چگونه دستگاه اندروید یا iOS خود را رمز بندی کنیم ؟

   
نام نویسنده:
 شنبه 14 فروردین 95 ساعت: 22:54:08

با انجام چند کار ساده امنیت اطلاعات شخصی گوشی های خود را حفظ کنید !

جنگ بین اپل و اف بی آی فصل جدیدی را در دنیای رمز بندی محصولات دیجیتالی باز کرد . صرفه نظر از دیدگاه های مختلفی که در زمینه رمز بندی دستگاه های دیجیتالی وجود دارد ، باید در نظر داشت که محافظت از اطلاعات شخصی همیشه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است . بنابر اهمیت این موضوع ، گوشی های موبایل اولین دستگاه هایی هستند که باید از این نظر مورد محافظت قرار گیرند .


کاربران آشنا با دنیای دیجیتال معمولا اطلاعاتی نظیر تصاویر شخصی ، پیام های خصوصی ، ایمیل ها و حتی اطلاعاتی حساس مانند داده های مرتبط با سوابق پزشکی را در رایانه های خود ذخیره و نگه داری می کنند . قرار گیری این اطلاعات در دستان آلوده می تواند عواقب خطرناکی را برای فرد به دنبال داشته باشد . تخصیص کد های امنیتی برای چنین دستگاه هایی یک اقدام مثبت محسوب می شود اما با وجود این رمز بندی اطلاعات موجود در حافظه این دستگاه ها نیز اهمیت خاص خود را دارد . دستگاه هایی نظیر آیفون ها و آی پد های اپل و همچنین بسیاری از دستگاه های اندروید را می توان رمز بندی کرد . در این خبر به شرح نحوه رمز بندی این دستگاه ها پرداخته شده است .

رمز بندی در دستگاه های مجهز به سیستم عامل iOS

شرکت اپل در سال 2014 همزمان با عرضه سیستم عامل iOS 8 قابلیت رمز بندی دستگاه های مجهز به این سیستم عامل را نیز در اختیار کاربران گذاشت . برای فعال کردن این قابلیت تنها کاری که کاربران باید انجام دهند استفاده از اسکنر اثر انگشت دستگاه و یا یک کد امنیتی می باشد . اگرچه که امکان فعال سازی این قابلیت با استفاده از یک کد ساده 4 رقمی نیز وجود دارد ، توصیه می شود که از کد های طولانی تری ( رمزهای حروف دار و یا عدد دار ) استفاده گردد تا اطلاعات موجود در دستگاه ها بهتر محافظت شود . برای رمز بندی دستگاه های iOS باید مراحل زیر را طی کنید :

-    به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه بروید .
-    گزینه Touch ID & Passcode را انتخاب کنید ( در دستگاه های قدیمی تر که فاقد اسکنر اثر انگشت هستند ، نام این گزینه Passcode می باشد . )
-    روی آپشن Turn Passcode On کلیک کنید .
-    رمز عدد دار و یا حروف دار مورد نظر خود را وارد نمایید .

رمز بندی در دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید

در محصولاتی که از سیستم عامل اندروید بهره می برند ، فرآیند رمز بندی اطلاعات موجود در دستگاه ها کمی پیچیده تر است . در گوشی های نکسوس و تبلت های گوگل قابلیت رمز بندی اطلاعات به طور پیش فرض فعال می باشد . اطلاعات بیشتر دستگاه های جدید نیز مانند گوشی های هوشمند گلکسی S7 و گلکسی S7 ادج که با سیستم عامل اندروید 6 مارشمالو عرضه شده اند هم رمز بندی شده است .

همانند آنچه برای دستگاه های iOS انجام می شود ، در دستگاه های اندروید نیز تمام آنچه کاربر باید انجام دهد وارد سازی یک رمز و یا استفاده از اسکنر اثر انگشت دستگاه می باشد . برای رمز بندی دستگاه های اندروید باید مراحل زیر را طی کنید :

-    به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه بروید .
-    روی گزینه امنیت (Security) کلیک کنید .
-    گزینه Screen Lock را انتخاب کنید .
-    رمز مورد نظر خود را وارد نمایید .

mz501

در دستگاه های قدیمی تر نظیر موتو ایکس پیور (Moto X Pure) و یا گلکسی S6 ، باید به طور دستی اطلاعات موجود در دستگاه را رمز بندی نمایید . قبل از شروع این فرآیند مطمئن باشید که دستگاه را در شارژ قرار داده اید زیرا بسته به مقدار اطلاعات موجود در حافظه دستگاه ممکن است که روند رمز بندی اطلاعات تا یک ساعت طول بکشد . برای رمز بندی اطلاعات چنین دستگاه هایی بعد از انجام چهار مرحله فوق باید مراحل زیر را طی کنید :

-    به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه بروید .
-    روی گزینه امنیت (Security) کلیک کنید .
-    روی گزینه Encrypt phone کلیک کنید .

در گوشی گلکسی S6 فرآیند رمز بندی اطلاعات کمی متفاوت است . در این دستگاه کاربر باید به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه برود ، گزینه های Lock Screen و Security را انتخاب کند و بعد از طی کردن چند مرحله تنظیماتی دیگر روی گزینه Encrypt phone کلیک کند .

کاربران همچنین می توانند اطلاعات موجود در کارت های حافظه SD دستگاه های خود را نیز رمز بندی کنند تا امنیت اطلاعات موجود در این قطعات حفظ شود و کاربر دیگری نتواند اطلاعات آن ها را بر روی یک دستگاه دیگر باز کند . برای رمز بندی اطلاعات این قطعات ابتدا به قسمت تنظیمات (Settings) دستگاه بروید و سپس گزینه Security و Encrypt external SD card را انتخاب کنید . پس از طی کردن این مراحل روی گزینه Enable کلیک نمایید . کاربران می توانند از طریق منو تنظیمات دستگاه های خود ، به راحتی قابلیت رمز بندی سازی اطلاعات موجود در کارت های حافظه SD را غیر فعال کنند .

به دلایل زیر نباید دستگاه های اندروید را رمز بندی کنید :

عدم رمز بندی اطلاعات یک دستگاه چندان عاقلانه نیست با وجود این چند دلیل وجود دارد که بر مبنای آن ها می توان گفت که رمز بندی نکردن یک دستگاه اندروید عاقلانه تر می باشد . دلیل اول ، به طور مثال این است که هر برندی روش خاصی را برای رمز بندی دستگاه های خود در اختیار کاربران گذاشته است . مثلا در دستگاه های موتورولا کاربران می تواند بعد از رمز بندی دستگاه از یک پین کد و یا الگو استفاده کنند در حالی که سامسونگ تنها آپشن اسکنر اثر انگشت و یا رمز را در اختیار کاربر می گذارد . مسئله دیگر این است که در دستگاه های سامسونگ کاربر باید بعد از هر بار راه اندازی دستگاه رمز خود را وارد کند . این کار احتمال دسترسی به اطلاعات دستگاه را برای سارقان ضعیف تر می کند اما از نظر برخی از کاربران وارد کردن یک رمز به دفعات مختلف چندان خوشایند نیست . دلیل دیگر این است که زمانی که اطلاعات موجود در یک دستگاه رمز بندی می شود ، عملکرد دستگاه کمی کند می گردد . این افت عملکرد در دستگاه های قدیمی تر و یا محصولات رنج پایه در مقایسه با دستگاه های پیشرفته جدید ، محسوس تر است البته توصیه می شود که تنها دستگاه های پیشرفته ای نظیر گلکسی S6 ، ال جی G4 ، اچ تی سی وان M10 و مدل های جدید تر این محصولات را رمز بندی کنید .

می توانید برای پیگیری راحت تر اخبار به کانال تلگرام ما ملحق شوید .

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید