مرکز ماهر از وجود 90 مرکز داده محافظت نشده خبر داد

database

در پی افشای اطلاعات کاربران تلگرام، سیب اپ و ثبت احوال، مرکز ماهر به بررسی دیتابیس‌های موجود در شبکه اینترنت ایران پرداخت و حالا مشخص شده که 90 پایگاه داده محافظت نشده در شبکه اینترنت در دسترس است.

فروردین 99 که هنوز به پایان نرسیده را همه ما با فاش‌های اطلاعاتی بزرگ به خاطر می‌آوریم، از فاش شدن اطلاعات 42 میلیون ایرانی کاربر تلگرام گرفته تا فاش شدن اطلاعات مردم در ثبت احوال و سپس فاش اطلاعات کاربران سیب اپ. همه‌ی این اتفاقات و جنجال‌ها باعث شد تا مرکز ماهر برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، به بررسی شبکه بپردازد و حتی هشدار داد که در صورت رفع مشکلات پایگاه‌های داده‌ی محافظت نشده، این موضوع به مراجع قانونی هم ارجاع داده خواهد شد.

حالا مرکز ماهر به قول خود عمل کرده و پایگاه‌های داده موجود بر بستر اینترنت در کشور را بررسی کرده است. مرکز ماهر در این بررسی متوجه شده است که 90 پایگاه داده حفاظت نشده در شبکه اینترنت ایران وجود دارد و به صاحبان آن‌ها هم هشدار داده است. مرکز ماهر در این خصوص چنین توضیح داده است:

طی آخرین رصد صورت گرفته در راستای شناسایی پایگاه های داده ی حفاظت نشده بر بستر اینترنت در کشور، ۹۰ پایگاه داده Redis ، میزبانی شده در ۳۹ شرکت سرویس دهنده ی اینترنت، شناسایی شدند. اطلاع رسانی به مالکین این نرم افزارها از طریق شرکت های سرویس دهنده درجریان است. در صورت استفاده از این پایگاه داده، حتما از عدم دسترسی آزادانه و حفاظت نشده به آن از طریق اینترنت، اطمینان حاصل کنید. مطابق روند اعلام شده‌ی قبلی،‌ پس از گذشت مدت محدودی از انجام اطلاع رسانی به مالکان پایگاه‌های داده حفاظت نشده، موارد رفع نشده در اختیار مقامات قضایی قرار خواهد گرفت

-

منبع خبر: مرکز ماهر


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر