رقابت بین توزیع های لینوکس

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 16 اسفند 94 ساعت: 14:33:17

شما باید در سراسر اینترنت در بوردهای پیام، اظهارنظرهای یوتیوب و لایک های مربوط به هر موضوع لینوکسی بگردید، و احتمالا اکثرأ با "جنگ توزیع" یا همان "رقابت بین توزیع ها" برخورد می کنید. این مساله می تواند به اندازه ی کافی و آسان اتفاق بیفتد- یک نفر به توزیع منتخب خود اشاره می کند، شخص دیگری به توزیع خودش اشاره می کند و پس از آن مقایسه شروع می شود. از آن جا به بعد، با تجربیات شخصی به اشتراک گذاشته شده، که صراحتاً می تواند بسته به سخت افزار فردی یا انتخاب های نرم افزار (و یا گاهی اوقات حتی شانس( متفاوت باشد، خیلی سریع بحثی مبنی بر "توزیع من بهتر از توزیع شما است" پیش می آید.
این مورد واقعا چیزی نیست که به توزیع های لینوکس و یا حتی لینوکس به عنوان یک پلتفرم، محدود شود و در اینترنت برای هر موضوعی مربوط به برخی کالاها و یا اجناس، مقایسه صورت می گیرد. رایانه های شخصی در مقابل کنسول ها، کنسول ها در مقابل دیگر کنسول ها، اتومبیل ها، مرورگرهای وب و غیره. این فهرست با هر چیزی که به ذهنتان می رسد، ادامه می یابد.
در حالی که این مقایسه همیشه با توجه به ماهیت اینترنت اتفاق می افتد، و گاهی اوقات انسانها، ارزش آن را هنوز هم در پایان روز افزایش می دهند، صرف نظر ازاینکه ما چه توزیعی را برای استفاده انتخاب می کنیم، در کل برای لینوکس است!
این یک نقطه ی مثبت است. واقعیت این است که بسیاری از توزیع ها، برنامه ها وکتابخانه های مشابهی را اجرا خواهند کرد. پشته ی گنوی نرم افزار یک از مثال های واضح می باشد. خود هسته ی لینوکس باید بدون گفتن راه اندازی شود. با انتشار systemd، امروزه حتی سیستم های init بسیار رایج هستند اما حتی با توزیعاتی که چیزی شبیه sysvinit یا OpenRC را استفاده می کنند، کاربر قطعاً تفاوت زیادی را متوجه نخواهد شد؛ و البته زمانی که بحث به به یک برنامه ی دسکتاپ معمولی کشیده می شود، بیشتر نرم افزارهایی مطرح می شوند که در بیشتر توزیعات لینوکس، مورد استفاده قرار می گیرند.
به طور کلی تفاوت اصلی بین توزیع های لینوکس، نسخه های نرم افزاری (برای مثال stable در مقابل bleeding edge)، انتخاب نرم افزار های موجود در سرورهای ارائه شده توسط نگهدارنده ی توزیع و البته موضوعی کوچک به نام فلسفه خواهد بود. فلسفه ی توزیع، به عنوان مثال انتخاب ارسال نرم افزار غیر رایگان و یا فقط نرم افزار رایگان، ممکن است تصمیم گیری مردم در سطح فلسفی را تحت تاثیر قرار دهد، اما از نقطه نظر عملی، انتخاب نرم افزار در دسترس برای دانلود در آن توزیع خاص را دوباره تحت تاثیر قرار خواهد داد. تفاوت های کوچکتر چیزهایی مانند نام تجاری / سفارشی سازی برای محیط دسکتاپ و تنظیمات عمومی غیرمعمول خواهند بود.
بدیهی است ترکیبی از نرم افزار معین و نسخه های کتابخانه سیستم و تنظیمات خاص به معنای یک توزیع لینوکس است که ممکن است به خوبی بر روی کامپیوتر شما برای شما کار کند، در حالی که روی سیستم دیگری واقعا ممکن است به شکست بیانجامد. سپس برخی افراد ممکن است فکر کنند که توزیع شکست خورده "تنفرآمیز و زننده" باشد، اما در نظر بگیرید که برای شخص دیگری با سخت افزار های مختلف و یا انتخاب درایورها شاید کاملا تجربه ای معکوس داشته باشد. البته این موقعیتی است که مردم پس از آن می توانند شروع به استدلال راجع به بهترین مورد بکنند.
برخی استدلال می کنند که، لینوکس ازدیدگاه پلتفرمی، با داشتن توزیع های مختلف بسیار و فقدان استانداردهای کامل، مشکل ساز است. با این وجود، اکوسیستم لینوکس بسیار متنوع است و آزادی محضی که منجر به "انتخابات" بسیاری می شود، هر دو نقاط قوت و ضعف است. اگر شما آن چه لینوکس ارائه کرده است را دوست دارید، ممکن است مجبور به انجام کمی "فعالیت توزیعی" برای پیدا کردن بهترین مورد برای خودتان شوید.
آیا یک توزیع الزامأ بزرگتر از توزیع دیگری است؟ نه الزامأ. به طور کلی: این مساله تحت نفوذ لینوکس است و استفاده از هر توزیعی که بهترین کار را برای نیازهای فرد بر روی هر دستگاه خاصی انجام می دهد، فکر خوب و مناسبی است.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید