پرچم آمریکا روی ماه چه حال و روزی دارد؟/از آپولو 11 تا امروز

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 4 خرداد 95 ساعت: 17:32:03

محققان بر این باورند که تابش شدید خورشید بر روی سطح محافظت نشده ماه احتمالا تاکنون باعث از بین رفتن نوارها و ستاره‌های پرچم و سفید شدن آن شده است.

این پرچم‌ها توسط شرکت سازنده پرچم آنین ساخته شده‌اند و جنس آن‌ها از نایلون است که ناسا برای هر کدام 5.5 دلار پرداخت کرده است. حتی بر روی زمین نیز با وجود اثر حفاظتی جو، پرچم‌هایی که در معرض نور خورشید قرار دارند با گذشت چند دهه بیرنگ می‌شوند.

از آنجایی که ماه دارای جو نیست و هیچ سایه‌ای هم در آن وجود ندارد. پرچم‌هایی که توسط فضانوردان در آن قرار گرفته‌اند، در معرض نور خورشید با سطح تابش بالاتر قرار داشته‌اند.

در جریان برنامه آپولو، فضانوردان آمریکایی شش پرچم این کشور را بر روی ماه قرار دادند. برای نزدیک به 40 سال این پرچم‌ها در معرض محیط شدید ماه قرار داشته‌اند که شامل 14 روز با دمای 100 درجه سانتیگراد و 14 شب با سرمای منفی 150 درجه است.

البته مخرب‌ترین مورد، تابش شدید فرابنفش نور خورشید بر روی پرچمها است که فیلتر نشده است. حتی بر روی زمین نیز رنگ پارچه پرچم‌هایی که طی چند سال در برابر خورشید بوده‌اند، کمرنگ شده و باید تعویض شوند. از این رو امکان دارد این نمادهای دستاورد آمریکا اکنون به رنگ سفید نشانه تسلیم درآمده باشند. برخی از آن‌ها حتی ممکن است تقریبا از بین رفته باشند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید