رقیب چینی GPS در راه است

GPS چینی

چین در ادامه روند استقلال یافتن از آمریکا، در تلاش است تا به زودی سرویس GPS اختصاصی خود را روی کار بیاورد.

همانطور که می‌دانید مدت‌هاست که تحریم‌های آمریکا دامن گیر کشور چین شده است. حالا مدتی است که چین به جای عقب‌نشینی، برای عبور از این تحریم‌ها، شیوه تلاش برای استقلال را پیش گرفته است. به دنبال همین ماجراها روز جمعه چین اعلام کرد که تا نیمه اول سال 2020 سیستم موقعیت یابی جهانی مخصوص به خودش که رقیب سیستم GPS آمریکا است را تکمیل کند. این خود یک تغییر اساسی خواهد بود که به استقلال چین کمک زیادی خواهد کرد.

البته برنامه GPS چین از سال 2000 آغاز شده است و در سال 2012 بود که این شبکه آسیا و اقیانوسیه را تحت پوشش قرار داد. حالا ادعا می‌شود که تا سال 2020 تعداد ماهواره‌های این شبکه به 35 ماهواره خواهد رسید و به این ترتیب این شبکه از نظر پوشش، از GPS آمریکا پیشی خواهد گرفت.

اولین سرویسی که سیستم موقعیت یابی نیروهای هوایی آمریکا را به چالش می‌کشد، شبکه ماهواره‌ای بایدو خواهد بود که دب اکبر یا Big Dipper نام گذاری شده است. این سرویس مصتعد استفاده صدها میلیون کاربر است زیرا همین حالا هم حدود 70 درصد از گوشی‌های چینی آماده اتصال به این شبکه هستند. ضمنا چین برنامه ریزی کرده است که تا ژانویه سال 2020 دو ماهواره برای اجرای عملی پروژه بایدو ترتیب دهد.

برنامه دولت چین بریا توسعه GPS مخصوص به خودشان، یک برنامه بلند مدت است که برای سلطه بر نسل جدید سرویس‌های مخابراتی و همچنین پیشرفت چین در حوزه فناوری شبکه 5G نقش اساسی دارد.

این سیستم GPS مخصوص به چین تنها در حد ایده نیست بلکه چین برای اطلاع از عملکرد واقعی آن، در حال توسعه روشی برای تست این سرویس در ووهان است که در این تست هر دو تکنولوژی 5G و بایدو مپینگ به کار گرفته خواهند شد تا یک خودرو خودران در جاده‌ای به طول 28 کیلومتر مورد تست قرار بگیرد.

اخبار مرتبط:

نسخه ۴ بتا سرویس‌های موبایل هواوی معرفی شد؛ یک قدم تا گوگل

منبع خبر: techcrunch


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر