چگونه امنیت گوشی‌های شیائومی را بهبود بخشیم؟

xiaomi.jpg

امنیت دستگاه‌های مبتنی بر اندروید همواره یکی از ضعف‌های اصلی آن‌ها بوده است. به‌طوری که بسیاری از تولیدکنندگان این محصولات، از اپلیکیشن‌ها و تنظیمات اضافی برای ارتقاء وضعیت امنیتی بهره می‌برند. کاربران هم می‌توانند با رعایت برخی نکات، به حفظ حریم خصوصی خود کمک کنند. در مطلب پیش‌رو به سراغ روش‌هایی خواهیم رفت که توسط آن‌ها می‌توان امنیت گوشی‌های شیائومی را بهبود داد.

بهبود امنیت گوشی‌های شیائومی

امروزه گوشی‌های هوشمند حاوی حجم بزرگی از اطلاعات شخصی دارند. دسترسی غیرمجاز به این داده‌ها ممکن است عواقب جدی برای کاربران داشته باشد. این اطلاعات شامل حساب‌های بانکی، تصاویر و ویدئوهای خصوصی یا حتی پیام‌های شخصی می‌شوند.

در میان تمامی تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی، برندهای چینی از شهرت خاصی در زمینه حفظ حریم خصوصی کاربران برخوردار نیستند. یکی از این شرکت‌ها، شیائومی است که فروش بالایی در سراسر جهان دارد. با پیکربندی برخی تنظیمات می‌توان امنیت گوشی‌های شیائومی را به آسانی ارتقاء بخشید. در زیر به تعدادی از مهم‌ترین موارد در این زمینه اشاره شده است.

امنیت گوشی شیائومی

۱. دستگاه را حتماً آپدیت کنید

گوگل با انتشار اندروید ۱۲ از قابلیت‌های امنیتی جدید در سیستم‌عامل خود رونمایی کرد که بیشتر آن‌ها روی حفظ حریم خصوصی کاربران تمرکز دارند. اغلب این ویژگی‌ها در نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید وجود نداشتند. اگرچه محصولات شیائومی از اندروید خالص بهره نمی‌برند؛ اما این شرکت سعی داشته است تا ویژگی‌های جدید مرتبط با حفظ حریم خصوصی کاربران و کنترل بیشتر روی مجوزها را از MIUI 12.5 روی دستگاه‌های خود ارائه کند. بهتر است همواره آخرین آپدیت‌ها را نصب نمایید تا از قابلیت‌ها و بهبودهای امنیتی جدید بهره‌مند شوید.

۲. پیکربندی اولیه دستگاه را به درستی انجام دهید

هنگامی که یک گوشی یا تبلت جدید خریداری می‌کنید یا دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانی می‌نمایید، گزینه‌های زیادی جهت شروع به کار آن نمایش داده می‌شوند. اغلب کاربران با دقت این موارد را مطالعه نمی‌کنند و تیک آن‌ها را می‌زنند؛ درحالی که تعداد زیادی از گزینه‌های مطرح شده، اختیاری هستند و برای ارسال داده‌های کاربر به شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. وقتی پیکربندی اولیه یک دستگاه اندرویدی را تنظیم می‌کنید، بهتر است با اغلب گزینه‌های اختیاری موافقت نکنید تا داده کمتری در اختیار شرکت‌ها قرار دهید.

۳. از برنامه‌های شیائومی استفاده نکنید

رابط کاربری نصب شده روی دستگاه‌های شیائومی (MIUI) نسبتاً سنگین است و برنامه‌های جانبی این شرکت نیز همراه با آن عرضه می‌شود. نگرانی زیادی پیرامون امنیت پایین و نقض حریم خصوصی کاربران توسط اپ‌های توسعه یافته توسط شیائومی وجود دارد. توصیه می‌شود جایگزین‌های دیگری از توسعه‌دهندگان شناخته شده را روی موبایل یا تبلت خود نصب کنید.

امنیت گوشی شیائومی

گوشی‌های شیائومی از برنامه تماس و پیام گوگل بهره می‌برند که از شفافیت عملکرد و امنیت مناسبی برخوردار هستند. همچنین احتمالاً نتوانید اغلب اپلیکیشن‌های شیائومی را به طور کامل حذف کنید؛ اما می‌توانید استفاده از آن‌ها را کنار بگذارید و اقدام به غیرفعال کردن آن‌ها از بخش تنظیمات موبایل خود نمایید. از دیگر جایگزین‌های اپلیکیشن‌های شیائومی می‌توان به برنامه گوگل Photos اشاره کرد که کاربران می‌توانند از آن به جای گالری پیش‌فرض دستگاه استفاده نمایند. همچنین به جای MIUI می‌توانید از لانچرهای سفارشی اندروید مثل Nova کمک بگیرید که امکانات بیشتری را هم در زمینه شخصی‌سازی در اختیار شما قرار می‌دهند. در نهایت برنامه Files گوگل هم می‌تواند جایگزین خوبی برای Mi File جهت مدیریت فایل‌ها و حافظه دستگاه باشد.

۴. از کیبوردهای معتبر استفاده نمایید

استفاده از کیبوردهای معتبر را در نظر بگیرید؛ زیرا اپلیکیشن کیبورد یکی از اجزای حیاتی گوشی‌های هوشمند است و تعامل زیادی با آن انجام می‌شود. استفاده از کیبوردهای ناامن ممکن است به حریم خصوصی آسیب بزند. هرچند کیبورد پیش‌فرض شیائومی امنیت بسیار زیادی ندارد، اما بحث‌های مرتبط با جمع‌آوری اطلاعات کاربران توسط آن مطرح شده است.

امنیت گوشی شیائومی

برنامه‌های کیبورد متعددی برای اندروید وجود دارند که استفاده از آن‌ها می‌تواند به بهبود امنیت گوشی‌های شیائومی کمک کند. برنامه GBoard از گوگل یکی از بهترین کیبوردهای اندروید است که امکانات و قابلیت‌های متنوعی را فراهم می‌کند. در صورت تمایل به امنیت بیشتر، اپلیکیشن AnySoftKeyboard یک گزینه باز و تمرکز بر حفظ حریم خصوصی است.

۵. سیاست‌های حفظ حریم خصوصی اپلیکیشن‌ها را قبول نکنید


هنگام اولین ورود به بسیاری از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض روی گوشی‌های شیائومی، با پیامی درباره سیاست‌های حفظ حریم خصوصی مواجه می‌شوید. عدم قبول این سیاست‌ها می‌تواند به جلوگیری از جمع‌آوری داده‌های شخصی توسط این اپلیکیشن‌ها کمک کند.

امنیت گوشی شیائومی

برای انجام این کار، کافی است در پیام مربوطه، گزینه "Disagree" یا "مخالفم" را انتخاب کنید. این عمل تأثیری بر عملکرد اصلی اپلیکیشن نخواهد داشت.

۶. مجوزهای اپلیکیشن‌ها را کنترل کنید


کنترل مجوزهای اپلیکیشن‌ها یکی از راه‌های مهم برای افزایش امنیت گوشی شیائومی است. با این کار، می‌توانید جلوی دسترسی‌های نامناسب به داده‌های شما را بگیرید. در نسخه‌های جدید MIUI، می‌توانید از بخش "Privacy Protection" در تنظیمات دستگاه، مجوزهای اپلیکیشن‌ها را بررسی کرده و در صورت لزوم، آن‌ها را لغو کنید.

امنیت گوشی شیائومی

رابط کاربری دستگاه‌های شیائومی دسترسی‌های حساس را واضح مشخص می‌کند. به عنوان مثال، دسترسی به اپلیکیشن تماس یا دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در حافظه داخلی به عنوان دسترسی‌های حساس معرفی می‌شوند. از این امکانات برای کنترل مجوزها استفاده کنید.

۷. دسترسی‌های غیرضروری را لغو کنید

برخی از اپلیکیشن‌های پیش‌فرض روی گوشی‌های شیائومی، مانند Mi Security و GetApps، دسترسی‌های زیادی دارند. برخی از این دسترسی‌ها به صورت سیستمی فعال هستند و تغییرات در آن‌ها امکان‌پذیر نیست. اما برخی دیگر از دسترسی‌ها را می‌توانید لغو کنید تا اطلاعات شما محافظت شود.

امنیت گوشی شیائومی

برای لغو دسترسی‌های غیرضروری، به بخش "Passwords & Security" در تنظیمات گوشی بروید و گزینه "Authorization & Revocation" را انتخاب کنید. سپس، اپلیکیشن‌های نصب شده روی دستگاه را بررسی کرده و دسترسی‌هایی که نیاز ندارید را لغو کنید. اگرچه اطلاعات قبلی ممکن است در سرور باقیبماند، حداقل اطلاعات جدیدی ارسال نخواهد شد.

۸. Glance را غیرفعال کنید

ویژگی Glance، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد محصولات شیائومی است که تصاویر جدید را بر روی صفحه قفل نمایش می‌دهد تا کاربران را از آخرین رویدادها و اخبار مطلع کند. این ویژگی به نظر می‌آید که کاربردی باشد، اما در واقع اطلاعات زیادی از کاربران جمع‌آوری می‌کند. برای افزایش امنیت گوشی‌های شیائومی، توصیه می‌شود Glance را غیرفعال کنید.

امنیت گوشی شیائومی

برای غیرفعال کردن Glance، به بخش تنظیمات دستگاه بروید و وارد بخش Always-on Display & Lock Screen شوید. سپس به پایین صفحه اسکرول کنید تا به گزینه Glance for Mi برسید و آن را انتخاب کنید. در نهایت، کلید مرتبط با آن را به حالت خاموش تغییر دهید.

۹. تنظیمات جمع‌آوری داده را بررسی کنید

اگر هنگام پیکربندی اولیه دستگاه، شرایط مرتبط با جمع‌آوری اطلاعات را قبول کرده‌اید، می‌توانید اقدام به غیرفعال کردن آن نمایید. برای این کار، از قسمت تنظیمات به بخش Password & Security بروید و در ادامه گزینه Privacy را انتخاب کنید. سپس گزینه‌های قرار گرفته در صفحه جدید را غیرفعال نمایید.

امنیت گوشی شیائومی

شیائومی و دیگر تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند معمولاً از این داده‌ها برای بهبود عملکرد سرویس‌ها و برنامه‌های خود استفاده می‌کنند و ادعا می‌کنند که تمامی اطلاعات به صورت ناشناس جمع‌آوری می‌شود؛ با این حال، غیرفعال کردن آن می‌تواند به حفظ حریم خصوصی افراد و افزایش امنیت گوشی‌های شیائومی کمک کند.

۱۰. از سرویس ابری شیائومی استفاده نکنید

اکثر موارد و تنظیماتی که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، با فعال کردن حساب کاربری شیائومی و سرویس همگام‌سازی ابری آن، دوباره برگردانده می‌شوند؛ بنابراین بهتر است حساب کاربری شیائومی خود را به دستگاه متصل نکنید. اگر در گذشته چنین کاری کرده‌اید، می‌توانید حساب کاربری خود را از بخش تنظیمات دستگاه حذف کنید.

اگر نیاز به همگام‌سازی ابری داده‌های خود دارید، بهتر است از حساب کاربری گوگل به جای شیائومی استفاده کنید که به نسبت ایمن‌تر محسوب می‌شود. البته توجه داشته باشید که گوگل هم داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کند؛ اما نسبت به شیائومی، به اعتبار بیشتری برخوردار است. همچنین می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مانند Truecaller برای تهیه نسخه پشتیبان یا همگام‌سازی پیام‌ها، مخاطبین و داده‌های تماس استفاده کنید.

۱۱. تبلیغات شیائومی را غیرفعال کنید

امنیت گوشی شیائومی

شیائومی به مدتی تصمیم به نمایش تبلیغات در محصولات خود گرفت که به نظر عجیب می‌آمد؛ اما با توجه به قیمت مناسب گوشی‌های آن، تاثیر چندانی بر فروش آن‌ها نداشت. هرچند در نسخه‌های اخیر MIUI، تبلیغات به ندرت نمایش داده می‌شوند؛ اما هنوز ممکن است بهانه‌ای برای جمع‌آوری داده‌های کاربران باشد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: geekflare.com

پویان معصومی.jpg

پویان معصومی - کارشناس تولید محتوا

نویسندگی در حوزه تکنولوژی یکی از تفریحات و علاقه مندی‌های من به عنوان یک فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی نرم افزار است که به کار اصلی بنده تبدیل شده و تولید محتوا را به صورت ویژه‌ای دنبال می‌کنم.

اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتی با من در ارتباط باش.حتما در اینستاگرام من را دنبال کنید.


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر