استخراج ارز دیجیتال Chia کمبود هارد را رقم زده است

کمبود هارد به دلیل استخراج ارز دیجیتال Chia.jpg

ارز Chia جایگزین سبز (محافظ محیط زیست) برای بیت کوین به حساب می‌آید که به صورت proof of space کار می‌کند. استخراج این ارز به حافظه نیاز دارد که در نتیجه‌ی محبوبیت آن، در برخی مناطق شاهد کمبود هارد بوده‌ایم.

ارزهای دیجیتال سال‌هاست که به یکی از حوزه‌های جذاب فعالیت افراد زیادی در سراسر دنیا تبدیل شده‌اند. در این بین بیت کوین مهم‌ترین ارز دیجیتال است. به صورت کلی، تمامی ارزهای دیجیتال با استفاده از قدرت پردازشی سیستم و انجام محاسبات بسیار پیچیده، استخراج می‌شوند و عملاً بر مبنای Proof of work کار می‌کنند. حالا اما مدتی است که موضوع ارز دیجیتال چیا مطرح شده است که به عنوان جایگزینی از بیت کوین شناخته می‌شود که مصرف انرژی بسیار پایین‌تری داشته و هزینه‌ی استخراج آن هم به مراتب پایین‌تر از بیت کوین خواهد بود.

درواقع Chia Coin که رقیب بیت کوین به حساب می‌آید، به جای استفاده از توان پردازشی بالا، از تعداد زیادی حافظه‌ی هارد خالی بهره می‌برد و به عبارتی بر مبنای proof of space کار می‌کند. به دلیل قیمت مناسب‌تر و مصرف انرژی کمتر، حالا Chia Coin و محافظت آن از محیط زیست، مورد اقبال کاربران زیادی در سراسر جهان قرار گرفته‌اند. همین ماجرا باعث شده است تا در مناطقی مانند کشورهای آسیایی برای مثال ویتنام، کمبود هارد را تجربه کنیم. همین اتفاق را در مورد کارت‌های گرافیک هم شاهد هستیم که قدرت پردازشی بسیار بالایی را در خصوص ارزهای دیجیتال Proof of work فراهم می‌کند. جالب است اشاره کنیم که در حال حاضر تقریباً 3 میلیون ترابایت حافظه‌ی HDD برای استخراج ارز دیجیتال Chia به کار گرفته شده است. یکی از کارمندان شرکت سیگیت به نام Jason Feist مدعی شده است که این کمپانی با سفارش شدید هارد مواجه شده و در تلاش است تا بتواند با این تقاضاها همراه شود. وب همچنین معتقد است که کمپانی‌ها می‌توانند دیتاسنترهایی را ایجاد کرده و با اختصاص دادن آن‌ها به ماین کردن Chia و ارزهای دیجیتال مشابه مانند Filecoin و Sia کسب درآمد کنند.

سمت تاریک استخراج Chia با هارد

در این بین گفته می‌شود که احتمالاً عده‌ی زیادی از ماینرهای بیت کوین به سراغ رمزارز Chia نخواهند رفت زیرا برای این تغییر جهت، نیاز است که سخت افزار جدیدی را خریداری کنند. از سوی دیگر به این دلیل که هاردهای مغناطیسی با سرعت بیشتری خراب و فرسوده می‌شوند، با حجم زیادی زباله‌ی الکترونیکی مواجه خواهیم شد.

نظر شما درباره‌ی ارز دیجیتال چیا چیست؟

اخبار مرتبط:

کمبود هارد و SSD در بازار چه دلیلی دارد؟

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: newscientist

faceit.width-400.png

رسانه دیجیتال فیسیت

با ما در ارتباط باش...


2 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

محسن

یکشنبه, 26 اردیبهشت 1400

اه پس بگو زیر سر چیا هست کثافت چیا

پاسخ

J

سه شنبه, 28 اردیبهشت 1400

کمبود وقتیه که قیمت جهانی زیاد بشه! اینکه یه شبه SSD سامسونگ ۳۰۰ دلاری تو ایران بشه ۲۸ میلیون تومن یعنی بزرگترین دزدان جهان اینجا هستن و رسانه ها هم با ماله کشی سعی در توجیه دارن!

پاسخ

ثبت نظر