گردش مالی ۳۸۰۰ میلیارد دلاری فاوا درجهان/ سهم ۷ میلیاردی ایران

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 8 دی 94 ساعت: 08:29:57

وی پروژه‌های کلان بخش ارتباطات (CT) را دارای زمانبندی خاصی دانست و از این موضوع به عنوان چالشی اساسی نام برد که عملا عده‌ای را از ادامه فعالیت باز می‌دارد و درباره چالش بخش فناوری اطلاعات ( IT) نیز گفت: چالش‌های مهم در این بخش، عدم قطعیت و پراکندگی شرکت‌های نرم‌افزاری است. هرچند هزینه‌های بالای انتقال و زیرساخت و ذخیره پایین در بخش کارآفرینی نیز از دیگر عوامل چالش برانگیز به حساب می‌آید.

معاون نوآوری و فناوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه ژن‌های ایده و سرمایه برای خلق کارآفرینی باید کنار یکدیگر قرار گیرند، گفت: از حدود ۲ هزار شرکت فعال در دره سیلیکون، حدود ۷۰ درصد نظیر توئیتر، یاهو، گوگل، اوراکل و… بورسی هستند و گردش مالی ۲ هزار میلیارد دلار را رقم زده‌اند. روند کاری این استارتاپها به گونه ای بود که برای هر ایده یک شرکت زدند و با کارآفرینان وارد مذاکره شدند تا دور هم جمع شوند و ایده را تبدیل به محصول یا خدمت کنند.

معاون فناوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه گردش مالی حوزه فناوری اطلاعات ۳۸۰۰ میلیارد دلار در جهان است و سهم این بخش برای ایران حدود شش تا هفت میلیارد دلار برآورد می شود، گفت: کشور ما هم از خیلی سال پیش پارک‌ها و مراکز رشد را طبق این الگو در دستور کار قرار داد اما باید تبحر علمی و سرمایه را وارد شرکت‌های صاحب ایده کنیم که این سرمایه باید از محل شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر یا شرکت‌های بزرگ تامین شود.

دوایی با بیان اینکه تبحر علمی و سرمایه می‌تواند به صورت یکجا و از یک بستر به ایده‌ها تزریق شود، عنوان کرد: در بحث وام وجوه اداره شده، دنبال وارد کردن این فرمول‌ها هستیم و می‌خواهیم روی حدود ۴ گروه دیگر هم سرمایه‌گذاری کنیم. به این معنی که اگر شرکتی آمد و یک گروه صاحب ایده را به عنوان پارتنر خود انتخاب کرد و شرکتی جدید زد، تسهیلات را به شرکت جدید می‌دهیم.

وی همچنین شرکت‌هایی که می‌خواهند با دانشگاه‌ها برای توسعه محصول قرارداد ببندند را نیز مشمول دریافت این تسهیلات دانست و گفت: اصولا تسهیلات وجوه اداره شده نباید به شرکت‌های نوپا یا استارت‌آپ‌ها نخصیص داده شود زیرا مانند سم برای آنها خواهد بود.

    ارسال به

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید