آکس ( Ox ) ، اولین خودروی قابل بسته بندی !

   
نام نویسنده:
 یکشنبه 21 شهریور 95 ساعت: 21:51:00

قبل از متولد شدن آکس یک بشر دوست از یک طراح خودروهای مسابقه ای خواسته بود که یک خودروی همه جا رو را برای استفاده در ماموریت های بشردوستانه ای که در کشور آفریقا انجام می شود ، طراحی کند . حاصل تلاش های این طراح ، کامیونی می باشد که تصویر آن را در این نوشتار مشاهده می کنید . 

مونتاژ کردن این کامیون به گونه ای باور نکردنی ساده می باشد به این نحو که به گفته طراحان آن 3 مرد می توانند قطعات این خودرو 60 تیکه را در مدت 12 ساعت از یکدیگر باز کنند . این امر باعث می شود که سازنده این خودرو بتواند با هزینه ای اندک آن را به کشورهای در حال توسعه قاره آفریقا صادر کند تا کارمندان شاغل در مراکز خیریه بتوانند از آن برای حمل و نقل آب ، حبوبات ، کود ، مواد ساختمانی و غیره استفاده کنند . این کامیون جعبه ای می تواند 13 مسافر و باری به وزن 1.86 تن را نیز حمل کند . 

آکس زاییده افکار تورکیل نورمن ، مهندسی از آفریقای جنوبی که در روند ساخت خودروی مک لارن F1 نیز مشارکت داشته است ، می باشد . این شخص هم اکنون شرکت های گلوبال وهیکل تراست ( Global Vehicle Trust ) و گوردون موری ( Gordon Murray ) را هم اداره می کند . 

در پروسه ساخت آکس ، از سبک طراحی خودرویی با نام آفریکار ( Africar ) ، یک خودروی همه جا رو سبک وزن که در دهه 80 میلادی طراحی شد ولی هرگز به بازار راه نیافت ، نیز الهام گرفته شده است . 

نورمن در این زمینه می گوید : " در پروژه ساخت آکس برخی از اهداف ساخت آفریکار هم مد نظر قرار گرفته شده است ، با وجود این می توان گفت که طراحان آکس از یک روش کاملا متفاوت در ساخت آن استفاده کرده اند . 6 سال پیش آکس تنها یک ایده بود اما هم اکنون این خودرو یک چشم انداز واقعی تولید محسوب می شود که نمونه های اولیه آن کارآمدی خود را ثابت کرده اند و علاوه بر این در مجموعه ای از یک سری از تست های جامع نیز نمره قبولی را دریافت کرده اند . "

منبع: theverge

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید