10 حقیقت شگفت انگیز در مورد گوگل که کمتر کسی آنها را می‌داند

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 27 مهر 95 ساعت: 12:40:16

گوگل اکنون یک شرکت غیر متعارف است که سهم بزرگی در زندگی آنلاین ما دارد. اما در پشت صحنه و در گوگل پلکس چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟ و چه حقایق جذاب و شگفت آوری درباره گذشته این کمپانی وجود دارد؟

در این مطلب 10 حقیقت جالب درباره گوگل جمع آوری کردیم تا کمی بیشتر با این غول جستجوگر آشنا شویم. با دیجی رو همراه باشید…

1. اولین Doodle در گوگل


دودل‌های معروف گوگل (تغییر شکل لوگو) به خوبی شناخته شده‌اند و میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در رویدادهای مختلف به گوگل سر می‌زنند تا لوگوی مناسبتی جدید و جذاب این موتور جستجو را مشاهده کنند. اما آیا میدانید این دودل‌ها برای اولین بار طراحی شدند تا پیامی به کاربران باشد که کارمندان گوگل هم اکنون در دفتر خود نیستند؟

در سال 1998، برین وپیج برای سپری کردن آخر هفته به فستیوال Burning Man در نوادا سفر کرده بودند و این دو نفر تصمیم گرفتند تا لوگوی این فستیوال را در پیج اصلی موتور جستجوی گوگل قرار دهند تا به این وسیله به کاربران خود اعلام کنند که در محل کار حضور ندارند و نمی‌توانند در این مدت مشکلات فنی نظیر خرابی سرور را تعمیر کنند.

2. ارقام جالب در اولین فروش سهام گوگل


در حالیکه قیمت سهام گوگل در اولین فروش سهام در آگوست سال 2004 به خودی خود جالب بود اما چیزهای جالب دیگری نیز درباره این داستان وجود دارد. قیمت شروع برای هر سهم گوگل در اولین فروش سهام معادل 85 دلار بود که این رقم تا سال 2010 به 600 دلار رسید بنابراین خرید سهام گوگل در سال 2004 برای بسیاری از افراد یک سرمایه گذاری بلند مدت فوق العاده بوده است.

نکته جالب درباره اولین فروش سهام گوگل این بود که این کمپانی امیدوار بود در فرم S-1 خود پیشرفت کند و به رقم 2,718,281,828 دلار برسد. این عدد ممکن است برای کسانی که به ریاضیات آشنا نیستند تنها یک رشته از اعداد باشد اما این عدد در واقع 10 رقم اول از عدد ثابت e است.

3. اولین فضای ذخیره سازی گوگل از لگو ساخته شده بود!


به زمانی برمیگردیم که گوگل یک پروژه تحقیقاتی بود و به عنوان “BackRub” شناخته می‌شد و در این تصویر می‌توانید فضای ذخیره سازی گوگل در سال 1996 را مشاهده کنید. این فضا 40 گیگابایت (فضایی کمتر از یک آیپد مدرن) حافظه داشت و از لگو ساخته شده بود!

ظاهراً طراحان گوگل به سازه‌ای احتیاج داشتند که به راحتی قابل ارتقا باشد و لگو راه حل ارزان قیمتی برای جای دادن 4 هارد درایو 10 گیگابایتی داخل آن بود. نکته جالب اینجاست که در ساخت این خانه لگویی از رنگ‌هایی استفاده شده که در ادامه در لوگوی گوگل نیز مورد استفاده قرار گرفتند. اگرچه نمی‌توان با اطمینان گفت رنگ‌های لوگوی گوگل از این سازه لگویی الهام گرفته شده اما به نظر نمی‌رسد این تشابه تصادفی باشد.

4. اولین توییت گوگل

5. اجاره بز توسط گوگل!اولین توییت ارسال شده توسط گوگل در شبکه اجتماعی توییتر به اندازه کافی هوشمندانه و جذاب بود. این توییت در فوریه سال 2009 ارسال شد و همانطور که مشاهده می‌کنید گوگل عبارت:«من 01100110 01100101 01100101 01101100 01101001 01101110 01100111 00100000 01101100 01110101 01100011 01101011 01111001 00001010 هستم.» را به عنوان اولین توییت خود ارسال کرد.

برای کسانی که به زبان باینری مسلط نیستند، این اعداد تداعی کننده عبارت معروف “I’m feeling lucky” در صفحه اول گوگل می‌باشند.

5. اجاره بز توسط گوگل!


این در واقع دروغ 13 گوگل نیست و گوگل واقعاً بز اجاره کرده است! بله تعجب نکنید، گوگل برای کاهش علف‌های هرز اطراف دفتر خود از یک کمپانی به نام California Grazing بز اجاره کرد.

برای این منظور گوگل 200 رأس بز به همراه یک چوپان و یک سگ گله اجاره کرد تا به این وسیله اطراف مقر خود را پاکسازی کند و گوگل معتقد بود این روش بسیار زیباتر از حرکت ماشین چمن زنی است.

6. تأثیر گوگل بر زبان


احتمالاً تصور می‌کنید پس از شنیدنی خبر اضافه شدن عبارت «گوگل» به عنوان یک فعل در لغت نامه‌های  Merriam-Webster و آکسفورد این کمپانی هیجان زده شد، اما در واقع اینطور نبود و گوگل چندان از این اقدام راضی نبود.

در آن زمان و پس از انتشار خبر اضافه شدن «گوگل» به عنوان فعل در لغت نامه‌های ذکر شده، این کمپانی در پستی در بلاگ خود گفت:«به صورت واضح اعلام می‌کنیم شما تنها باید زمانی از کلمه گوگل استفاده کنید که به این کمپانی و سرویس‌های ما اشاره داشته باشید.»

دلیل این نارضایتی این بود که گوگل دارای برندی بود که باید از آن محافظت می‌کرد و این کمپانی می‌ترسید این برند از وضعیت علامت تجاری به یک کلمه برای استفاده روزمره تبدیل شود. با این حال اکنون با گذشت چندین سال از این اتفاق، باید گفت تلاش گوگل در این زمینه بی ثمر بوده و عبارت «گوگل کن» به یک عبارت روزمره تبدیل شده است.

علاوه بر عبارت «گوگل کن» چندین عبارت دیگر نیز با کلمه گوگل ساخته شده، به عنوان مثال به کارکنان این کمپانی Googler گفته می‌شود و به کسی که به تازگی به عضویت تیم گوگل در آماده باشد Noogler گفته می‌شود!

7. گوگل دوست دار سگ‌ها است!

گوگل یکی از بزرگترین کمپانی های حامی سگ در جهان است و حتی به صورت افتخاری از این کمپانی به عنوان «کمپانی سگ‌ها» یاد می‌شود. یوشکا سگی که در تصویر بالا مشخص است به اورس هولز یکی از مدیران ارشد گوگل تعلق دارد و سایر کارکنان با درجه‌های کمتر نیز می‌توانند سگ‌های خود را همراه خود به دفتر کار ببرند.

گوگل همچنین قوانینی در رابطه با سگ‌ها دارد که طبق آن سگ‌هایی که رفتار پرخاشگرایانه یا نا مناسب در محیط این شرکت داشته باشند باید در آینده در خانه‌های خود باقی بمانند اما درب‌های این کمپانی همواره بر روی سگ‌هایی که رفتار دوستانه دارند باز خواهد بود.

متاسفانه، این خوش رویی گوگل در برخورد با حیوانات خانگی شامل گربه‌ها نمی‌شود و گوگل در این رابطه می‌گوید:«محبت ما نسبت به دوستانمان از خانواده سگ‌ها بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ سازمانی ماست. ما به گربه‌ها نیز علاقه مندیم اما گوگل کمپانی سگ‌ها است بنابراین ملاقات گربه‌ها از شرکت ما چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.»

8. اولین اسنک سرو شده در گوگل ماهی سوئدی بود!

در فوریه سال 1999، آبنبات های جویدنی که با نام «ماهی سوئدی» شناخته می‌شدند به اولین کمپانی سازنده اسنک تبدیل شد که داخل دفتر گوگل سرو شد.

اگرچه در ظاهر این یک اتفاق بی اهمیت و کوچک است اما در نهایت این اتفاق به یک اتفاق بزرگتر ختم شد. گوگل اکنون کارمندان خود را نه تنها با نوشیندنی ها و اسنک‌های رایگان بد عادت کرده  بلکه 3 وعده غذایی لذیذ در کافه‌ها و رستوران‌های متفاوت و همچنین برقرار بودن باربکیو در تابستان به یکی از عادت‌های این کمپانی تبدیل شده است.

در این رابطه، برین و پیج در گذشته گفته بودند هیچ کدام از کارمندان گوگل نباید برای به دست آوردن غذا بیش از 30 متر از محوطه این شرکت دور شوند که در نتیجه این تصمیم منجر به ایجاد آشپزخانه‌های کوچک در اطراف محوطه گوگل شد.

در واقع، چنین تنوعی از مواد غذایی رایگان برای کارمندان این کمپانی بسیار وسوسه کننده است و این افراد در معرض خطر «گوگل 15» قرار دارند به معنای اینکه بلافاصه پس از عضویت در این کمپانی دچار اضافه وزن می‌شوند البته خوشبختانه باشگاه بدنسازی گوگل نیز در دسترس این کارکنان قرار گرفته است.

بر این اساس طبق آماری که توسط گوگل منتشر شد، گوگلرها در سال 2007 بیش از 2494 کیلوگرم شکلات دست ساز از این آشپزخانه‌های کوچک مصرف کرده‌اند که این رقم باورنکردنی است!

9. لوگوی گوگل تا سال 2001 در مرکز صفحه اصلی این جستجوگر قرار نداشت

صفحه اصلی معروف گوگل به عنوان یکی از طراحی‌های کلاسیک در دنیای وب شناخته می‌شود با این حال لوگوی گوگل تا 31 مارچ 2001 در مرکز این صفحه قرار نداشت. اگر از کاربران قدیمی و اولیه این موتور جستجو بوده باشید، حتماً به یاد دارید که در آن زمان صفحه اصلی کمی به سمت چپ تمایل داشت و پیش از آن نیز در سال 1998 گوگل همانند یاهو از یک علامت تعجب در انتهای نام خود استفاده می‌کرد.

10. گوگل یک اسکلت دایناسور دارد!


عجایب زیادی در گوگل پلکس وجود دارند اما یکی از مهمترین و حیرت انگیز ترین آن‌ها اسکلت غول پیکر تی رکس است.

این اسکلت دایناسور که با نام مستعار Stan شناخته می‌شود، یک ماکت بزرگ مانند سایر ماکت‌های موجود در محوطه گوگل نظیر ماکت علامت اندروید، فلامینگوهای صورتی و … می‌باشد. به طور کلی گوگل در تلاش است به این وسیله اطراف محوطه گوگل پلکس را نیز مانند موتور جستجوی خود از شرایط کسل کننده دور کند.

 

منبع: دیجی‌رو

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید