کفش های شما گوشی شما را شارژ می کنند !

   
نام نویسنده:
 شنبه 24 بهمن 94 ساعت: 06:01:00

از این کفش های می توان در ارتش استفاده کرد زیرا سربازان مجبور هستند که باتری های سنگینی را با خود حمل کنند تا بتوانند از بی سیم ها ، دستگاه های GPS و عینک های دید در شب خود استفاده نمایند . این فناوری همچنین می تواند در خدمت افرادی باشد که دسترسی محدودی به منابع تولید کننده انرژی الکتریکی دارند .

تام کروپنکین ، پروفسور مهندسی مکانیک دانشگاه ویسکانسین مدیسون ، می گوید : " پیاده روی انرژی زیادی تولید می کند . تخمین های نظری نشان داده اند که هر کفش می تواند چیزی در حدود 10 وات انرژی تولید کند که به صورت گرما تلف می شود . 20 وات انرژی مقدار زیادی است که می تواند به راحتی هر وسیله ی الکترونیکی را که از باتری تغذیه می کند ، شارژ نماید . کروپنکین و همکار وی ، اشلی تیلور ، معتقد هستند که این فناوری می تواند روند بازی را در دنیای انرژی تغییر دهد .

استفاده از انرژی جنبشی برای تامین انرژی وسایل مختلف ایده جدیدی نیست اما عملی ساختن این ایده همیشه پیچیدگی های خاص خود را داشته است . این مطلب اثبات شده است که در پیاده روی به دلیل کوتاه بودن مسیر جا به جایی و زیاد بودن نیروی پا ، جذب انرژی و تبدیل آن به انرژی مورد نیاز برای شارژ کردن یک دستگاه ، فرآیند پیچیده ای است . با وجود این تیم کروپنکین به دنبال روشی است که بتواند با استفاده از آن مستقیما حرکت مکانیکی را به انرژی الکتریکی مبدل سازد .

با استفاده از تکنیک الکترووت سازی معکوس (reverse electrowetting) محققان می توانند از یک مایع سیال و یک سطح دارای یک پوشش با ضخامت نانو استفاده کنند تا به طور مستقیم انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل نمایند . کروپنکین می گوید : " این تکنیک توان الکتریکی مورد نیاز برای شارژ کردن یک دستگاه را تولید می کند اما فاقد یک منبع تولید کننده انرژی دارای فرکانس بالا است . دستگاه هایی مانند موتورهای دوار و ارتعاشی این انرژی را تولید می کنند ، محیط انسان نیز پر از منابع تولید کننده انرژی مکانیکی دارای فرکانس کوتاه می باشد . انسان و انرژی مکانیکی تولیدی او یکی از این منابع می باشد . هدف ما استخراج انرژی از چنین منابعی است . "

کروپنکین و تیلور یک راهکار مبتکرانه دیگر را نیز برای حل مسئله خود پیدا کرده اند . این راهکار ، روش بابلر (bubbler method) می باشد . در این روش از دو ورق صاف که فاصله بین آن ها را یک مایع رسانا پر کرده است ، استفاده می شود . این تکنیک به حرکت رفت و برگشتی سیال وابسته است که بار الکترکی تولید می کند .

کروپنکین می گوید : " انرژی حرکتی انسان فرکانس بالای مورد نیاز برای تبدیل موثر انرژی را تامین نمی کند بلکه وظیفه تولید این فرکانس را در واقع تکنیک بابلر بر عهده دارد . هدف ما این است که از این فناوری در قسمت تخت کفش استفاده کنیم تا کفش ها به یک منبع شارژ کننده باتری مبدل شوند . برای ساخت چنین کفش هایی در تعداد انبوه هنوز باید تحقیقات زیادی انجام شود اما این قابلیت بهترین چیزی می باشد که تا به حال یک کفش به خود دیده است . "

می توانید برای پیگیری راحت تر اخبار به کانال تلگرام ما ملحق شوید .

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید