چندین رایانه را از طریق یک شبکه، خاموش یا راه¬اندازی نماید و تنها کافی است که به منظور انجام این کار، شما این نرم¬افزار را بر روی یک سیستم واحد نصب کنید. همچنین نرم افزار RemoteRebootX روشن کردن سرور از راه دور را پشتیبانی می¬نماید. در نتیجه برای روشن نمودن رایانه¬های غیر فعال نیز می¬تواند مورد استفاده قرار گیرد.


RemoteUtilities (ویندوز رایگان)
هنگامی که شما خواستار ارائه¬ی پشتیبانی از راه دور رایانه می¬گردید در نتیجه  به برخی از انواع نرم افزارهایremotedesktop  (RD) نیازمند می¬شوید. آن دسته از نرم افزارهای RD که کاربرد راحتی دارند معمولاً بسیار پرهزینه می¬باشند و نمونه¬های رایگان آن نیز کمی پیچیده هستند. لازم به ذکر است نمونه¬ی دیگر از این نرم افزار که هم رایگان است و هم کاربرد راحتی دارد برای استفاده¬ها¬ی تجاری ممنوع شده است. نرم افزار RemoteUtilities رایگان می¬باشد و استفاده ار آن بسیار راحت است (مشکلات پیکربندی firewall را ندارد)، بعلاوه کنترل از راه دور رایانه، بدون نیاز به محافظ را فراهم می¬نماید. نسخه¬ی رایگان آن قابل استفاده تا سقف 10 رایانه می¬باشد.

remoteutilities
شکل 4: نرم افزار RemoteUtilities دسترسی از راه دور را براحتی فراهم می¬نمایدکه می¬تواند با محافظ و یا بدون آن عمل نماید و تا سقف 10 رایانه رایگان می¬باشد.


SolarWinds AD Admin Tools (ویندوز رایگان)
این نرم افزار توانایی ساده سازی سه دسته از کارهای رایج، وقت گیر و طاقت فرسای مربوط به شبکه¬های ویندوز را دارا می¬باشد. بعنوان مثال، کاربران غیرفعال و اکانت¬های رایانه ( که در یک تاریخ معین فیلتر شدند) را متوقف و در صورت لزوم حذف می¬نماید. همچنین نرم افزار مذکور این امکان را فراهم می¬نماید که اکانت¬های جدید را به صورت دسته جمعی (نیز ایجاد اختیاری MS Exchange mailboxes) با وارد نمودن اسامی و سایر مشخصات کاربر و اطلاعات، در یک دایرکتوری  فعال از طریق یک فایل CSV ایجاد نمایید.


Spiceworks (ویندوز رایگان)
Spiceworks بصورت فشرده با ویژگی¬های منحصر به فرد خود، ارائه می¬گردد.( برای اطلاعات بیشتر گزارش مربوط در این زمینه را مشاهده بفرمایید). به جای اینکه وقت خود را با تعداد کمی تبلیغات ساده هدر دهید، این نرم افزار پویش شبکه و قابلیت¬های مدیریتی آن را پیشنهاد می¬کند. این نرم افزار نه تنها اطلاعاتی از قبیل اینکه چه موقع سرعت سرور کاهش می¬یابد، فضایdesktop پر می¬گردد، یا جوهر چاپگر تمام می¬شود را ارائه می¬دهد، بلکه می¬توانید از آن جهت حذف یک نرم افزار، مشاهده¬ی سرویس¬های در حال اجرا بر روی شبکه، و مدیریت دستگاه¬های سیار خود، استفاده نمایید.


TamoSoft Throughput Test( ویندوز و مک رایگان)
نرم افزار TamoSoft Throughput Test مسئولیت تست شبکه بی¬سیم و سیمی را بر عهده دارد. این نرم افزار توان سرعت بالا و پایین شبکه¬ی شما را محاسبه می¬کند و همچنین  packet loss (افت بسته¬های اطلاعاتی در شبکه)و تاخیر پروتکل¬های مدل UDPو TCPرا بررسی می¬نماید و نتایج را در قالب نمودار ارائه می¬دهد. کاربر می¬تواند نوع ترافیک شبکه¬ی سیستم خود را به منظور شبیه سازی (AV streamingو voIPو غیره) و دسترسی به سطح کیفیت Qos، مشخص نماید.


Wireshark (مک و ویندوز رایگان)
اگر تمایل به کاوش عمیق در ترافیک شبکه¬ی خود به منظور عیب یابی آن دارید، Wireshark بهتر از شما این کار را انجام می¬دهد.این نرم افزار ترافیک شبکه¬ی شما را جمع¬آوری و سپس تجزیه و تحلیل می¬کند . نتایج را در فرمت کدگذاری شده¬ی رنگی و خوانا نمایش می¬دهد که به راحتی در یک صفحه می¬توان گونه¬های مختلف بسته¬ها را شناسایی کرد و همچنین می¬توان نمونه¬های مشکل ساز را تشخیص داد (بعنوان مثال: بسته¬های حذف شده و یا فرستاده نشده).این سایت چندین فیلم آموزشی مفید را نیز فراهم نموده است.

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید