تشخیص دقیق سرطان با استفاده از هوش مصنوعی ممکن شد.

   
نام نویسنده:
 دوشنبه 6 اردیبهشت 95 ساعت: 18:49:00

به گزارش  شبکه خبری ICTPRESS،‌ تشخیص سرطان از روی نمونه های خونی همواره روشی چالش برانگیز به شمار می آمده است، در اغلب موارد پزشکان مواد شیمیایی به خصوصی را به نمونه خون گرفته شده اضافه میکنند تا سلولهای سرطانی را قابل رؤیت کنند اما با این کار عملا دیگر نمیتوان از چنین نمونه هایی در سایر آزمایشات تشخیصی استفاده کرد.
همچنین تکنیک های تشخیصی دیگری برای شناسایی سلولهای سرطانی وجود دارد که مبنای عمل آنها ساختار غیرطبیعی این دسته از سلولهاست اما این روش زمان بر بوده و حتی در برخی موارد سلولهای سالم به اشتباه به عنوان بافت سرطانی در نظر گرفته میشود.
اکنون تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس وارد عمل شده و روشی را ارائه کردند که در آن با استفاده از نوعی میکروسکوپ مخصوص و تلفیق آن با یک الگوریتم هوش مصنوعی، شناسایی غیرتهاجمی و البته بسیار دقیق سلولهای سرطانی در یک نمونه آزمایشگاهی به راحتی امکانپذیر میشود.
با استفاده از این روش جدید نه تنها زمان و انرژی به مراتب کمتری برای تشخیص سلولهای سرطانی صرف میشود بلکه ضریب دقت در آن به طرز چشمگیری بالا بوده و در نتیجه پزشکان با اطمینان خاطر بیشتری از روشهای مناسب درمانی استفاده میکنند.
جزئیات بیشتر این نوآوری در نشریه علمی Scientific Reports منتشر شده است. از آنجا که در درمان سرطان زمان فاکتوری تعیین کننده محسوب میشود، این روش میتواند جان بسیاری از بیماران سرطانی را نجات دهد.
در این نوآوری میکروسکوپ فوتونیکی مخصوصی به کار گرفته میشود که در هر ثانیه صدها هزار تصویر از سلولها ثبت میکند. این تصاویر در ادامه راهی برنامه رایانه ای به خصوصی میشود که در آن سلولها بر اساس ۱۶ فاکتور مختلف از جمله قطر سلول و سایر مشخصه های فیزیکی مورد سنجش دقیق قرار میگیرند.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید