رونمایی از مدل جدید جنگنده سوئدی ساب ۳۹ گریپن/رقیب جدی اف- ۳۵ که کار می‌کند!

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 6 خرداد 95 ساعت: 19:27:41

شرکت ساب نمونه اولیه نمونه جدید جنگنده خود با بهبودهای فنی مختلف به نام Gripen E ۳۹-۸ رونمایی کرده و به آن لقب «جنگنده هوشمند» را داده است. این مدل جدید نسبت به مدل‌های قبلی بزرگتر است و به موتور قدرتمند‌تری هم مجهز شده است. سامانه رادار آن بسیار پیشرفته تر شده و تسلیحات بیشتری را می‌تواند حمل کند. به همین خاطر بازار خریداران اف-۳۵ را هدف قرار داده و خود را به عنوان رقیب این جنگنده معرفی کرده است. برخی کارشناسان نظامی که منتقد پروژه لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲ هستند می‌گویند بر خلاف اف-۳۵ این جنگنده سوئدی واقعا کار می‌کند!
تخمین زده می‌شد ساخت اف-۳۵ تاکنون هزینه‌ای بالغ بر 400 میلیارد دلار داشته است. به خاطرمشکلات فنی ساخت این جنگنده ۷ سال از برنامه زمان‌بندی شده اولیه آن عقب تر است. گریپن جت مافوق صوتی با سرعت بیش از دو ماخ است که مثل جنگنده‌های قبلی شرکت ساب از طراحی بال‌مثلثی و بدون دم همراه با کانارد بهره می‌برد. مدل‌های تازه‌تر ساب ۳۹ به تجهیزات سوخت‌گیری هوایی هم مجهز شده‌اند و مدل‌های صادراتی آن سازگاری قابل توجهی با استانداردهای ناتو دارند. این جنگنده از یک موتور ولوو-فلایگموتور نیرو می‌گیرد که از موتور آمریکایی جنرال الکتریک اف۴۰۴ اقتباس شده است. موتوری که در جنگنده‌های اف-۱۸ هورنت هم نصب شده‌است.

نیروی هوایی سوئد به تازگی سفارش خرید جدیدترین مدل گریپن را داده‌است که از یک موتور ارتقایافته با نام اف۴۱۴جی و رادار آرایه فازی فعال بهره می‌برد. در این مدل ظرفیت سوخت داخلی هواپیما هم به طور قابل توجهی افزایش یافته‌است.

 

 

منبع: خبر آنلاین

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید