جزییات جدیدی در مورد پردازشگر 10 هسته ای X30 هلیو !

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 10 فروردین 95 ساعت: 23:46:54

بهره گیری از پردازشگر سه شاخه ای ده هسته ای !

پردازشگر مدیا تک هلیو ایکس 20 اولین تراشه ساخته شده مدیا تک بود که مجموعه ای از یک پردازشگر ده هسته ای سه شاخه ای می باشد . ایکس 20 در خط تولید انبوه قرار گرفته است و برخی از گزارش ها از این امر حکایت می کنند که مزیو MX6 اولین دستگاهی می باشد که قرار است با این پردازشگر وارد بازار شود .


مدیاتک ساخت هلیو ایکس 25 را نیز شروع کرده است . طبق خبرهایی که به گوش رسیده گوشی LeTV Le2 اولین گوشی هوشمند خواهد بود که به این پردازشگر مجهز می گردد . نکته جالب این است که مدیا تک ساخت پردازشگر ایکس 30 را نیز شروع کرده است ، علی رغم این که مدل های ایکس 20 و ایکس 25 هنوز وارد بازار نشده اند . طبق گزارش های منتشر شده اولین گوشی هایی که از این پردازشگر بهره می برند ، از اوایل سال 2017 وارد بازار می شوند .

گفته شده است که هلیو ایکس 30 یک پردازشگر سه شاخه می باشد که در واقع ترکیبی از دو هسته آرتمیس 2.8GHz ، چهار هسته کورتکس A53 2.2GHz و چهار هسته کورتکس A35 2GHz می باشد . در پردازشگر جدید هسته های آرتمیس با طراحی ARM جایگزین هسته های کورتکس A72 شده اند . این پردازشگر قرار است رقیبی برای طرح کریو ( Kryo ) کوالکوم باشد . هسته های A35 تراشه جدید راندمان قدرتی بالایی دارند ؛ کارایی این هسته ها در مقایسه با مدل های A7 پیشین در حدود 40 درصد سریع تر است .

می توان انتظار داشت که پردازشگر قدرتمند هلیو ایکس 30 پردازشگر گرافیکی چهار هسته ای PowerVR 7XT ، دوربین های 26 مگاپیکسلی ، اتصالات VR ، قابلیت های LTE Cat.13 و دوربین های دو قلو را به راحتی پشتیبانی کند . گفته شده است که مدیاتک می خواهد هلیو ایکس 30 را با به کار گیری فرآیند 10nm FinFET TSMC بسازد . در صورتی که این گفته صحت داشته باشد می توان با اطمینان گفت که راندمان قدرتی پردازشگر جدید در مقایسه با مدل هلیو ایکس 20 صد درصد بهتر است . در حال حاضر همه این جزییات بیشتر شایعه محسوب می شوند بنابراین بهتر است که با کمی تردید در مورد آن ها قضاوت کنیم .

می توانید برای پیگیری راحت تر اخبار به کانال تلگرام ما ملحق شوید .

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید