تنظیم نور صحنه‌ی‌ هوشمند درسیستم‌های کنترل روشنایی و اتوماسیون‌های خانگی

   
نام نویسنده:
 سه شنبه 20 مرداد 94 ساعت: 04:54:43

سیستم کنترل نورپردازی هوشمند، سیستمی است که نورپردازی را به شکلی جدید معرفی می‌کند. این سیستم‌ها علاوه بر قابلیت‌های مرسوم نورپردازی، قابلیت‌های جدیدی هم عرضه می‌کنند. در حقیقت سیستم کنترل روشنایی،یک شبکه ‌ی هوشمند مبتنی بر اساس راه ‌حل‌های کنترل روشنایی است که شامل ارتباط بین ورودی و خروجی سیستم‌های مختلف مربوط به کنترل روشنایی،با استفاده از یک یا چند دستگاه کامپیوتر مرکزی، می‌باشد. سیستم‌های کنترل روشنایی به طور گسترده در هر دو محیط نورپردازی داخلی و خارجی ازفضاهای تجاری، صنعتی و مسکونی استفاده می‌شود. سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت ارائه‌ ی مقداردرست نورپردازی به کار گرفته می‌شوند، تا اینکه به سوالاتی مثل کجا و چه زمانی نورپردازی موردنیاز است،پاسخ دهند.سیستم‌های کنترل روشنایی در خدمت به حداکثر رساندن صرفه‌جویی در مصرف انرژی توسط سیستم روشنایی، برآورده کردن مقررات ساختمانی، و یا تطابق با برنامه‌های ساختمان سبزو حفاظت از انرژی می‌باشد. سیستم‌های کنترل روشنایی اغلب تحت عنوان روشنایی هوشمند شناخته می‌شوند.
مزایای استفاده
مزیت اصلی یک سیستم کنترل روشنایی بر کنترل روشنایی مستقل و یا تعویض دستی معمولی، توانایی برای کنترل چراغ یا گروهی از چراغ‌های تکی از طریق یک دستگاه رابط کاربر تک نفره است. این توانایی برای کنترل منابع نوری متعدد از یک دستگاه،اجازه می‌دهد تا حالت‌های روشنایی پیچیده‌ ای ایجاد شود. اتاق ممکن است حالت‌های متعدد از پیش تنظیم‌ شده‌ای داشته باشد که هر یک برای فعالیت‌های مختلف در اتاق ایجاد شده‌اند. سود عمده استفاده از سیستم‌های کنترل روشنایی در کاهش مصرف انرژی است. عمر لامپ نیز بیشتر می‌شود. سیستم‌های کنترل روشنایی بیسیم دارای مزایای بیشتری از جمله کاهش هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و افزایش انعطاف‌پذیری نسبت به جایی که سوئیچ‌ها و سنسور ممکن است استفاده شوند،می‌باشد.
یکی از پایه‌ای‌ترین اجزای سیستم‌های کنترل روشنایی، صحنه است. کنترل صحنه و یا تنظیمات صحنه، به کاربر اجازه می‌دهد تا  محوطهای را بر اساس نیازمندی‌ها و فعالیت‌هایی که کاربر انجام می‌دهد، نورپردازی کند. تنظیمات صحنه به گونه‌ای ترتیب داده نشده است که بتوان یک تنظیم را برای تمام شرایط، به کار برد؛ بلکه این تنظیمات نسبت به الگوی روزانه و اتاق سفارشی شده‌اند. در ادامه‌ی این مطلب اشاره‌ای مختصر به نورپردازی صحنه‌های خاص و رایج شده است که توسط سیستم‌های کنترل روشنایی در منازل پیاده می‌شوند.
شب: در صحنه‌ی شب (که توسط بسیاری از برنامه‌ریزها با نام "شب خوش" هم خوانده می‌شود)، تمام لامپ‌های روشنایی منزل در زمان خواب، توسط سیستم کنترل روشنایی، خاموش می‌شود. البته می‌توان در هنگام تنظیم، در مورد اینکه کدام لامپ‌های روشنایی کلاً خاموش شوند و کدام یک کلاً روشن بمانند و کدام یک با شدت کمتری روشن باشند، تصمیم گرفت. به طور مثال می‌توان لامپ‌های ورودی و یالامپ‌های پله‌ها را با شدت کمتری روشن نگه داشت تا افراد بتوانند در شب بدون مشکلی به قسمت‌های دیگر خانه بروند. همچنین می‌توان دستگاه تنظیم‌کننده‌ی خودکار دما را با سیستم کنترل روشنایی ترکیب کرد تا این سیستم دمای محیط را برای خواب مناسب کند.
صبح: در صحنه‌ی صبح، تمام لامپ‌های واقع در محیط بیرون و سر باز، توسط سیستم کنترل روشنایی، خاموش و لامپ‌های روشنایی آشپزخانه روشن می‌شوند. همچنین این سیستم قادر است در صبح هنگام، تلویزیون را برای پخش برنامه‌ی خبری محبوب کاربر روشن کند.

lighting scenes multiple keypadsشام: در هنگام شام، لامپ‌های اتاق غذاخوری توسط سیستم کنترل روشنایی، روشن و لامپ‌های روشنایی اتاق پذیرایی خاموش می‌شوند. علاوه بر این، این سیستم قادر است برای کودکان سیگنالی ارسال کند که تماشای تلویزیون را تمام کنند و برای صرف شام به اتاق غذاخوری بروند. همچنین با ارسال سیگنال به سایر دستگاه‌های خانگی می‌توان زمان شام را به تمام اعضای خانه یادآوری کرد.
میهمانی: در هنگام میهمانی، لامپ‌های روشنایی در اتاق خواب‌ها، توسط سیستم کنترل روشنایی همگی خاموش می‌شوند. روشنایی لامپ‌های اتاق پذیرایی در حدی تنظیم می‌شود که گرد و خاک تمیز نشده‌ی اتاق میهمان مشخص نشود.

Lutron-RadioRA-SR-Keypad-sm
تماشای فیلم: در این شرایط تمام لامپهای روشنایی که در اطراف تلویزیون و یا سینمای خانگی هستند و به کیفیت پخش فیلم لطمه می‌زنند، خاموش می‌شوند.
تعطیلات: در این حالت الگوی روشنایی در حالت‌های قبلی، شبیه‌سازی می‌شوند تا این طور به نظر برسد که منزل خالی نیست، این مکانیسم برای فریب دادن دزدان مناسب است. علاوه بر این در این شرایط امکان همکاری با سیستم تنظیم دمای خانه و سیستم امنیت خانگی هم تعبیه شده است.

Elan g lighting basement scenesمطالعه: در این وضعیت لامپهای روشنایی نزدیک به میز مطالعه همگی روشن می‌شوند و سایر لامپهای اتاق خاموش می‌مانند.

دیگر اخبار نویسنده

ارسال نظر


شخصی سازی Close
شما در این صفحه قادر به شخصی سازی نمیباشید