آپارات به دلیل تحریم از دسترس خارج شد

آپارات

از صبح امروز وب سایت آپارات، بزرگ‌ترین سرویس به اشتراک گذاری ویدیو در ایران، به دلیل تحریم از دسترس خارج شد.

آپارت، سرویس ایرانی رایگان به اشتراک گذاری فیلم، از صبح امروز از دسترس خارج شده است. درواقع صبح امروز متوجه شدیم که بازدید کانال آپارات فیسیت یکباره به شدت پایین آمده است و این موضوع غیرطبیعی بود. برخی از کانال‌های دیگر آپارات هم کلا از دسترس خارج شده بودند.

حالا کمتر از یک ساعت پیش محمد جواد شکوری، مدیرعامل آپارات طی پستی در توییتر، از دسترس خارج شدن آپارات را اعلام کرده و دلیل آن را هم توضیح داده است. وی در توییتر خود چنین نوشته است:

متاسفانه بدلیل اعمال تحریم های بین المللی از طرف شرکت ثبت کننده دامنه، آپارات بدون اطلاع قبلی، ناگهان از دسترس خارج شد. در حال انتقال به شرکت ثبت دامنه جدید هستیم، امیدواریم این فرایند بیش از یک روز زمان نبرد. کاش فقط درگیر تحریم بودیم :( #بازداشت #دادسرا #تحریم #چوب_دو_سر_طلا

-

توییت مدیرعامل آپارات در خصوص از دسترس خارج شدن این سرویس به دلیل تحریم.jpg
توییت مدیرعامل آپارات در خصوص از دسترس خارج شدن این سرویس به دلیل تحریم -

آپارات که در حال حاضر بزرگ‌ترین سرویس به اشتراک گذاری ویدیو ایرانی است، در دی ماه 97 بود که به عنوان اولین وب سایت ایرانی، در لیست 100 وب سایت پربازدید دنیا قرار گرفت و حالا گویا به دلیل تحریم‌های بین المللی، از سمت شرکت ثبت کننده دامنه و بدون اطلاع قبلی از دسترس خارج شده است.

از دسترس خارج شدن آپارات
آپارات از دسترس خارج شده است -

به روز رسانی: 24 دی ماه ساعت 5:30

چرا برخی از ویدیوهای آپارات اجرا می‌شوند؟

همانطور که امروز صبح اعلام کردیم، آپارات به دلیل تحریم از دسترس خارج شده است. اما در این بین اتفاقات جالبی افتاده است که بررسی آن‌ها خالی از لطف نیست.

یکی از جالب‌ترین اتفاقات اینجاست که تبلیغات ابتدای ویدیوها همچنان نمایش داده می‌شود. ماجرای دیگری که ذهن خود من را درگیر کرده بود، این بود که برخی از ویدیوهای آپارات بدون هیچ مشکلی باز می‌شدند. همین کنجکاوی باعث شد تا این موضوع را بررسی کنم.

اول به موضوع تبلیغات آپارات بپردازیم که در برخی ویدیوها نمایش داده می‌شد. این تبلیغات از سمت وب سایت صباویژن با آدرس plus.sabavision.com است. در تصویر زیر هم مشخص است که منبع این ویدیو از سمت وب سایت صباویژن است.

ویدیو تبلیغاتی آپارات از سمت صبا ویژن است و کاملا پخش می‌شود
ویدیو تبلیغاتی آپارات از سمت صبا ویژن است و کاملا پخش می‌شود -

در بررسی‌های دیگر متوجه شدیم که برخی از CDNهای آپارات از دسترس خارج شده‌اند که از جمله این CDNها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

https://hw6.cdn.asset.aparat.com/

https://hw12.cdn.asset.aparat.com/

https://hw13.cdn.asset.aparat.com/

https://hw17.cdn.asset.aparat.com/

اما برخی از ویدیوهای آپارات که روی CDN زیر بودند، بدون مشکل اجرا می‌شدند:

https://as3.cdn.asset.aparat.com/

https://hw4.cdn.asset.aparat.com

به روز رسانی:

شب گذشته مشکل آپارات رفع شده و در کمتر از 10 ساعت ترانسفر شده است. مدیرعامل آپارات در توییتر خود این موضوع را چنین توضیح داده است:

خدا رو شکر دامنه آپارات در کمتر از ۱۰ ساعت ترانسفر شد و برگشتیم ، همه سرویس ها صد در صد فعال هستند و به ۸۰ درصد ترافیک شب گذشته در این ساعت رسیدیم . مشکل تحریم رو میشه با سرعت حل کرد ، ای کاش مشکلات حقوقی و اجرایی داخل هم با همین سرعت حل میشد. @aparatcom

-

ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: فیسیت


1 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

mohsen

سه شنبه, 24 دی 1398

چنین وبسایتی با این حجم از ترافیک داخلی ایرانی چرا باید از دامنه خارجی استفاده کند؟ نبود عقل کافی؟ مدیریت مشکوک؟

پاسخ

ثبت نظر