پیش‌بینی قیمت آیفون ۷ و شرایط عرضه آن در بازار ایران

   
نام نویسنده:
 چهارشنبه 3 شهریور 95 ساعت: 15:15:00

تاکنون شایعات زیادی در رابطه با نسخه‌های مختلف این محصول شنیده‌ایم اما هدف ما در این مقاله بررسی جزئی این شایعات نیست، بلکه قصد داریم پیش‌بینی از قیمت احتمالی نسخه‌های مختلف آیفون 7 و شرایط عرضه آن در بازار ایران داشته باشیم. به طور کلی سوالاتی که سعی می‌کنیم در جریان این مقاله به دنبال پاسخ آن‌ها هستیم شامل موارد زیر می‌شوند:

    آیفون 7 از نظر طراحی شامل چند نسخه خواهد بود؟
    شرایط عرضه آیفون 7 در ایران چگونه است؟
    قیمت احتمالی نسخه‌های مختلف آیفون 7 در ایران چقدر است؟

آیفون 7 از نظر طراحی شامل چند نسخه می‌شود؟

بدون تردید آیفون 7 از نظر طراحی حداقل شامل دو نسخه باشد. این دو نسخه به ترتیب آیفون 7 (iPhone 7) و آیفون 7 پلاس (iPhone 7 Plus) نام می‌گیرند. پیش‌بینی می‌کنیم که آیفون 7 و آیفون 7 پلاس از نظر ابعاد تقریبا مشابه با آیفون 6 اس (iPhone 6S) و آیفون 6 اس پلاس (iPhone 6S Plus) طراحی شوند. بنابراین احتمالا آیفون 7 اپل از صفحه نمایشی 4.7 اینچی بهره‌مند شده و آیفون 7 پلاس اپل به صفحه نمایشی 5.5 اینچی مجهز می‌شود.

 

اما برخی منابع خبری قابل اعتماد هم خبرهایی مبنی بر احتمال معرفی یک نسخه جدید از آیفون‌های اپل را در کنار آیفون 7 و آیفون 7 پلاس منتشر کرده‌اند. طبق ادعای این منابع، اپل در کنار دو آیفون نامبرده شده از آیفون دیگری با نام اختصاصی آیفون 7 پرو (iPhone 7 Pro) رونمایی می‌کند که در واقع نسخه پیشرفته‌تری از آیفون‌های جدید اپل خواهد بود.
شرایط عرضه آیفون 7 در ایران

در اواخر تیر ماه امسال آقای عباس نخعی مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف اعلام کرد که آیفون‌های قاچاق به زودی از بازارهای داخلی کشورمان جمع‌آوری می‌شوند! این خبر سروصدای زیادی در رسانه‌های خبری آنلاین برپا کرد. در این راستا عنوان شده بود که طبق قانون امور صنفی و حمایت از مصرف کنندگان، عرضه آیفون در بازار ایران با توجه به اینکه شرکت اپل در کشور نمایندگی رسمی ندارد مغایر با قانون است. به همین سبب طرح رجیستری آیفون‌ها مطرح شد.

دیری نپایید که شاهد پلمپ شدن ناگهانی اپل استور مجتمع چارسو بودیم! این خبر در رسانه‌های داخلی به بازتاب چشمگیری داشت. به دنبال این جریانان اعلام شد که اپل در ایران هیچ نمایندگی رسمی ندارد و داشتن نمایندگی یک شرکت در ایران تنها تحت شرایطی امکان‌پذیر می‌شود که شرکت واسط با کمپانی اصلی قرارداد امضاء کند. حال به نظر می‌رسد که شرکت‌هایی قصد دارند تا نمایندگی رسمی اپل را در ایران کسب نموده و بدین ترتیب آیفون‌های اپل را تحت گارانتی و خدمات پس از فروش رسمی اپل روانه بازار کنند. ظاهرا در این راستا 9 شرکت اعلام آمادگی کرده بودند و اطلاعات تکمیلی آن‌ها همچنان در حال بررسی است.

اگر رسیدگی به این موضوع با سرعت انجام گیرد، شاید شاهد عرضه آیفون 7 با گارانتی رسمی شرکت اپل در بازارهای داخلی ایران باشیم. البته شاید این گارانتی چندان مشابه با خدمات و گارانتی اپل در ایالات متحده نباشد، اما در هر صورت منجر به عرضه قانون‌مندانه‌تر آیفون 7 در ایران می‌شود که این امر خوشایند و جالب توجه است. البته باید در نظر داشت که احتمال به تصویب رسیدن این امر تا پیش از رونمایی آیفون 7 (ماه سپتامبر) کمی دور از انتظار خواهد بود با این وجود این موضوع غیرممکن نیست.
پیش‌بینی قیمت نسخه‌های مختلف آیفون 7 در بازار ایران

حال قصد داریم که پیش‌بینی از قیمت احتمالی نسخه‌های مختلف آیفون 7 در بازار داخلی کشورمان داشته باشیم. استراتژی اپل در قیمت‌گذاری آیفون‌هایش بسیار ساده و قابل پیش‌بینی است. اپل همواره با معرفی یک آیفون جدید، تقریبا قیمت نسخه قبلی آن آیفون را برای آیفون جدیدش در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال اگر نسخه پایه‌ای آیفون 6 اس اپل هم اکنون با قیمت 800 دلار عرضه شود، نسخه‌ پایه‌ای آیفون 7 پس از رونمایی تقریبا با همین قیمت روانه بازار می‌شود و قیمت آیفون 6 اس دچار افت خواهد شد.

 

با در نظر گرفتن این موضوع به سادگی می‌توان قیمت احتمالی آیفون 7 و آیفون 7 پلاس را در بازار داخلی کشورمان پیش‌بینی کرد. اگر از وقایع و اطلاعات غیرقابل پیش‌بینی صرف نظر کنیم، احتمالا آیفون 7 اپل با قیمتی در حدود زیر روانه بازار می‌شود:

 •     نسخه پایه‌ای آیفون 7 که احتمالا از حافظه داخلی 32 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 2،500،000 تومان
 •     نسخه میانی آیفون 7 که احتمالا از حافظه داخلی 64 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 2،950،000 تومان
 •     نسخه برتر آیفون 7 که احتمالا از حافظه داخلی 256 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 3،300،000 تومان

قیمت احتمالی آیفون 7 پلاس اپل را به صورت زیر پیش‌بینی می‌کنیم:

 •     نسخه پایه‌ای آیفون 7 پلاس که احتمالا از حافظه داخلی 32 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 2،800،000 تومان
 •     نسخه میانی آیفون 7 پلاس که احتمالا از حافظه داخلی 128 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 3،150،000 تومان
 •     نسخه برتر آیفون 7 پلاس که احتمالا از حافظه داخلی 256 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 3،300،000 تومان

در رابطه با قیمت احتمالی آیفون 7 پرو اپل هم اطلاعاتی از سوی برخی منابع خبری چینی زبان ارائه شده است. طبق این اطلاعات آیفون 7 پرو اپل از نظر قیمت احتمالا به شرایط زیر روانه بازار می‌شود:

 •     نسخه پایه‌ای آیفون 7 پرو که احتمالا از حافظه داخلی 32 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 3،500،000 تومان
 •     نسخه میانی آیفون 7 پرو که احتمالا از حافظه داخلی 128 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 3،700،000 تومان
 •     نسخه برتر آیفون 7 پرو که احتمالا از حافظه داخلی 256 گیگابایتی بهره‌مند می‌شود: در حدود 4،000،000 تومان
 • جمع‌بندی

در این مقاله سعی داشتیم که شرایط عرضه آیفون 7 و همچنین قیمت احتمالی نسخه‌های مختلف آن در بازارهای داخلی کشورمان را مورد ارزیابی قرار دهیم. باید خاطرنشان شویم که اطلاعات فوق تنها به صورت تخمین، گمانه‌زنی و بررسی سوابق شرکت اپل ارائه شده‌اند بنابراین تضمینی وجود ندارد که صحت آن‌ها به طور قطع قابل اطمینان باشد.

منبع: shabakeh

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • 1
  2016-08-25 15:54:47

  یه جا میگه اصلا آیفون پرو اپل نمیزنه شما میگین قیمت حدودیش اینه؟! همتون باهم نقض دارید آدرم میمونه حرف کی منطقی هستو درست میگه

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید