گوگل کروم در macOS Big Sur تا ۱۰ برابر بیشتر از سافاری رم مصرف می‌کند

Untitled-1.jpg

مورتن جاست که سازنده اپلیکیشن Flotato است، در آزمایشی که انجام داده متوجه شده است که مرورگر گوگل کروم در شرایط عادی و در صورت وبگردی سبک در سیستم عامل macOS Big Sur حدودا ۱۰ برابر بیشتر از مرورگر سافاری از حافظه رم استفاده می‌کند، که این یک فاجعه است.

در وبلاگ مورتن جاست نوشته شده است که هر دو نسخه از این مرورگرها در جدیدترین نسخه macOS مورد بررسی قرار گرفتند که دو سناریو متفاوت برای این آزمایش در نظر گرفته شد. آزمایش اول یا سناریوی اول در یک ماشین مجازی و آزمایش دوم روی یک مک‌بوک پرو ۱۶ اینچی سال ۲۰۱۹ با ۳۲ گیگابایت رم انجام شد. در سناریو اول کارهای متداول و روزمره‌ای به مانند گشتن در توئیتر و چک کردن و نوشتن ایمیل در سرویس جیمیل در زبانه‌های جداگانه انجام شد. در این سناریو مشخص شد که کروم ۱ گیگابایت و سافاری فقط ۸۰ مگابایت رم مصرف می‌کند.

chrome-safari-ram-test.png
-

در دور بعدی 54 زبانه یا New Tab باز شد که اگر بخواهیم کروم را در این قسمت نیز با سافاری مقایسه کنیم باید بگوییم که 24 برابر این مرورگر بیشتر از رم استفاده می‌کند. مورتن جاست در ادامه گفته است که هر دو مرورگر عاری از هرگونه افزونه بودند و این آزمایش نه روی ماشین مجازی بلکه روی مک‌بوک پروی خودش انجام گرفته است. نتیجه آزمایش‌ها و یافته‌ها نشان می‌دهد که مرورگر کروم در ازا هر زبانه 290 مگابایت از رم استفاده می‌کند و مرورگر سافاری برای هر زبانه فقط 12 مگابایت از حافظه رم استفاده می‌کند.

منبع این گزارشات در نتیجه گیری خود می‌گوید که گوگل کروم به احتمال زیاد فقط به دنبال سرعت و واکنش‌پذیری زبانه‌ها است که کاربران در حال استفاده از آن هستند، به همین خاطر مدیریت حافظه سایر زبانه‌ها را از دست می‌دهد. مورتن جاست اعلام می‌کند که نرم‌افزار خود او با نام Flotato که از صفحات وب اپلیکیشن می‌سازد، نه تنها از کروم بلکه از سافاری هم رم کمتری مصرف می‌کند. که البته این قسمت از حرف‌هایش شبیه به تبلیغ است و ممکن است که آمار و ارقام خطا داشته باشد و به اندازه کافی دقیق و درست نباشد.

chrome-safari-RAM-2.png
-

از مدتی پیش آپدیتی برای مروگر سافاری در macOS Big Sur منتشر شد که باعث شد تا این مرورگر از گوگل کروم پیشی بگیرد. کمپانی اپل نیز اعلام کرده است که مرورگر سافاری در Big Sur به طور متوسط در بارگذاری وب‌سایت‌های آشنا ۵۰ درصد سریع‌تر از کروم عمل می‌کند. علاوه بر این سرعت بالا سافاری می‌تواند در مقایسه با کروم و فایرفاکس با یک بار شارژ یک ساعت و نیم استریم ویدیو و یک ساعت وبگردی بیشتری را فراهم کند.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: macrumors

پویان معصومی

پویان معصومی

دانشجوی رشته مهندسی نرم افزار هستم و کار اصلی بنده نویسند‌گی و بازاریابی محتوا است


0 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

ثبت نظر