پهباد لیزری فیسبوک

   
نام نویسنده:
 جمعه 26 تیر 94 ساعت: 05:49:18


مارک زاکربرگ اشاره می‌کند که ما در حال حاضر در تلاش برای یافتن راه‌هایی هستیم که با استفاده از پهبادها و ماهواره‌ها، میلیاردها کاربر را که در حال حاضر دسترسی به شبکه‌ی بی‌سیم ندارند و در زمره‌ی کاربران فعلی شبکه‌های بی‌سیم قرار نمی‌گیرند، به شبکه‌ی بی‌سیم وصل کنیم و سرویس اینترنت را برای آنها فراهم کنیم.
همچنین او اضافه می‌کند که در واحدهای تحقیقاتی ما، توسعه‌دهندگان در حال کار روی سیستم مخابراتی ارتباطی لیزر هستند؛ سیستمی که قادر است از طریق رسانه‌ی هوا، اطلاعات را به نقاط مختلف ارسال کند. به اعتقاد او، به کمک این سیستم سرعت ارسال اطلاعات برای فواصل بسیار طولانی، به‌شدت بالا می‌رود.   

zuckplane
البته فناوری ارتباطات به کمک لیزر، تکنولوژی جدیدی نیست؛ پیش از این تکنولوژی لیزر به عنوان فناوری توانا در ارائه‌ی سرویس ارسال اطلاعات با پهنای باند بسیار بالا، شناخته شده و مطرح بود. اما استفاده از این سیستم، به این شکل در پهباد با این اندازه، به اندازه‌ی بوئینگ 737، به تازگی به میان آمده است. این پهباد قادر است تا فاصله‌ی 60000 فوتی از سطح زمین به پرواز درآید و سرویس شبکه‌ی بی‌سیم را برای نقاط مختلف جهان فراهم کند.
همان‌طور که گفته شد این پروژه، از پروژه‌های اجرایی مارک زاکربرگ است. مارک زاکربرگ به هدف ارائه‌ی سرویس اینترنت بی‌سیم به تمام نقاط جهان این پروژه را طراحی و پایه‌ریزی کرد. البته این پروژه هنوز به اندازه‌ای که پیش‌بینی شده مورد پذیرش سایرین قرار نگرفته است، اما به اعتقاد مارک زاکربرگ این پروژه موفق خواهد شد.
هزینه‌ی اجرایی این پهباد بسیار بالا است؛ اما این هزینه در مقایسه با هزینه‌ی نصب خطوط تلفن ثابت برای ارائه‌ی سرویس اینترنت بسیار کمتر است. البته برای اجرای این پروژه لازم است ایستگاه‌های ماهواره‌ای نصب شود، اما با توجه به تکنولوژی فعلی، نصب ایستگاه‌های ماهواره‌ای کار ساده‌ای است.
هنوز تاریخ نهایی برای اجرای این پروژه اعلام نشده است. علاوه بر این مارک زاکربرگ اضافه می‌کند که پروژه‌های دیگری نیز با همین هدف در دست طراحی و پیاده‌سازی است.

اخبار مرتبط

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید