تعرفه استفاده از پیام رسان‌های بومی یک پنجم شد

پیام رسان بومی.jpg

تعرفه‌ی استفاده از پیام رسان‌های داخلی تا به امروز یک سوم تعرفه‌ی بین الملل بوده اما بنا به تصمیم مجلس شورای اسلامی، این هزینه به یک پنجم کاهش یافته است.

موضوع حمایت از پیام رسان‌های بومی چند سال است که مطرح شده است و از سال 96 تا به امروز به عنوان بخشی از حمایت‌ها، تعرفه‌ی اینترنت مصرفی آن‌‌ها به صورت یک سوم تعرفه‌ی بین‌الملل محاسبه می‌شد. روز گذشته اما مجلس در بررسی بخش درآمدی لایحه‌ی بودجه‌ی سال 1400، نرخ تعرفه‌ی اینترنت برای استفاده از پیام رسان‌های بومی را به جای یک سوم، به یک پنجم تعرفه‌ی بین الملل کاهش داد تا به این ترتیب هزینه‌ی اینترنت استفاده از پیام رسان‌های بومی، تنها 20 درصد پیام رسان‌های خارجی باشد.

درواقع نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته در سحن علنی مجلس به تبصره‌ی 18، بند الحاقی 2، یک ردیف اضافه کردند که در آن چنین نوشته شده است:
دولت مکلف است نرخ تعرفه‌ی اینترنت را برای استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰ درصد نرخ تعرفه‌های پیام‌رسان‌های خارجی تعیین و وصول کند.

جعفر قادری، نماینده‌ی مردم شیراز که این بند را پیشنهاد کرده است، در خصوص آن چنین توضیح داده است:

یکی از موضوعات مهم این است بعد از کارهای خوبی که در زمینه‌ی طراحی نرم‌افزارها و پیام‌رسان‌های داخلی در کشور انجام شده، متأسفانه دولت آن‌طور که بایدوشاید، از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت نکرده است. برای اینکه این امکان و فرصت برای میزان استفاده و استقبال مردم از پیام‌رسان‌های داخلی بیشتر شود و مردم استفاده از پیام‌رسان‌های داخلی را ترجیح بدهند، باید این کاهش هزینه اتفاق بیفتد.

-

حالا باید دید که این حمایت تا چه اندازه می‌تواند در ترغیب کاربران به استفاده از پیام رسان‌های بومی کارساز باشد.

اخبار مرتبط:

بیسفون پس از 8 سال تعطیل می‌شود

منبع خبر: خانه ملت


5 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

mr-b71

یکشنبه, 10 اسفند 1399

تعرفه بشه ۱/۲۰ هم من طرف پیامرسانهای داخلی نمیرم.چون اولش با فرهنگسازی مواجه نشدم و با زور و تحکم و فیلتر و قطعی اینترنت و ... به شعورم توهین شده

پاسخ

محمد

دوشنبه, 11 اسفند 1399

من مهندس کامپیوتر هستم ، نه سیاسیم نه طرفدار خارجیا ولی اینا با قطع کرندن اینترنت و زور کردن مردم برای استفاده از پیام رسان داخلی ثابت کردن قابل اعتماد نیستن ، تعرفه بشه یک هزارم هم از پیام رسان داخلی استفاده نمیکنم ، مثل این میمونه خودت بری بگی بیاین من هر کاری میکنم شما چک کنید ببینید بخونید ... هیچ اعتمادی به پیام رسانهای داخلی ندارم و پیشنهادم نمیکنم به کسی استفاده کنه .

پاسخ

حسین

دوشنبه, 11 اسفند 1399

اینها نشون دادن هیچوقت به فکر مردم نبوده و نیستن
بلکه فقط به فکر محدودتر کردن مردم و سانسور حقایق هستن
این برنامه ها هم برای شنود کردن مردمه
اگه از برنامه های مسنجر داخلی کنیم که بعدا همین فیلترنت رو هم میبندن
اشتباه نکنیم و گول اینارو نخوریم

پاسخ

Ljb

دوشنبه, 11 اسفند 1399

والا یک پنجم اولشه! بعدا مثل زمان شروع این طرح ها، قیمت استفاده از پیام رسان خارجی میشه ۵ برابر پیام رسان داخلی! یعنی مثل الآن که شما از پهنای باند غیربومی(حتی جیمیل و آپدیت نرم‌افزار های اندروید و یا آپدیت ویتدوز و آنتی ویروس) باید دوبرابر پول بدی، چون مثلا میخوان از پیام داخلی حمايت کنند! در مرحله بعدی باید ۵ برابر پول مصرف هر بیت اینترنت رو بدیم! اونوقت میگن اینترنت رو هم گران نکردیم

پاسخ

H

چهارشنبه, 13 اسفند 1399

بحث ترغیب نیست، فقط یه آفر و لطفه واسه طرفداران پیام رسان داخلی. اگه کسی میخواست طرفدارشون بشه تا حالا شده بود! مفت هم بشه من استفاده نمیکنم.

پاسخ

ثبت نظر