آیا به واقع آپدیت iOS 10 منجر به کند شدن آیفونتان می‌شود؟

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
آپدیت نسخه جدید سیستم‌عامل iOS اپل یعنی iOS 10 به تازگی برای کاربران آیفون‌ها و آیپدهای اپل در سراسر دنیا منتشر شد. تنها پس از گذشت چند ساعت از انتشار این به‌روزرسانی، شاهد گزارش‌های متعددی مبنی بر عدم اجرای صحیح این سیستم‌عامل و کند شدن عملکرد دستگاه پس از استفاده از آن بودیم. اما آیا به واقع آپدیت iOS 10 منجر به کند شدن آیفونتان می‌شود؟ دلیل این موضوع چیست؟

اپل به تازگی iOS 10 را منتشر کرده و هم اکنون کاربران سری محصولاتو آیپد این شرکت می‌توانند به صورت OTA یا با استفاده از برنامه آی‌تیونز (iTunes) نسبت به دانلود و نصب این سیستم عامل بر روی دستگاه‌های هوشمند واجد شرایطاقدام کنند. اما تنها پس از گذشت چند ساعت از انتشار آپدیت iOS 10 شاهد ارائه گزارش‌هایی از سوی کاربران در شبکه‌هایی اجتماعی همچونبودیم که خبر از مشکلات iOS 10 داشتند. کاربران سری محصولاتسریعا با توییت‌های خود دراشاره کردند که از به‌روزرسانی iOS 10 استفاده نکنید چرا که دو مشکل اساسی را برای دستگاه به ارمغان می‌آورد!

مشکل اول مربوط به آن دسته از کاربرانی می‌شد که پس از دانلود و نصب آپدیت iOS 10آن‌ها روشن نشده و درخواست استفاده از برنامه آی‌تیونز و بازیابی فایل بک‌آپ را ارائه می‌کرد.سریعا برای رفع این مشکل دست به کار شد و نهایتا iOS 10.0.1 را منتشر کرد و به کاربران خود توصیه کرد که با استفاده از برنامه آی‌تیونز نسبت به آپدیت سیستم‌عامل دستگاه اقدام کنند. بنابراین مشکل نخست با پیگیریبه کلی رفع شد و هم اکنون هر کاربری بدون بروز هیچ باگ خاصی می‌تواند iOS 10.0.1 را دریا آیپد واجد شرایط خود نصب و از آن استفاده کند.

آی‌تیونز

اما مشکل دومی که تقریبا تمام کاربران پس از استفاده از آپدیت iOS 10 به آن اشاره کردند مربوط به کاهش چشمگیر سرعت عملکرد دستگاه پس از اعمال به‌روزرسانی بود. بنا به ادعای کاربران آیفون‌های اپل، دستگاه آن‌ها پس از نصب آپدیت iOS 10 به شدت کند شده و با تأخیر یا به اصطلاح لگ‌های آزاردهنده‌ای همراه است. تعداد این گزارش‌های به قدری زیاد بود که عده کثیری از کاربران آیفون‌ها ترجیح دادند از آپدیت سیستم عامل دستگاه خود به iOS 10.0.1 صرف نظر کرده و همچنان از iOS 9.3.5 استفاده کنند. اما آیا به واقع آپدیت سیستم عاملبه iOS 10 منجر به کند شدن عملکرد دستگاه می‌شود؟

آپدیت سیستم عاملاز iOS 9 به iOS 10 منجر به کند شدن موقت دستگاه می‌شود اما این کندی عملکرد به هیچ عنوان دائمی نیست و بروز آن دلیل قانع کننده و کاملا منطقی دارد.در iOS 10 از جلوه‌ها ویژه و قابلیت‌های بسیار پیچیده‌تری نسبت به iOS 9 استفاده کرده است. هنگامی که iOS 10 بر رویشما نصب شده و برای اولین بار اجرا می‌شود، دستگاه به سختی در تلاش است تا هماهنگی لازم را مابین بستر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ایجاد کند. تصور کنید که تغییراتی نظیر افکت‌ها و قابلیت‌های برنامه iMessage، تغییرات بخش Photos، تغییرات بخش اعلان‌ها، ویجت‌ها و غیره همگی به یک‌باره در حال پیاده‌سازی بر رویبوده و باید با بستر سخت‌افزاری آن هماهنگ شوند. در این شرایط کاملا طبیعی است که برای مدت زمان کوتاهی شاهد افت سرعت عملکردیا به اصطلاح کند شدن آن باشید.

این افت سرعت پس از گذشت چند ساعت برطرف می‌شود. در این مدت زمان ممکن است حتی شاهد داغ شدن بدنهخود باشید که این امر هم کاملا طبیعی بوده و تلاش پردازنده به منظور سازگاری با شرایط جدید را نشان می‌دهد. توصیه می‌کنیم که پس از دانلود و نصب iOS 10 ازخود استفاده نکنید. آن را به شارژ متصل کرده و برای مدت زمانی در حدود 3 ایل 4 ساعت در حال خود رها سازید. شاید بهتر باشد که آپدیت iOS 10 را پیش از خواب انجام داده و پس از اعمال به روز رسانی دستگاه را تا صبح روز بعد در حال خود رها کنید. پس از گذشت چند ساعت یک بار دیگرخود را ریستارت کنید و به این صورت مشاهده خواهید کرد که مشکل کند شدن دستگاه پس از نصب iOS 10 به سادگی برطرف می‌شود.

آی او اس 10

بنابراین از نظر فنی آپدیت iOS 10 به هیچ وجه منجر به کند شدن عملکردشما نمی‌شود. تنها کافی است که بهخود اجازه استراحت داده و برای چند ساعت آن را به شارژ متصل کرده و در وضعیت خود رها سازید. هم اکنون ویدئوهای متعددی در یوتیوب منتشر شده‌اند که عملکرد صحیح و بدون مشکل iOS 10 را نمایش می‌دهند. تنها مشکلی که پس از آپدیت iOS 10 تقریبا در تمام آیفون‌ها مشاهده شده مربوط به افزایش زمان راه‌اندازی یا به اصطلاح بوت دستگاه می‌شود. طبق بررسی‌ها مشخص شده که با نصب iOS 10 بر روی آیفون‌های اپل، زمان مورد نیاز به منظور راه‌اندازی اولیه دستگاه کمی افزایش پیدا می‌کند که البته این امر هم کاملا طبیعی است چرا که iOS 10 از نظر قابلیت‌های عملکردی و ویژگی‌های بصری نسبت به iOS 9 به مراتب غنی‌تر است و بستر سخت‌افزاری دستگاه به منظور تجزیه و تحلیل اولیه اطلاعات این موارد نیازمند صرف مدت زمان بیشتری خواهد بود.

اما اگر از آن دسته کاربرانی هستید که تمایل دارند سرعت عملکردخود را بیش از شرایط عادی افزایش دهند، روش‌هایی موجود هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید سرعت عملکرد دستگاه را از شرایط عادی بالاتر ببرید. در ادامه به شرح این موارد و نحوه فعال‌سازی آن‌ها در دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل iOS 10 می‌پردازیم.
روش‌هایی به منظور افزایش سرعت عملکرد آیفون

روش نخستی که با استفاده از آن می‌توانید سرعت عملکردخود را بیشتر از شرایط عادی افزایش دهید مربوط به قابلیت "Reduce Motion" می‌شود. با فعال کردن این قابلیت میزان جلوه‌های بصری رابط کاربری دستگاه کاهش یافته و به این صورت سرعت عملکرد آن افزایش پیدا می‌کند. به منظور فعال کردن این گزینه باید مراحل زیر را طی کنید:

قابلیت Reduce Motion

 •     وارد بخش "تنظیمات" یا همان "Settings"خود شوید.
 •     گزینه "General" را انتخاب کنید.
 •     وارد بخش "Accessibility" شوید.
 •     به بخش "Reduce Motion" مراجعه کرده و گزینه موجود را فعال کنید.

روش بعدی که با استفاده از می‌توانید سرعتخود را افزایش دهید مربوط به قابلیتی با عنوان "Reduce Transparency" می‌شود. با فعال کردن این گزینه میزان شفافیت صفحه و محتوای آن کاهش پیدا کرده و به این صورت سرعت عملکردافزایش پیدا می‌کند. به منظور فعال سازی این گزینه مراحل زیر را طی کنید:

قابلیت Reduce Transparency

 •     وارد بخش "تنظیمات" یا همان "Settings"خود شوید.
 •     گزینه "General" را انتخاب کنید.
 •     وارد بخش "Accessibility" شوید.
 •     به بخش "Increase Contrast" مراجعه کرده و گزینه "Reduce Transparency" را فعال کنید.

با استفاده از روش‌های دیگری نظیر محدود کردن آپدیت اطلاعات برنامه‌های پس زمینه، حذف فایل از حافظه داخلی دستگاه و برخی دیگر از موارد این چنینی هم می‌توانید سرعت عملکردخود را بیشتر از حالت عادی کنید. به طور کلی در نظر داشته باشید که آپدیت iOS 10 به هیچ وجه منجر به افت دائمی سرعت عملکردشما نمی‌شود و کاهش سرعتی که پس از نصب آن مشاهده می‌کنید کاملا موقت و طبیعی است.

منبع: شیکه

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


 • اشکان
  2016-10-20 15:00:42

  کم کم ایفونم داره لگ دار میشه مبارکه...

  پاسخ دادن
شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید