سفر به مریخ امکان پذیر است،ولی برگشتی در کار نیست/ ایلان ماسک از هزینه این سفر و نحوه اعزام میگوید

   
نام نویسنده:
 پنجشنبه 8 مهر 95 ساعت: 11:25:00

ایلان ماسک درباره‌ی امکان‌پذیر بودن، قابل برگشت بودن و در دسترس بودن این سفر برای فضانوردارن و حتی انسان‌های معمولی صحبت کرد و بخش‌های مختلف این پروژه، پرتاب راکت و نحوه‌ی تامین سوخت مورد نیاز آن را شرح داد. اما چیزی که مدیر عامل تسلا به آن اشاره‌ای نکرد، ویژگی‌های داوطلبان برای شرکت در این طرح جذاب بود. دقیقا چه کسانی می‌توانند در این پروژه و تحت نظر ایلان ماسک و متخصصان اسپیس ایکس به مریخ پرتاب شوند؟ این افراد چه شرایطی را تجربه خواهند کرد و نیاز است که خود را برای مواجهه با چه مسائلی آماده کنند؟

اینها دقیقا سوالاتی است که توسط اعضا و حاضرین سالن و در جلسه‌ی پرسش و پاسخی که بعد از اتمام سخنرانی آقای ماسک برگزار شد، مطرح شدند. “من تصور می‌کنم که اولین سفر به مریخ می‌تواند بسیار و واقعا خطرناک باشد. ریسک از بین رفتن نفرات بسیار بالاست و هیچ راهی برای دور زدن آن هم وجود ندارد.” اینها توضیحاتی است که ماسک درباره‌ی اولین سفر به مریخ داده است و طبق این پاسخ نسبتا ترسناک، این سفر حدودا ۸۰ روزه نیاز به داوطلبانی دارد حاضر باشند برای پیشرفت علم و کشف ناشناخته‌های تاریخ بشری، حتی جان خود را هم فدا کنند.

“آیا شما برای مردن آماده‌اید؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت است، بنابراین شما یک کاندید برای شرکت در این سفر خواهید بود!” ایلان ماسک این جمله را هم اضافه می‌کند تا امیدهای علاقه‌مندان برای شرکت در این خودکشی علمی بسیار کمرنگ شود. اما او در ادامه مواردی را مطرح می‌کند که نشان می‌دهد این تلفات احتمالی چندان هم ترسناک نیستند و درواقع همه چیز به آنها محدود نمی‌شود:

    این موضوع که چه کسی اول سفر می‌کند، اهمیت کمتری دارد …. چیزی که تمرکز اصلی و اهمیت واقعی بر روی آن متمرکز شده است، تشکیل یک کلونی انسانی بر روی سیاره‌ی مریخ است که بتواند خودش و ساکنان درونش را حمایت کند. این سفر با سفر آپولو [به سیاره‌ی ماه] تفاوت دارد. این [پروژه] سراسر درباره‌ی پایین آوردن ریسک خطرهای موجود و تجربه‌ی حس یک ماجراجویی عظیم است.

سفر به مریخ درباره‌ی مردن نیست؛ درباره‌ی زندگی است

از صحبت‌های مدیر عامل تسلا و اسپیس ایکس اینطور به نظر می‌رسد که تلفات اولیه و چند سفر اول که ممکن است با خطا و از بین رفتن نیروهای انسانی نیز همراه شوند، اهمیت پایینی دارد و این تلفات در برابر نتیجه‌ی فوق العاده‌ مهم و تاثیر عظیمی که این پروژه در مسیر علم نجوم و حتی بر روی حیات انسان‌ها خواهد گذاشت، کاملا قابل چشم‌پوشی است.

من تصور می‌کنم که این سفر یک ماجراجویی عظیم خواهد بود. فکر می‌کنم که این پروژه احتمالا الهام‌بخش‌ترین چیزی باشد که من می‌توانم تصور کنم. زندگی باید چیزی فراتر از این باشد که هر روز به حل مشکلات و مسائل بپردازیم. شما باید از جای خود بلند شوید و درباره‌ی آینده هیجان‌زده شوید، و الهام بگیرید، و بخواهید که زندگی کنید.

ایلان ماسک معتقد است، در سال‌های آینده، شاید سال‌های خیلی دور، هزینه سفر به مریخ برای یک شخص معمولی به اندازه هزینه خرید یک خانه باشد. مدیرعامل شرکت هوافضای اسپیس ایکس در جریان کنفرانس بین‌المللی هوافضا که در مکزیک برگزار شد گفت که هزینه سفر به مریخ در آینده با هزینه متوسط خرید یک خانه در ایالات متحده که در حدود ۲۰۰ هزار دلار است، برابری خواهد کرد. ماسک همچنین اضافه کرد که تامین هزینه سفر به مریخ با استفاده از روش‌های سنتی، غیر ممکن است. او این هزینه را برای هر شخص حدود ۱۰ میلیار دلار برآورد کرده است که تامین این هزینه برای شخصی که قصد دارد از زندگی خود در زمین دل کنده و سفری شجاعانه به سیاره مریخ داشته باشد، تقریبا غیرممکن است.

ایلان ماسک که در کنفرانس بین‌المللی هوافضا سخن می‌گفت، در بیانات خود با موضوع انتقال انسان به مریخ و ساختن شهری جهت سکونت بر روی سیاره سرخ این سخنان را ایراد کرده است. البته این حرف‌ها چشم‌انداز ماسک از آینده‌ی صنعت فضایی است. بنابراین تعیین رقم ۲۰۰ هزار دلار، می‌تواند طبق حدسیات او باشد. مدیرعامل اسپیس ایکس همچنین گفت که پرواز گروهی ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفره به سمت سیاره سرخ می‌تواند از هزینه سفر به مریخ برای هر شخص بکاهد و هرچه تعداد پروازهای موفق به این سیاره بیشتر شود، قطعا هزینه سفر به مریخ به سیر نزولی خود ادامه خواهد داد. او سخنان خود را پیرامون این موضوع اینگونه جمع‌بندی کرد که :

    در نهایت، هزینه سفر به مریخ می‌تواند تا ۱۰۰ هزار دلار کاهش یابد.

 

 

 

منبع: data-link

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید