محققان از نحوه کلیک کردن ماوس سطح استرس کاربران را متوجه خواهند شد

CLICK.jpg

تعدادی از محققان سوئیسی متوجه شده‌اند افرادی که استرس کمتری دارند در هنگام تایپ و کلیک کردن دقت کمتری دارند و نشانگر موس خود را در محدوده گسترده‌تری به چرخش در خواهند آورد.

محققان موسسه فدرال تحقیقات فناوری سوئیس توانسته‌اند که الگوریتمی جدید یادگیری ماشین طراحی کنند که می‌تواند سطح استرس و فشار بر روی کاربر را تخمین بزند و با کمک این الگوریتم بیماری‌های که باعث بروز استرس مزمن در محیط‌های کاری می‌شوند را تشخیص و از ادامه‌دار بودن روند جلوگیری کرد.

تایپ کردن و استفاده از ماوس چه ارتباطی با استرس دارد؟

محققان موسسه فدرال تحقیقات فناوری سوئیس ETHZ اعلام کرده‌اند که با طراحی مدل جدیدی به کمک یادگیری ماشین می‌تواند سطوح استرس افراد را براساس نحوه تعامل با ماوس و کیبورد، تخمین بزند. محققان ادا می‌کنند که شیوه استفاده از وسایل الکترونیکی می‌تواند میزان استرس افراد را نمایش دهد و همین موضوع باعث خواهد شد که فرد در محیط کاری خود چقدر می‌تواند بازدهی داشته باشد.

stress-1024x512.jpg.webp
-

برای این مدل طراحی شده حدود 90 شرکت‌کننده تحت نظر قرار گرفتند تا کارهایی مانند وظایف اداری مثل تعیین قرارهای کاری یا تحلیل داده‌ها، کارهای گرافیکی و برنامه‌نویسی را انجام دهند. در طی پژوهش، شیوه استفاده از ماوس و کیبورد در کنار ضربان قلب افراد به ثبت رسید و به شکل مرتب، سوالاتی درباره احساس داوطلبان از آنها پرسیده شد.

درحالی به برخی از شرکت‌کنندکان اجازه داده شده بود بدون مزاحمت به کار خود ادامه دهند، بعضی دیگر با عوامل مزاحم مثل پیام یا حضور در مصاحبه‌های کاری، روبه‌رو شدند. در نهایت مشخص شد افراد تحت استرس، به شکل متفاوتی ماوس خود را تکان می‌دهند یا شیوه تایپ کردن آنها، با گروه اول فرق دارد. این تغییر به‌شکلی بوده است که داوطلبان دارای استرس ماوس خود را به دفعات بیشتر و با دقت کمتری تکان می‌دادند و نشانگر ماوس آنها محدوده وسیع‌تری از نمایشگر را پوشش می‌داد. همچنین تعداد اشتباهات تایپی این افراد بیشتر بوده و عادت داشته‌اند توقف‌های زیادتر اما کوتاه‌تر را در حین تایپ یک جمله داشته باشند.

1-9.jpg.webp
-

پدیده مشاهده شده در مطالعه اخیر با تئوری نویز نوروموتور قابل توجیه است؛ فرضیه‌ای که طبق آن گفته می‌شود با افزایش سطح استرس، توانایی مغز در پردازش اطلاعات کاهش پیدا می‌کند. این عارضه در ادامه می‌تواند با کاهش توانایی‌های حرکتی منتهی شود. محققان باور دارند که با استفاده از یافته‌های جدید، می‌توان سریع‌تر و آسان‌تر از گذشته اقدام به تشخیص کارمندانی کرد که در معرض استرس بالا در محیط‌های کاری قرار دارند.

پژوهشگران می‌گویند که در بسیاری موارد، افراد تحت استرس از کاهش توانایی فیزیکی و ذهنی در کنار بهره‌وری خود مطلع نیستند یا بسیار دیر به این موضوع پی می‌برند. گفته شده است که مدل جدید درحال آزمایش روی کارمندان سوئیسی است که قبول کرده‌اند ضربان قلب و نحوه استفاده از ماوس و کیبورد از طریق یک اپلیکیشن به ثبت برسد. انتظار می‌رود نتایج بیشتر تا پایان سال جاری میلادی منتشر شود.

محققان اشاره دارند که از حساسیت داده‌های جمع‌آوری شده مطلع هستند و به همین دلیل آنها را به شکل ناشناس و با دقت بالا، نگهداری و بررسی خواهند کرد. همچنین هدف آنها، ایجاد ابزار نظارتی برای شرکت‌ها و دولت‌ها نیست؛‌ بلکه تنها می‌خواهند سطح سلامت کارمندان را بهبود ببخشند.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: ethz.ch

Screenshot_20211214-203627_ToonMe.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و تولید محتوا است.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر