MTN، مالک 49 درصد از سهام ایرانسل، از بازار ایران خارج می‌شود

IMG_20200808_154346.png

MTN، مالک 49 درصد از سهام ایرانسل، تصمیم دارد تا با فروش این سهام، طی 3 تا 5 سال آینده از بازار ایران خارج شود.


تحریم‌های گسترده آمریکا و کاهش سودآوری برای شرکت‌های بزرگ در ایران و منطقه خاورمیانه، باعث شده است که کمپانی MTN Group تصمیم به خروج از بازار ایران بگیرد، کمپانی که 49 درصد از سهام اپراتور اول دیجیتال ایران، یعنی ایرانسل را در دست دارد. MTN دلیل این تصمیم را کاهش سودآوری اقتصادی منطقه در پی تحریم‌های متفاوت اعلام کرده است.

سرمایه گذاری MTN در حوزه ارتباطات، به ایران خلاصه نمی‌شود و در حال حاضر این در 21 کشور از خاورمیانه و آفرقی سرمایه گذاری کرده است. با این حال، حالا به نظر می‌رسد که MTN به واسطه‌ی کاهش درآمدی که حاصل از تحریم‌هاست و همچنین کاهش ارزش پول ملی، قصد دارد از این بازار خارج شود. حالا به گفته‌ی راب شاتر، مدیرعامل MTN، گویا این خروج از همین حالا کلید خورده است. درواقع گفته می‌شود که مذاکرات اولیه برای فروش 75 درصد از سهام MTN سوریه به Telelnvest هم اکنون آغاز شده است.

اگرچه سوریه نقطه‌ی آغاز خواهد بود اما پس از آن، خروج از افغانستان و یمن در دستور کار است. سپس نوبت به ایران و اپراتور ایرانسل خواهد رسید. البته پیش‌بینی می‌شود که این روند خروج از بازار ایران بین 3 تا 5 سال طول بکشد.

جالب است بدانید که شرکت MTN در مناقصه‌ای در واسط دهه 80، موفق شد که 49 درصد از سهام ایرانسل را بدست بیاورد. با این حال حالا و با کاهش ارزش پول ملی و تحریم‌های گوناگون، ایران و ایرانسل آنقدرها که باید برای MTN سودآور نیست و همین موضوع هم MTN را به فکر خروج از بازار ایران و بخش‌هایی از خاورمیانه و در مقابل تمرکز روی آفریقا واداشته است.
گذشته از کاهش سودآوری، MTN تصمیم دارد که بدهی‌های خود در خاورمیانه را کاهش دهد. از این رو این شرکت میخواد در مدت 5 سال آینده با فروش دارایی‌های خود، 1.44 دلار را بدست آورده و برای رفع بدهی‌های هزینه کند.

faceit.width-400.png

رسانه دیجیتال فیسیت

با ما در ارتباط باش...


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

Mojtaba

یکشنبه, 19 مرداد 1399

جاسوسی شونو کردن و راه برای جاسوسی باز گذاشتن و دلیلی برای موندن نمیبینن/. حالا میفهمم ایرانسل چطوری هک شده و همراه اول قدیمی هک نشد.

پاسخ

دونالد ترامپ

یکشنبه, 19 مرداد 1399

چرا کل این موضوع رو ربط دادین به تحریم؟ ام تی ان قراره از کشورهای خاورمیانه خارج بشه تا بتونه فقط روی آفریقا تمرکز داشته باشه.

پاسخ

ثبت نظر