اولین تراشه‌های ۳ نانومتری AMD احتمالا توسط سامسونگ تولید می‌شود

Untitled-1.jpg

کمپانی AMD که یک شرکت تراشه‌ساز فعال در خاک ایالت متحده است، ممکن است که برای ساخت اولین تراشه‌های ۳ نانومتری خود به جای کارخانه تولید نیمه‌هادی تایوان (TSMC) از سامسونگ بخواهد تا دست به کار شود.

براساس گزارشات مختلف به نظر می‌رسد که کمپانی کوالکام نیز قصد دارد تولید پردازنده 3 نانومتری را به کمپانی سامسونگ واگذار کند. برخی از منابع نزدیک به این کمپانی‌ها باور دارند که رابطه نزدیک TSMC با اپل همچنین باعث نارضایتی کوالکام شده و همین اتفاق باعث شده تا همه کمپانی‌ها علاقه‌مند به همکاری با سامسونگ باشند.

شرکت TSMC معتقد است که فرایند تولید تراشه 3 نانومتری از سال آینده می‌تواند که آغاز شود و در حال حاظر گفته می‌شود که این کمپانی به دلیل ارتباط نزدیکش، ترجیح می‌دهد تراشه‌هایی که با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها دنیا ساخته می‌شود را ابتدا در دسترس اپل قرار دهد و سازنده آیفون با وجود همین امر می‌تواند دستگاه‌هایی با جدیدترین پردازنده‌های بازار را روانه بازار کند.

Untitled-12.jpg
-

برنامه کمپانی اپل بر این است که در ابتدا سال 2022عرضه محصولات خود با تراشه‌های ۳ نانومتری را آغاز کند، در حالی که برنامه اعلام شده از سوی TSMC کمی عقب‌تر است و قصد دارند تولید این تراشه‌ها را در نیمه دوم آغاز کنند و دستگاه‌هایی که از آن بهره می‌برند نیز در سال ۲۰۲۳ روانه بازار خواهند شد. با این وجود، AMD و کوالکام می‌توانند سریع‌تر به تراشه‌های ۳ نانومتری دست پیدا کنند.

کسب و کار نیمه‌هادی AMD در سال جاری با رشد قابل توجهی روبرو شده است و شرکت تحقیقاتی IC Insights تخمین می‌زند که غول تراشه‌ساز ایالات متحده می‌تواند درآمد خود را در سال جاری تا ۶۵ درصد افزایش دهد. در طول سه ماهه اول سال جاری، این سازنده تراشه در مجموع ۱۱.۵ میلیارد دلار درآمد کسب کرده است و اگر پیش‌بینی‌های انجام شده درست باشد، AMD در سه ماهه چهارم سال به درآمدی معادل ۴.۵ میلیارد دلار دست پیدا خواهد کرد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: notebookcheck

Untitled-2.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر