محاسبات ابری چیست و چه مزایا دارد؟

رایانش ابری چیست.jpg

محاسبات ابری، Cloud Computing و رایانش ابری در حال حاضر عباراتی هستند که بارها و بارها در حوزه تکنولوژی به گوش می‌خورند و سازمان‌های زیادی به سمت استفاده از آن تمایل دارند. اما محاسبات ابری و سرویس‌های ابری به چه معنایی هستند و چه مزیت‌هایی را برای سازمان به ارمغان می‌آوردند؟

محاسبات ابری، Cloud Computing و رایانش ابری در حال حاضر عباراتی هستند که بارها و بارها در حوزه تکنولوژی به گوش می‌خورند و سازمان‌های زیادی به سمت استفاده از آن تمایل دارند. اما محاسبات ابری و سرویس‌های ابری به چه معنایی هستند و چه مزیت‌هایی را برای سازمان به ارمغان می‌آوردند؟ با فیسیت همراه باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

محاسبات ابری یا Cloud Computing چیست؟

به زبان ساده، محاسبات ابری یا همان کلود کامپیوتینگ (Cloud Computing)، استفاده از سرویس‌های محاسباتی شامل سرورها، ذخیره سازها، پایگاه‌های داده، شبکه، نرم افزار و... بر بستر اینترنت (Cloud) است تا با سرعت بالاتر، با قابلیت اطمینان بالاتر و البته به صورت اقتصادی‌تر بتوانید به سرویس‌ها دسترسی داشته باشید. درواقع شما به همان میزانی که به سرویس نیاز دارید از آن استفاده می‌کنید و هزینه‌ی آن را پرداخت می‌کنید و در صورتی که سازمان‌تان بزرگ‌تر شد و بدون هیچ دردسر و نیاز به مخارج اضافی، می‌توانید سرویس بیشتری را دریافت کنید.

مهم‌ترین مزایای محاسبات ابری

می‌توانیم بگوییم که Cloud Computing بزرگ‌ترین اتفاقی بود که دید بیزینس‌ها درباره‌ی چگونگی استفاده از منابع IT را تغییر داد. در ادامه به 7 مزیت اصلی که محاسبات ابری برای سازمان به ارمغان می‌آورد اشاره می‌کنیم.

هزینه پایین

یکی از ملموس‌ترین مزایای رایانش ابری برای سازمان‌ها، حذف هزینه‌ی بسیار زیاد خرید نرم افزار و سخت افزار، راه اندازی دیتا سنتر، رک، تامین برق و همچنین ایجاد شرایط دمایی مناسب برای تجهیزات دیتا سنتر و حتی در اختیار گرفتن یک نیروی متخصص IT برای مدیریت دیتا سنتر است. همگی این موارد، هزینه‌ی زیادی را از روی دوش سازمان‌ها برمی‌دارد.

سرعت بالا

اغلب سرویس‌های کلود به صورت سلف سرویس و on demand در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. بنابراین تعداد منابع بسیار زیادی در آن واحد می‌تواند به شما خدمت رسانی کند. درواقع تنها با چند کلیک ساده می‌توانید سرویس‌های مختلف را با توجه به نیاز و اندازه‌ی سازمان در اختیار بگیرید.

اندازه‌ی مناسب با نیاز شما از بهترین نقطه‌ی جغرافیایی

یکی از بزرگ‌ترین مزایای Cloud Computing، اندازه‌ و اسکیل متناسب آن با سازمان شماست. به عبارتی زمانی که از کلود صحبت می‌کنیم به این معناست که کلود دقیقاً همان مقداری از منابع IT را در اختیار شما قرار می‌دهد که به آن نیاز دارید. نکته‌ی مهم دیگر این است که این میزان سرویس مناسب، از همام منطقه‌ی جغرافیایی به شما داده می‌‎شود که بهترین گزینه‌ی پیش روی شماست.

استفاده‌ی بهینه از نیروی متخصص IT

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، راه اندازی یک دیتاسنتر در هر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری و پشتیبانی تیم IT، هزینه‌ی زیادی را به سازمان تحمیل می‌کند. با این حال به لطف سرویس‌ها و خدمات ابری و cloud computing، می‌توانید این هزینه‌ها را به حداقل رسانده و تمرکز تیم متخصص IT سازمان را به اهداف سازمانی مهم‌تر سوق دهید.

عملکرد بهتر

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که سرویس‌های محاسبات ابری روی اینترنت هستند و در نتیجه روی دیتاسنترهای امن اینترنت جهانی بنا شده‌اند. این دیتاسنترها دائماً ارتقاء پیدا می‌کنند و به جدیدترین، سریع‌ترین و بهینه‌ترین سخت افزار مجهز می‌شوند. بنابراین عملکرد بهتر اصلاً دور از انتظار نیست.

قابلیت اطمینان

تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها، بازیابی داده‌ها در شرایط بحران و بلایای طبیعی و... از طریق خدمات ابری به مراتب راحت‌تر است. درواقع در کلود، داده‌ها روی چندین سایت اضافی (مراکزی که نقش سایت‌های پشتیبان و redundant را دارند) نگهداری می‌شوند و همین مورد باعث افزایش قابلیت اطمینان داده‌ها خواهد شد.

امنیت

محاسبات ابری به لطف مجموعه‌ای از سیاست‌ها، تکنولوژی‌ها و کنترل‌هایی که دارد، امنیت کاربرانش را تقویت کرده و از داده‌ها، برنامه‌ها و همه‌‎ی اطلاعات آن‌ها در برابر حملات احتمالی، محافظت می‌کند.

مزایای محاسبات ابری (Cloud Computing).jpg
مزایای محاسبات ابری (Cloud Computing) -

معایب رایانش ابری

اگرچه Cloud Computing مزایای زیادی را برای سازمان به ارمغان می‌آورد اما ممکن است که برخی از سازمان‌ها به دلایل مختلفی، علاقه‌ای به استفاده از سرویس‌های ابری نداشته باشند. درواقع استفاده از کلود همیشه بهترین انتخاب برای سازمان نیست و در صورتی که می‌دانید دقیقاً به چه سرویسی و به چه اندازه‌ای از آن نیاز دارید، گاهی خرید سرور و راه اندازی سرویس برای شما هزینه‌ی کمتری نسبت به اجاره‌ی آن دارد. بنابراین در مورد هزینه، بهتر است به نیاز خودتان توجه کنید و انتخاب مناسبی بین خرید سرور و راه اندازی سرویس و یا استفاده از کلود داشته باشید.

از طرفی برخی از سازمان‌ها هیچ علاقه‌ای ندارند که داده‌های حساس خود را روی کلود قرار بدهند تا شاید به دلایلی توسط رقبا مورد استفاده قرار بگیرند.

اخبار مرتبط:

مایکروسافت و ردهت، سند همکاری لینوکس Hybrid Cloud در آژور را امضا کردند

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: مایکروسافت


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر