دامنه نقطه ایران رسماً افتتاح شد

دامنه نقطه ایران.jpg

روز 21 بهمن ماه و با هدف تقویت زبان فارسی، دامنه‌ی ".ایران" افتتاح و فعالیت رسمی آن آغاز شد.

صبح روز سه شنبه، 21 بهمن ماه 99، مراسم افتتاح دامنه‌ی اینترنتی ".ایران"، به صورت مجازی و با حضور وزیر ارتباطات (محمد جواد آذری جهرمی)، دبیر شورای عالی فضای مجازی (ابوالحسن فیروزآبادی) و رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (محمدجواد لاریجانی) برگزار شد. در این مراسم دامنه‌ی اینترنتی ".ایران" به عنوان یک دامنه‌ی بین المللی چند زبانه که به تایید سازمان جهانی آیکان رسیده است، رسماً افتتاح شد.

در همین راستا روز گذشته، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در صفحه رسمی توییتر خود، درباره‌ی این دامنه‌ی اینترنتی چنین توضیح داد:

تقویت خط و زبان فارسی، همواره از اولویت‌ها بوده است. با رونمایی از دامنه «.ایران» که امکان ثبت دامنه کاملا فارسی (مانند مردم.ایران) را فراهم می‌کند، سهم زبان عزیزمان از محتوای وب بیشتر خواهدشد. زبان فارسی جزو بهترین‌هاست، قدرش را بدانیم و برای ترویج آن تلاش کنیم.

-

توییت آذری جهرمی درباره‌ی دامنه‌ی نقطه ایران.jpg
توییت آذری جهرمی درباره‌ی دامنه‌ی نقطه ایران -

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی معتقد است که آغاز فعالیت دامنه‌ی ".ایران" به تحقق اهداف شبکه‌ی ملی اطلاعات در کشور کمک خواهد کرد. درواقع همانطور که شاهد هستید، عده‌ی زیادی از بزرگسالان و البته کودکان، با زبان انگلیسی آشنایی ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا این افراد نتوانند به راحتی از اینترنت و فضای مجازی استفاده کنند. این در حالی است که به لطف استفاده از زبان فارسی و دامنه‌ی ".ایران" این مشکل برطرف شده و عده‌ی بیشتری امکان استفاده از فضای مجازی را خواهند یافت.

همچنین قرار است که کمیته‌ای برای نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه ".ایران" ایجاد شود تا این فرآیند را سرعت بخشد.

اگر به اخبار دنیای تکنولوژی علاقه مند هستید، ما را در شبکه‌های اجتماعی مختلف تلگرام، روبیکا، توییتر، اینستاگرام و آپارات همراهی کنید.

منبع خبر: مهر


3 نظر درباره‌ی این پست نوشته شده است.

زکریا

جمعه, 24 بهمن 1399

کار خوبیه ولی کلمه فارسی خودش عربیه درستش پارسی است و در عربی چون پ ندارند از ف استفاده کردند

پاسخ

Hossein IT

یکشنبه, 26 بهمن 1399

این نوع دامنه ها من تا جایی یادم هست بود چند سال پیش ولی برداشته شد 7 سال پیش این دامنه ثبت میشد..حتی فارسی ولی خوب تو آدرس و مباحث seo امیدوارم تاثیر نامطلوب نداشته باشه...

پاسخ

محمد جواد

سه شنبه, 28 بهمن 1399

بله درسته حق با شماست من هم یادمه چندین سال قبل این نوع دامنه ها قابل ثبت بودند ولی چند سالی بود که سایت ایرنیک ثبت و فروش این نوع دامنه ها رو متوقف کرده بود.

اگر به توییتر دسترسی دارید جواب مدیر بلاگفا به همین توییت رو حتما ببینید و ببینید که این نوع دامنه ها از 17 سال قبل قابل ثبت بوده اند

ثبت نظر