قیمت آیفون 7 در بازار ایران

   
نام نویسنده:
|
دسته بندی:
|
یک هفته از معرفی آیفون 7 و 7 پلاس سپری می شود و پیش فروش این محصولات اکنون در چند کشور که بازارهای اصلی اپل به حساب می آیند به شکل رسمی آغاز شده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا وسیما؛7 تلفن هوشمندی است که ظاهر دو موبایل قبلی این شرکت را به ارث برده و شاید در نگاه اول، تصور کنید که خریداران این محصول چندان هم به آن علاقه ای نشان نخواهند داد اما به نظر می رسد که شرایط در آمریکا متفاوت است و در وطن خود،با استقبالی کاملاً قابل قبول مواجه شده است.

اپراتور T-Mobile خبر می دهد که تقاضا برای۷ چهار برابر بیشتر از۶ بوده در حالی که اپراتور Sprint می گوید که ثبت سفارش برای خرید۷ در این اپراتور، ۳۷۵ درصد بیشتر از6s و 6s پلاس بوده است.امسال چهار اپراتور بزرگ آمریکا، یعنی at&t، ورایزن، اسپرینت و تی-موبایل۷ و۷ پلاس را به شکل رایگان و با پرداخت صفر دلار به خریدار تحویل می دهند و سپس در اقساطی که میانگین آنها ۲۴ ماه است، کاربر می تواند ماهانه با پرداخت بیست و چند دلارهای جدید را دریافت کند. هرچند شرط این کار، تحویل۶ یا ۶ اس قدیمی خود به همین اپراتورهاست.

آیفون تقریباً هیچ وقت در ابتدای عرضه اش با قیمت مناسب به دست مشتری ایرانی نرسیده است و علت چنین اتفاقی، عدم وجود نمایندگی رسمی و کسب سود بالا از سوی فروشگاه ها در ازای همین کالاست؛ اقدامی که باعث شده مردم تصور کنند که «آیفون گران است» در حالی که اکنون تمام پرچمداران -به شکل جهانی- در یک بازه قیمتی به فروش می رسند.

اما برخی فروشگاه ها در تهران وجود دارند که تنها چند روز پس از معرفیو عرضه جهانی اش، آن را در ویترین قرار می دهند و البته قیمت هایی نجومی بابت آن طلب می کنند. برای مثال فروشندگان می گویند روز اولی که۶ اس و ۶ اس پلاس به ایران رسید و در فروشگاه های تهران عرضه شد، قیمت نمونه ۱۲۸ گیگابایتی آنها ۶ و ۶.۵ میلیون تومان بود. این قیمت البته پس از یک هفته شکسته شد و دو میلیون تومان کاهش یافت. دو هفته بعد نیز قیمت نسخه پایه هر دو۶ اس و ۶ اس پلاس سرانجام به ۳ و ۳.۵ میلیون تومان رسید.

سال گذشته۶ اس پلاس پس از عبور از دوره «قیمت غیر منطقی» و در انتهای مهر ماه، با مبلغی معادل ۳.۲۰۰.۰۰۰ الی ۳.۳۰۰.۰۰۰ تومان به فروش می رسید؛ آن هم برای نمونه ۱۶ گیگابایتی اش.

همین موبایل در تابستان با قیمت ۲.۵۰۰.۰۰۰ الی ۲.۶۰۰.۰۰۰ به فروش می رسید. نکته اینجاست که قیمتاز همان روز اول معرفی اش ثابت است اما فروشگاه ها (به طور کلی – تمام فروشگاه های ایرانی) چندین ماه پس از عرضه این محصول،‌ آن را به قیمت جهانی و واقعی اش نزدیک می کنند.حال بیایید نگاهی داشته باشیم به قیمت جهانی آیفون؛ قیمتی که از سوی خودمشخص می شود و تا پایان چرخه زندگی یک ساله همان موبایل، کاملاً بدون تغییر باقی می ماند.

آیفون ۶ اس ۱۶ گیگابایت: ۶۴۹ دلار
آیفون ۶ اس ۶۴ گیگابایت: ۷۴۹ دلار
آیفون ۶ اس ۱۲۸ گیگابایت: ۸۴۹ دلار
آیفون ۶ اس پلاس ۱۶ گیگابایت: ۷۴۹ دلار
آیفون ۶ اس پلاس ۶۴ گیگابایت: ۸۴۹ دلار
آیفون ۶ اس پلاس ۱۲۸ گیگابایت: ۹۴۹ دلار(این قیمت برای قبل از معرفی۷ است.)
تا اینجا به سرنوشت قیمت۶ اس در جهان و ایران پرداختیم. حال بیایید قیمت جهانی نسخه های آنلاک از۷ و۷ پلاس را بررسی کرده و سپس نگاهی به بازار ایران داشته باشیم.
قیمت جهانی۷ به این شرح است:

قیمت7 در بازار ایران

آیفون ۷ – ۳۲ گیگابایت: ۶۴۹ دلار

آیفون ۷ – ۱۲۸ گیگابایت: ۷۴۹ دلار

آیفون ۷ – ۲۵۶ گیگابایت: ۸۴۹ دلار

آیفون ۷ پلاس – ۳۲ گیگابایت ۷۶۹ دلار

آیفون ۷ پلاس – ۱۲۸ گیگابایت ۸۶۹ دلار

آیفون ۷ پلاس – ۲۵۶ گیگابایت ۹۶۹ دلار

همانگونه که مشاهده می کنید امسال، خودقیمت۷ پلاس را ۲۰ دلار افزایش داده است؛ ۲۰ دلاری که البته شاید برای کاربران ایرانی چند صد هزار تومان هزینه در برداشته باشد.

در پی گزارش های مردمی و مصاحبه با چند فروشنده بزرگ، از ابتدای هفته آینده، ۲۷ شهریور ماه می توان شاهد حضورهای جدیددر ایران بود. فروشندگان حتی از حالا لیست قیمتی هم برای روزهای اول تهیه کرده اند که به شرح زیر است:

آیفون 7 – ۳۲ گیگابایت: ۳.۸۵۰.۰۰۰ تومان

آیفون 7 – ۱۲۸ گیگابایت: ۴.۳۷۵.۰۰۰ تومان

آیفون 7 – ۲۵۶ گیگابایت: ۴.۷۵۰.۰۰۰ تومان

آیفون 7 پلاس – ۳۲ گیگابایت ۴.۳۷۵.۰۰۰ تومان

آیفون 7 پلاس – ۱۲۸ گیگابایت ۴.۷۵۰.۰۰۰ تومان

آیفون 7 پلاس – ۲۵۶ گیگابایت ۵.۰۷۵.۰۰۰ تومان

(میانگین قیمت دلار ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده است.)

همانگونه که ذکر شد قیمت های فوق که از طریق صحبت با چند تن از فروشندگان بزرگ به دست آمده، تنها برای چند روز (و نه حتی هفته) اول است و انتظار می رود در روزهای ابتدایی مهر ماه شاهد قیمت ارائهبا قیمتی معقول تر در ایران باشیم. با این حال فروشندگان اشاره دارند که دو عامل موجب شده تا امسال، حباب قیمتی در روزهای اول اندکی کوچک تر باشد.

مورد اول، همان حضوردر کشورهای همسایه است و مورد دوم، وضعیت بد خود بازار. فروشندگان اکنون ترجیح می دهند کههای بیشتری را با سود کمتر به فروش برسانند. البته در این میان نباید افزایش درک و آگاهی عمومی از قیمت های جهانی و خستگی خریداران از اختلاف قیمت عجیبی که همواره در ایران وجود داشته را عاملی کوچک دانست.

کارشناسان معتقد اند که نیمه آبان ماه فرصت مناسبی برای خرید۷ یا۷ پلاس به حساب می آید و خریداران قادر هستند این محصول را تنها با اختلافی ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومانی از بازارهای جهانی خریداری کرد؛ اختلافی که تجربه می گوید احتمالاً تا ابتدای تابستان بعدی با ما همراه خواهد بود.

در تابستان سال آینده به قیمت های حقیقی ۲.۳۰۰.۰۰۰ الی ۲.۷۰۰.۰۰۰ برای مدل های پایه‌ی۷ و ۷ پلاس خواهیم رسید. البته در آن زمان هم برای خرید نمونه هایی که به علت افزایش حافظه داخلی، اختلاف قیمتی ۱۰۰ دلاری دارند، باید پرداخت ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان بیشتر را قبول کرد.

 

منبع: jamejamonline

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید